Skalka je vďaka množstvu kvitnúcich rastlín najkrajšia na jar. Ak skalku máte, ale kvety vám v nej chýbajú, dáme vám niekoľko osvedčených rastlinných tipov.

 

skalnicky2020 uvod

 


Vybrali sme zopár veľmi vďačných, bežne predávaných, bohato a dlho kvitnúcich druhov. Ich pestovanie zvládnete aj vtedy, ak nemáte príliš veľké pestovateľské skúsenosti. Ideálnou dobou na výsadbu týchto rastlín je apríl. Vysadiť si ich môžete s neporušeným koreňovým balom aj v kvitnúcom stave. Nezabudnite zohľadniť pestovateľské požiadavky každého druhu a tiež majte na pamäti, že menej je viac. Nekupujte preto na príliš malý priestor veľa druhov skalničiek. Žiadna by zrejme naplno nevynikla.

 

1. PONIKLEC

Táto nádherne kvitnúca, asi 30 cm vysoká, rastlina by nemala chýbať v žiadnej skalke. Obľubuje slnečné miesta so zásaditejšou, štrkovou pôdou. Vyhraďte jej dostatok miesta, pekne sa rozrastie do šírky. Kvety ponikleca (Pulsatilla vernalis) sú buď biele, ružové alebo fialové. Rastlina neznáša presádzanie preto jej miesto vyberte veľmi dôkladne a nechajte ju nerušene rásť. Na rastline sú zaujímavé nielen zvončekovité kvety, ale aj skoro na jar pučiace listy a jemné semená, ktoré sú ozdobou až do letných mesiacov.

poniklec2020

 

 

2. FLOX

Táto nízka poliehavá rastlina prekvapí každoročne obrovským množstvom drobnejších a výrazne sfarbených kvetov. Počas kvitnutia, ktoré inak trvá pomerne dlho, ani nevidieť malé ihlicovité listy. Kvety sú hviezdicovité, najčastejšie ružové, fialové alebo biele. Nádherné sú aj kultivary s dvojfarebnými kvetmi (biele s ružovými pásikmi). Floxy (Phlox subulata) vytvárajú efektné a husto pôsobiace koberčeky, tam kde sa im páči narastú až do šírky 60 cm. Vyberte im slnečné miesto s priepustnou, štrkovitou pôdou.

floxx2020

 


3. TARICA

Množstvo drobných sýtožltých kvetov a nápadné šedasté olistenie charakterizuje túto nenáročnú, asi 20 cm vysokú skalničku. Rýchlo sa rozrastá, každoročne veľmi bohato kvitne a okrem skaliek sa hodí aj na výsadbu kvetinových múrikov. Tarica (Alyssum saxatile) je najkrajšia na slnečných a teplejších miestach so štrkovitou, zásaditejšou a priepustnou pôdou. Vyhraďte jej dostatok miesta, pekne sa rozrastie do šírky, vytvára malé kríky. Rastlinu občas zalejte, na jar ju vždy opatrne očistite od suchých listov, inak je nenáročná.

tarica2020

 


4. LOMIKAMEŇ

Tieto skalničky sú v predaji od skorej jari a vybrať si môžete z množstva pekných druhov. Lomikamene (Saxifraga), ako už názov napovedá, obľubujú blízkosť kameňov, ideálne vápenca. Vytvárajú efektné, najčastejšie sýtozelené koberčeky, ktoré na jar ozdobia pekné kvety. Najčastejšie ružové, fialové alebo biele. Rastlina obľubuje slnečné alebo polotienisté miesta so zásaditejšou, mierne vlhkou pôdou. Takisto odporúčam vyhradiť jej dostatok miesta postupne sa rozrastie.

lomikameň2020

 


5. MYDLICA

Množstvom drobných ružových kvetov prekvapí mydlica (Saponaria ocymoides). Rýchlo sa rozrastá, je príjemná na dotyk, vytvára súvislé koberce a každoročne bohato a dlho kvitne. A to aj bez toho, aby vyžadovala špeciálnu pozornosť. Obľubuje slnečné miesta, štrkovitú a priepustnú pôdu. Aj tejto rastline vyhraďte dostatok miesta, bude pôsobivejšia. Podľa potreby ju môžete zredukovať, po odkvitnutí ju ostrihajte aby si udržala kompaktnejší tvar a vytvorila nové lístky.

mydlica2020

 


6. TARIČKA

Ide o mimoriadne pôvabnú skalničku, ktorá vytvára atraktívne, do diaľky žiariace kvitnúce koberčeky. Počas kvitnutia ani nevidno drobné šedasté lístky. Tarička (Aubrieta x cultorum) kvitne dlho, kvety sú biele, ružové, modrasté alebo fialové. Prosperuje na slnečných miestach so štrkovitou, priepustnou pôdou, ideálne v blízkosti kameňov. Zaujímavé je jej spojenie so žlto kvitnúcou taricou. Po odkvitnutí ju stačí ostrihať, inak nevyžaduje žiadne špeciálne pestovateľské zásahy. Príliš rozrastené rastliny alebo menej kvitnúce môžete kedykoľvek zmladiť, vybrať z pôdy, rozdeliť na menšie kusy a opäť vysadiť.

aubrieta2020

 

 

Náš tip: Ak si zakladáte skalku a chceli by ste si vybrať na začiatok aspoň pár najkrajšie kvitnúcich druhov, zvoľte z nášho výberu taricu, taričku a flox.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It