Sviežo pôsobiaca, farebná, voňavá, prekvapujúca... Ak tá vaša taká nie je, postarajte sa teraz o nápravu. Niekedy stačí doplniť zopár typicky jarných rastlín...

 

jarrododendrony 


Pocit sviežosti navodia pučiace dreviny – stromy a kry, vyrastajúce trvalky, cibuľoviny, papraďorasty, dokonca drobné rastliny zo samovýsevov – za mnohými sa často ukrývajú nádherne kvitnúce druhy.


Nádhernou, sviežo sfarbenou, zeleňou sa na jar pýšia aj niektoré druhy opadavých drevín, napríklad vždyzelený bršlen Fortunov (Euonymus fortunei „EMERALD'n GOLD“), tavoľa (Physocarpus opulifolius „DART'S GOLD“), tavoľník (Spiraea japonica „GOLDFLAME“) alebo niektorý z ihličnanov so zlatožltými ihličím. Pútavejšie, sviežo zelené listy má v jarných dňoch aj nízka trvalka – čerkáč peniažkovitý (Lysimachia nummularia) a kvety v takejto farbe majú tiež mnohé mliečniky (Euphorbia).

 

jarnazahrada2020 uvod

 

Záplava kvetov


Farebná môže byť jarná záhrada najmä vďaka kvitnúcim cibuľovinám (narcisy, tulipány, korunky, hyacinty, modrice, šafrany a iné drobné kvitnúce cibuľoviny). Ich cibule alebo hľuzy si môžete vysadiť na rôzne miesta v záhrade počas celej jesene, teraz dokonca kúpite aj predpestované sadenice. Vysadené v menších alebo väčších skupinách, na záhonoch, aj v nádobách pôsobia okúzľujúco počas celého jarného obdobia. Jarnými cibuľovinami preto v záhrade nešetrite.


Množstvom farieb a záplavou kvetov prekvapia aj nízke, plazivé skalničky a pôdopokryvné skalničky. Nezabudnite, hoci nemáte skalku, na vďačné nízke floxy (Phlox subulata), taričky (Aubrieta deltoidea) alebo prekrásne kvitnúcu vajdštajnku (Waldsteinia ternata). Doprajte týmto rastlinám dostatok miesta a vytvoria vám krásne kvitnúce koberce.

 

jarna2020 2

 

Z ostatných kvitnúcich trvaliek vám pravú jarnú náladu pomôžu navodiť srdcovky (Dicentra), kamzičník (Doroncum orientale), pupkovec (Omphalodes verna), fialky (Viola odorata), veternice (Anemone sylvestris), rôzne druhy prvosienok (Primula), zimozeleň (Vinca minor), žltohlav (Trollius europaeus), vojnovka (Polemonium caeruleum) a ďalšie. Kvitnúce trvalky sústreďte na záhony alebo pred kvitnúce kry, nezabudnite, že z jedného druhu je lepšie vysadiť aspoň 3- 5 kusov. Vznikne bohato olistený a pekne kvitnúci trs, ktorý pôsobí oveľa zaujímavejšie. Dôležité je, samozrejme, vyberať vždy len druhy, ktoré budú vhodné do podmienok vašej záhrady. Veľakrát sa na to zabúda. Rovnako platí, že menej je viac. Vhodnejšie je preto zaobstarať si z jedného druhu radšej viac kusov ako si v záhrade vytvárať rozsiahlu zbierku rastlín v zastúpení jednej rastliny z každého druhu.


Pokiaľ ide o ďalšiu kvitnúcu zeleň, odporúčam mať v záhrade aj niektorý zo stromov, ktoré kvitnú na jar (okrasné jablone, čerešne, višne, hlohy) a vybrať aj niečo z pestrej ponuky listnatých krov - kériu, orgován, okrasnú ríbezľu, kalinu, dulovec, trojpuk, vajgéliu, lykovec a pod. Kry sa uplatnia v skupinách, popri plotoch, vo forme voľne rastúcich živých plotov alebo zakomponované do väčších kvetinových záhonov. Atraktívna je na jar aj popínavá vistéria. Prekrásne vodopády fialových súkvetí prináša na slnečných miestach počas dlhých rokov. Nevyhnutné je však túto rastlinu pestovať vždy len pri pevnej opore.


Mnohé na jar kvitnúce rastliny zároveň aj príjemne voňajú, v jarnej záhrade preto nesmú chýbať. Najkrajšie kvetinové vône sú príznačné pre orgován, narcisy, tulipány, hyacinty, lykovec, vistériu alebo fialky.

 

jarna2020 1

 

Prekvapenia


Tými sú najmä sviežo pôsobiace, mladé výhonky trvaliek a cibuľovín. Príjemným prekvapením je napríklad to, ak počas pobytu v jarnej záhrade zbadáte vyrastajúce listy trvaliek, ktoré ste si vysadili v minulom roku alebo bohatšia násada kvetov niektorých rastlín.


Neprehliadnuteľné sú však v tomto období aj farebné rastlinné výhonky. Takýmito sa napríklad pýši na jar astilba alebo niektorá z bylinných pivónií. Pôsobivé je aj pozorovanie vyrastajúcich listov funkie či papraďorastu s názvom perovník pštrosí - mladé listy spolu vytvárajú lievik. Pútavý je aj pohľad na niektoré pučiace výhonky drevín, takisto môžu byť nápadne sfarbené (napríklad škumpa).

 

jarna2020 3

 

Do detailu


Príjemne pôsobiacou súčasťou jarnej záhrady môžu byť kvitnúce ovocné stromy, ale aj opadavé živé ploty založené z listnatých krov (vtáčí zob, hrab). Medzi pučiacimi lístkami totiž často nájdu útočisko hniezdiace vtáky a priestor záhrady tak naplnia typickým štebotom. Tomuto sa potešia určite aj vaše deti.


K dokonalej jarnej atmosfére patrí aj svieži trávnik, ideálne prírodnejšieho charakteru. Takýto má najväčšie čaro, pravda, ak nemáte doma alergika. Ak na takomto trávniku na jar vykvitne púpava alebo sedmokráska, je to prirodzený pozdrav jari. Objavia sa však často aj na udržiavanejších trávnikoch, preto sa netreba vždy s prvým kosením príliš ponáhľať.


Oceniteľnou súčasťou záhradného priestoru je vždy aj vodný prvok, ku ktorému si teraz na jar nezabudnite vysadiť záružlie. Ide o ďalšiu typickú jarnú rastlinu s krásnymi kvetmi. Pôsobivá je v tomto období viac ako klasické jazierko najmä zurčiaca voda, ktorá znásobuje kúzlo jarnej záhrady a navodzuje pocit sviežosti.


A keď vám na výsadbu typicky jarných rastlín nezostane v záhrade po týchto oživujúcich zmenách žiadne miesto, vysaďte si jarné rastliny aj do nádob a tieto sústreďte do skupiniek na dvore alebo terase. Jarnú atmosféru znásobíte. Potom si už len stačí jar vo svojej záhrade naplno užívať.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It