pestrofarebna1K jari patrí sviežosť, nová energia a pozitívna nálada. O to všetko a ešte aj o nádherné farby a príjemné vône sa môžu postarať narýchlené kvitnúce záhradné rastliny. V jarnom období si nimi možno spestriť balkóny a terasy.


V predaji je už od skorej jari, až do konca apríla množstvo nádherne rozkvitnutých a typicky jarných kvetín. K najkrajším patria prvosienky (Primula vulgaris), zvončeky (Campanula isophylla), iskerníky (Ranunculus asiaticus), veternice (Anemone blanda), ale aj rôzne narýchlené cibuľoviny, hlavne narcisy, hyacinty, tulipány, kosatčeky, modrice, z dvojročných rastlín sedmokrásky (Bellis perennis), sirôtky rôznych farieb a kultivarov (Viola x witrockiana), nezábudky (Myosotis alpestris) a cheiranty (Cheiranthus cheirii). Neskôr sa k nim pridávajú narýchlené trvalky, kamzičníky, srdcovky, poniklec, fialky, mliečniky, floxy a ďalšie. Uvedené rastliny je spolu s vkusnými prírodninami možné využiť na vytvorenie atraktívnych výsadieb či už kombinovaných, alebo výsadieb jedného druhu vo viacerých exemplároch v jednej nádobe. Kvitnúce rastliny zmenia akýkoľvek priestor na nepoznanie. Vyplnia zároveň čas, kým sa budú vysádzať letničky.

 

Nákup

 

Predpokladom toho, aby nám rozkvitnuté rastliny robili radosť čo najdlhšiu dobu počas celej jari je nákup kvalitných jedincov. Vyplatí sa nakupovať u osvedčených predajcov, rastliny by mali byť zdravé, bez známok chorôb a škodcov, s dobre vyvinutým koreňovým balom, sviežimi listami a jemne rozkvitnutými kvetmi. Nie je dobré kupovať rastliny odkvitnuté, slabé, prípadne zvädnuté, alebo z akciovej ponuky. Za nákupom týchto typicky jarných rastlín sa je najlepšie vydať počas obeda a ideálne je si hneď vytvoriť naplánované kompozície. Nevyhnutné si bude zaobstarať drenáž (keramzit), kvalitný záhradnícky substrát a dostatočne priestranné nádoby, vždy s odtokovým otvorom na dne. Tie by mali farebne, materiálovo a hlavne štýlovo ladiť s priestorom kam budú po vysadení umiestnené. Na jar rastliny vyniknú v nádobách z prútia (vystlaných fóliou), kovových, terakotových ale aj keramických. Vďačnou voľbou sú aj nádoby z modernejších plastov ktoré možno zladiť napríklad s farebnosťou okien či zábradlia. Vždy je lepšie všetko si vopred premyslieť a naplánovať. V moderných minimalistických priestoroch sa žiada využiť jeden typ nádoby, trebárs aj výraznej farebnosti, ten vysadiť jedným rastlinným druhom – vo väčšom množstve, naopak vo vidieckom prostredí si možno vytvárať menšie a väčšie skupinky zložené z pestro vysadených vegetačných nádob. Počítať treba vždy s tým, že ide o sezónne dekorácie, teda rastliny sa po odkvitnutí buď vyhodia (skompostujú), alebo presadia do záhrady či predzáhradky.

 

Kombinácie

 

V prípade kombinovaných výsadieb, ktoré nádherne vyniknú na balkónoch aj terasách, hoci menších sa vyplatí zoskupovať vždy len rastliny so zhodnými pestovateľskými podmienkami. V tomto prípade väčšina typicky jarných, rýchlených rastlín uprednostňuje priepustný, na živiny bohatý a mierne vlhký substrát, čerstvý vzduch (teda nie prekúrený interiér) a dostatok svetla, samozrejme nie úpal. Rozhodne je potrebné zvoliť chránené miesto v exteriéri, prípadne v svetlom ale chladnejšom priestore. Pri kombinovaní je dobré vybrať v rámci jednej nádoby druhy s odlišným habitusom, kvitnúce trvalky, kombinovať s cibuľovinami, dvojročnými rastlinami, alebo napríklad aj drevinami. Vďačný je v tomto smere vždyzelený brečtan, prípadne rozkvitnutá zanoväť. Vždy je samozrejme treba voliť počet rastlín v závislosti od veľkosti nádoby. Výsadby je možné doplniť o rôzne prírodniny, prútiky, kôru, štýlové dekorácie a doplnky. Aj samotný povrch substrátu je dobré po výsadbe zakryť jemne drvenou kôrou, prípadne aj šiškami, je to estetické aj užitočné, pretože sa udrží dlhšie vlaha. Atraktívne pôsobia farebne zladené výsadby, do biela, žlta, fialova, zaujímavé môže byť aj vytváranie kontrastov. Zásadou je sadiť rastliny tak, aby stále niečo kvitlo a rozkvitalo. Kombinovanie rozkvitnutých jarných kvetín sa môže stať príjemnou hrou aj pre deti. Pokojne môže ísť aj hustejšiu výsadbu, čím sa celkový efekt výrazne znásobí. V tomto prípade totiž ide len o dočasnú výsadbu. Pri výsadbe treba postupovať opatrne, tým, že väčšina rastlín je narýchlených, sú krehké a ľahko sa môžu zlomiť. Pred výsadbou je tiež dobré ich zaliať.

 

Starostlivosť

 

O kvitnúce rastliny v nádobe sa treba adekvátne starať aby pôsobili čo najdlhšie atraktívne a boli darcami pozitívnej energie. Dôležitá je hlavne pravidelná zálievka odstátou vodou. Medzi každou ďalšou zálievkou by mal substrát mierne preschnúť. Do pôdy sa tak dostane priamo ku koreňom vzduch a zabráni sa zahnívaniu rastlín. Nevyhnutné je aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov (podporí sa tvorba nových), takisto žltnúcich a poškodených listov. Ak aj niektorá z rastlín uhynie, je ju možné nahradiť rastlinou novou. Prihnojovanie vzhľadom na krátkosť vegetačného obdobia potrebné nie je. Ak však plánujeme rastliny po odkvitnutí vsadiť do záhrady, je to prínosné. Použiť možno kvalitné viaczložkové hnojivo určené na kvitnúce rastliny.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It