Ekologická záhrada

Trvalá udržateľnosť patrí v súčasnosti k viac diskutovaným témam. Ako sa táto problematika dotýka záhrady? Čo všetko sa dá urobiť v prospech planéty?

 

 

Vyvýšené záhony sa tešia čoraz väčšej priazni. V záhrade dobre vyzerajú a dodávajú jej zaujímavý moderný akcent, zároveň umožňujú získať jednoduchšie vyššiu úrodu.

 

Kvety sa pri príprave jedál používali už v dávnych dobách. Vyskúšajte, neoľutujete. Jedlé kvety pravdepodobne nájdete aj vo svojej záhrade, môžete si ich aj cielene vypestovať.

 

 

Levanduľa je najpôvabnejšia v období kvitnutia, v júni a začiatkom júla. Ak túto rastlinu ešte nemáte a práve uvažujete nad jej kúpou, uľahčíme vám rozhodovanie.

 

Záhrada nie je len zelenou oázou. Môže byť rajom pre čmeliaky, včely, motýle a ďalší užitočný hmyz. Neobávajte sa ich, pripravte im chutnú kvetinovú hostinu, odmenia sa vám.

 

 

Viac ako 90% druhov včiel nežije v žiadnom spoločenstve, nazývajú sa včely samotárky. Nevytvárajú med, napriek tomu sú veľmi dôležité. Ako ich prilákať do záhrady? 

 

Domy porastené popínavou zeleňou, ktorá je udržiavaná a má vymedzené hranice, sú už na pohľad príťažlivejšie. Zároveň sú viac chránené pred poveternostnými vplyvmi.

 

Táto stará, osvedčená a k životnému prostrediu priateľská metóda začína byť viac vyhľadávaná. V akom type záhrad pomôže a čo treba pre to urobiť?