Domy porastené popínavou zeleňou, ktorá je udržiavaná a má vymedzené hranice, sú už na pohľad príťažlivejšie. Zároveň sú viac chránené pred poveternostnými vplyvmi.

 

zelene fasady

 

Zeleňou obrastené fasády domov nájdete v súčasnosti hlavne v severnom Nemecku, Holandsku, či škandinávskych krajinách. Vytvoriť si takúto netradičnú fasádu však môžete aj u nás. Rastliny, ktoré sa na to hodia bežne dostanete kúpiť. Dôležité je vedieť, že obľubujú slnečné alebo polotienisté miesta. Úspech sa ale ani v tomto prípade nedostaví len tak. Stačí však dodržať niekoľko dôležitých zásad, vhodne sa o vysadené rastliny postarať a vybaviť sa trpezlivosťou. Dom porastený zeleňou často vyzerá dobre počas celého roka.


Veľakrát sa možno stretnúť s názorom, že rastliny popínajúce sa po stene, poškodzujú omietku, spôsobujú jej vlhnutie, praskanie a postupné opadávanie. Správne vybrané popínavé rastliny pritom omietku chránia a prispievajú k predĺženiu jej životnosti. Samozrejme, len za predpokladu, že stena bola pred výsadbou nepoškodená, s kvalitnou povrchovou štruktúrou. Ak sa totiž v omietke vyskytujú hoci aj malé praskliny a vlhké miesta, popínavá rastlina si ich rýchlo nájde a môže ich ešte viac narušiť. Treba dať pozor aj na nosnosť, najmä staršie fasády niekedy nedokážu uniesť ťarchu rozrastených popínavých rastlín a môžu sa časom, napríklad po silnom vetre odtrhnúť.

 

brectanstena

 

Bohato olistený porast popínavých rastlín predstavuje originálny, prirodzený ochranný plášť fasády a je ideálne, ak medzi ním a omietkou domu vzniká priestor s rôznou intenzitou prúdenia vzduchu. Výsledkom je aj to, že sa tu nekumuluje nežiaduca vlhkosť. Ponechaný vzduchový priestor zároveň zadržiava teplo a pôsobí ako dokonalá izolácia. V skutočnosti je fasáda chránená, nedostane sa k nej ani voda. Po poraste voda jednoducho stečie dole a vsiakne do pôdy. Spotreba vody je navyše u popínavých rastlín pomerne vysoká a tak nadbytočná vlhkosť často nemá šancu dlhodobejšie pôsobiť na murivo a spôsobiť jeho vlhnutie.


Zelené fasády sú ideálnym riešením ak nemá dom k dispozícii väčšiu záhradu, prípadne je snaha vytvoriť si z exteriéru romanticky pôsobiaci priestor. Sú ideálne aj vtedy, ak záhradníčite v súlade s prírodou. V porastoch na fasádach si totiž nachádzajú domov mnohé živočíchy. Nie je to ale tak, že by im uľahčovala vstup do domu.


Niekoľko predností


Nápad ozeleniť fasádu domu sa pozitívne prejaví hlavne v energetickej úspore. Hustý porast totiž môže znížiť vysoké nároky na vykurovanie (dom má o 2-3% nižšiu spotrebu tepla). Teplotné straty takéhoto domu sa navyše znižujú až o 30%, nedochádza ani k odoberaniu akumulovanej teploty muriva. Neobrastený múr dokáže slnko počas horúceho leta zohriať až na teplotu 50°C, v rovnakom čase má múr porastený zeleňou len asi 25°C. Pobyt vo vnútri domu je potom oveľa príjemnejší.


Obrastené fasády znižujú úroveň prašnosti, tlmia hluk a prispievajú k zvlhčovaniu vzduchu. V neposlednom rade môže fasáda porastená popínavými drevinami krášliť (listami, kvetmi ) a úplne zmeniť pôvodný vzhľad domu.
Fasáda zahalená do zelene môže byť atraktívna na jar, v období kedy pučia mladé listy, v lete, keď je zahalená v bujnej zeleni a na jeseň, keď sa listy mnohých popínaviek (napríklad pavinič) prekrásne sfarbujú. Príťažlivá môže byť aj v zime, napríklad za predpokladu využitia vždyzelených popínavých drevín (napríklad brečtanu, zemolezu alebo bršlenu). Niektoré popínavé rastliny dokonca kvitnú, čo môže byť milou pridanou hodnotou.

 

zelene fasady 1

 

Aké dreviny vybrať?


Dom si môžete nechať obrásť popínavými rastlinami zo všetkých strán, úplne však stačí ak sú ozelenené jedna, maximálne dve steny domu. V sortimente popínavých drevín nájdete viacero vhodných drevín. Vyberajte podľa charakteru rastu, celkového vzhľadu a najmä podľa toho, aké podmienky dané miesto ponúka.


Ak uvažujete nad úplným zakrytím steny, zvoľte si plošne rastúci druh (brečtan, vlkovec). Naopak ak je vašim cieľom zazeleniť len časť fasády a malo by ísť o niečo hodnotnejšie, vhodnejšie je uprednostniť druhy atraktívne svojim vzhľadom, aj kvetmi.


Vždyzelené popínavé rastliny sa najlepšie uplatnia na severne a východne orientovaných miestach. Na južných stanovištiach môžu byť v zime poškodzované zimným slnkom a suchom. Na západne alebo južne orientovaných stenách je zasa lepšie využiť opadavé druhy popínavých drevín (pavinič). K rýchlo rastúcim popínavým drevinám patrí napríklad opadavý a na bielo kvitnúci pohánkovec čínsky (Fallopia aubertii), pomalšie rastie popínavá hortenzia (Hydrangea petiolaris), ktorá ale vyžaduje kyslejšiu, mierne vlhkú pôdu a teplejšie miesto.

 

zelene fasady 2


Obľúbený pavinič a tradičný brečtan


K najobľúbenejším popínavým drevinám, ktoré sa u nás často využívajú na porastenie fasád patrí pavinič. Ide o rýchlo rastúcu a nenáročnú drevinu. Druhou často voľbou je vždyzelený brečtan, ktorý ale rastie pomalšie. Vybrať si ale môžete z ponuky viacerých pekných kultivarov.


Opadavý pavinič päťlistý (Parthenocissus quinquefolia) má kolmý rast a je vhodný na užšie a vyššie plochy. Naopak pavinič trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata) rastie viac vodorovne a plošnejšie. Obidva druhy sú v jesenných mesiacoch atraktívne vďaka ohnivo červeným sfarbením listov. Tieto pestovateľsky nenáročné dreviny oceníte najmä vtedy, ak potrebujeme stenu ozeleniť v krátkom čase. Pavinič je vhodný aj na výsadbu k čerstvým omietkam a novostavbám.


Vždyzelený brečtan (Hedera helix) žiada polotieň a vlhkejšiu pôdu. Rastie v 45° uhle, výhodou je, že nepotrebuje oporu a znesie vaic znečistené ovzdušie, napríklad aj blízkosť frekventovaných ciest. K záporným vlastnostiam tejto domácej dreviny patrí to, že jej pri dlhšie trvajúcom suchu zasychajú listy a tie sa po opadaní hromadia v hustom poraste.


Atraktívnou avšak u nás menej vysádzanou drevinou, ktorý vytvára bohaté zelené steny je vlkovec (Aristolochia durior). Upúta sýtozelenými, väčšími listami a netradičnými kvetmi. 

 

zelene fasady 3


Záplava kvetov


Fasádu domu si môžete oživiť aj kvitnúcim druhom. Okrem popínavých hortenzií sa hodí plamienok plotný (Clematis montana) alebo wistéria (Wisteria x floribunda), ktorú ale treba udržiavať v rozumných medziach pretože sa zvykne veľmi rozrásť. Ruže takisto môžu vytvoriť atraktívnu kvitnúcu stenu, avšak sú náročné na niektoré vegetačné zásahy a treba ich k fasáde vždy priviazať. Podobne aj v zime kvitnúci jazmín nahokvetý. Na južnej strane domov sa darí aj atraktívnej akébii (Akebia quinata), ktorá kvitne nápadnými vínovočervenými kvetmi a vyžaduje oporu.


Začať s ozeleňovaním fasád môžete skoro na jar, druhú príležitosť budete mať na konci leta. V týchto obdobiach je predpoklad, že sa rastliny dobre uchytia a už nasledujúcu jar budú pokračovať v raste.

 

zelene fasady 4


Žiadne problémy


Ideálne je ak sú popínavé dreviny nútené rásť po pripravenej opornej konštrukcii z kovu alebo drevených latiek (ovíjavé, úponkaté druhy). Druhy vytvárajúce prísavné korene, ako sú brečtan alebo popínavá hortenzia (nepotrebujú oporu), môžu za určitých okolností škody na omietke spôsobiť. Na prvý pohľad nebezpečne vyzerajúce prísavné doštičky, ktorými sa na omietku prichytáva pavinič sú po vytvorení a prichytení neaktívne (nečerpajú z omietky vodu a takisto nevylučujú žiadne škodlivé látky).


Nechať úplne zarásť by ste nemali niektoré problematické miesta, ako napríklad okolie okien, nepoužívaných dverí alebo striech so škridlovou krytinou. Podobne ani odkvapové rúry by nemali slúžiť popínavým rastlinám ako opora, silné výhonky ich môžu totiž poškodiť až úplne zničiť. Pred samotným rozhodnutím sa pre zelené fasády je dôležité vedieť, že popínavky treba na fasáde neustále udržiavať – strihať, presvetľovať a zmladzovať. Tieto rastliny treba mať pod neustálou kontrolou, inak spôsobia zbytočné problémy. Po dobrom zakorenení však ide o nenáročné dreviny. Okrem toho bude potrebné často pracovať vo výške a s rebríkom.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It