Rady a inšpirácie

Letné obdobie je plné kvetov. Kvitnú letničky, trvalky, ruže, bylinky, viaceré kry a čoraz obľúbenejšie georgíny. Ako sa o rozkvitnuté záhony správne postarať?

 

 

K letu patrí aj vôňa rozmarínu, ktorá pripomína prázdninové dni strávené v stredomorských krajinách. Na akom mieste sa rozmarín rozrastie a prežije niekoľko rokov?

 

 

V sortimente trvaliek sa agastache objavilo len pred pár rokmi. V súčasnosti už ponúka niekoľko druhov aj kultivarov. Okrem nádherných súkvetí, či listov, zaujme aj vôňou.

 

 

Je ním napríklad plamienok tangutský (Clematis tangutica). Táto rastlina si zrejme získa vaše sympatie už na prvý pohľad. Počas celého leta je obsypaná krásnymi žltými kvetmi.

 

 

Najlepšie začiatkom júla, tesne pred kvitnutím alebo aj počas kvitnutia. Zbierajte ich len v dňoch, kedy je sucho a slnečno, levanduľové kvety by počas zberu nemali byť vlhké.

 

 

Na začiatku leta sa naskytá ideálna príležitosť na tvarovanie živých plotov zo vždyzelených alebo opadavých drevín. Čo by ste mali o tejto činnosti vedieť?

 

 

Ide o krásnu a nenáročnú drevinu, ktorá sa stále viac objavuje v záhradách. Okrem toho, že krášli každoročne prináša bohatú úrodu. V ponuke sú už aj viaceré kultivary.

 

 

V ideálnych podmienkach môže táto popínavá a bohato kvitnúca letnička dorásť až do výšky 3m. Rastliny rýchlo získate výsevom semien.