Cínie sú krásne kvitnúce letničky, ktoré krášlia kvetinové záhony počas celého leta a jesene. Ak sa chcete tešiť z množstva kvetov, snažte sa dodržať niekoľko pravidiel.

 

cinie2020


Cínie (Zinnia) nie sú náročné, potrebujú počas celého dňa dostatok slnka a tepla. Nebude sa im dariť v polotieni, ani tieni, kvitnú tu málo a môžu byť napádané chorobami. Osvedčené je pre ne miesto s výživnou, mierne vlhkou a priepustnou pôdou. Dôležité je nepestovať ich každý rok na rovnakom mieste, ani v hustom poraste iných letničiek, či trvaliek.


Množstvo kvetov podporíte pravidelnou zálievkou – počas horúcich letných dní aj dvakrát denne, prihnojovaním viaczložkovým hnojivom raz za dva týždne, opatrným kyprením pôdy okolo rastlín a odstraňovaním odkvitnutých kvetov. Ak budete kvety pravidelne zberať do vázy – vydržia inak veľmi dlho, podporíte tvorbu ďalších. Pripravte si aj pevné opory, rastliny sa často počas veterného počasia lámu.


Priesady cínií si môžete na záhon vysadiť aj v týchto dňoch. Ideálne je vybrať si na to dni, kedy je zamračené alebo prší. Rýchlo sa ujmú. Spolu môžete vysádzať dve ž tri rastlinky, možný je trojspon. Po výsadbe priesady zavlažujte, s prihnojovaním ale začnite až za tri týždne po výsadbe. Priesady cínií dostanete kúpiť v dobre zásobených záhradníctvach, bežne aj na trhoviskách. Podarovať vám ich môžu aj susedia.


Cínie sa uplatnia hlavne vo vidieckych záhradách, kde si z nich môžete vytvoriť pestrofarebný porast. Ak sa pre ne rozhodnete v modernej mestskej záhrade, vyberte si bielo, zelenožlto alebo fialovo kvitnúce odrody. Okrem najčastejšie pestovanej cínie pôvabnej (Zinnia elegans), vyskúšajte aj cíniu úzkolistú (Zinnia angustifolia). Je vzrastovo nižšia, má menšie, žlté alebo oranžové kvety.


Ak sa vám cínie v tomto roku osvedčia, na budúci rok si ich môžete vypestovať zo semien. Je to pomerne jednoduché. Semená si vysejete v marci do debničky alebo pareniska, po vyrastení ich prepikírujete a koncom mája alebo začiatkom júna vysadíte do voľnej pôdy na záhon. V teplejších oblastiach si cínie môžete koncom apríla vysiať aj priamo na záhon. Porasty pretrháte, aby každá rastlina mala okolo seba dostatok miesta a začiatkom leta vás cínie potešia prvými kvetmi. dk

Pin It