A takto možno charakterizovať araukáriu andskú, ktorá sa pred pár rokmi objavila v ponuke našich záhradníctiev. Hoci vyzerá exoticky, jej pestovanie je možné aj v našich podmienkach. Avšak nie všade.

 

araukaria v

 

Nádherné a mohutnejšie exempláre araukárie nájdete v mnohých záhradách v Holandsku, dokonca vo Švajčiarsku kde je chladnejšie, vo Francúzsku alebo Írsku. Je to aj vďaka tamojším špecifickým klimatickým podmienkam. U nás táto drevina síce takisto porastie, ale nedosiahne podobu veľkého stromu. Na Slovensku dorastie do výšky asi 2m.

 

Araukária znesie pokles teploty do -15° C, avšak nemalo by ísť o dlhodobý pokles teploty na takúto úroveň. Dariť sa jej bude hlavne v teplejších oblastiach, ale ani tu nie je pestovateľský úspech zaručený.

 

Najdôležitejšie bude dopriať tejto drevine pred vetrom chránené miesto, ideálne v polotieni. Pestovať araukáriu, ako solitér, na voľnom priestranstve, kde bude vystavená neraz aj extrémnemu počasiu, je u nás nemožné. Neosvedčilo sa ani pestovanie pri južne orientovanej stene, hoci sa to v minulosti odporúčalo. Araukárie obľubujú výživnejšiu, priepustnú, kyslejšiu pôdu, ktorá by mala byť stále mierne vlhká. Nedarí sa jej v suchších a piesočnatých pôdach, ani v pôdach štrkovitých, zle rastie na pozemkoch s pôdou, ktorá má vyšší obsah vápnika. Na menej vhodných miestach však môžete drevine úpravou pôdy vytvoriť ideálne podmienky. Araukária tiež neznáša znečistený vzduch, veľmi citlivo naň reaguje.

 

Araukáriu odporúčam vysádzať na konci jari alebo začiatkom leta. V tomto období bude mať ideálne podmienky na zakoreňovanie. Nevhodná je jesenná výsadba pretože by sa do zimy nestihla zakoreniť. Vysádzajte len jedince s kompaktným a neporušeným koreňovým balom.
Po výsadbe do kyslej pôdy je potrebné drevinu zavlažovať, avšak treba dať pozor na premokrenie. Po asi mesiaci od výsadby môžete araukáriu prihnojiť hnojivom pre ihličnany.

 

Veľmi dôležitá je pri tejto exotickej rastline najmä zimná ochrana. Myslite na ňu včas, aby vás zima a prvé mrazy neprekvapili. Nadzemnú časť araukárie obaľte jutovinou (prípadne netkanou textíéliou) a okolo koreňov nasypte hrubšiu vrstvu suchého lístia. Občas, v dňoch keď bude slnečno a bez mrazov drevinu zalejte. Zazimovanie je veľmi dôležité pri mladších jedincoch, robte tak každoročne, aspoň 5 rokov po výsadbe.

 

Araukária pochádza z Južnej Ameriky, presnejšie z Čile. V našich záhradách nepôsobí prirodzene, skôr cudzo, hodí sa len do moderných mestských záhrad. Upúta netradičným vzhľadom aj špecifickým rastom, je skôr zaujímavou raritou. Použitie a umiestnenie tejto dreviny dobre zvážte aj vzhľadom na to, že zle znáša presádzanie. Predovšetkým sa uistite či budete mať pre túto drevinu nielen dostatok miesta ale aj vhodné podmienky. Ak sa pre túto drevinu rozhodnete, poobhliadnite sa po novo vyšľachtených kultivaroch (napríklad ROBUSTA GHERI). Táto araukária je lepšie prispôsobená na európske podmienky, vyšľachtili ju v Taliansku. Znesie silnejší mráz, rastie pomalšie a má elegantný pyramidálny vzrast. Dospelé jedince navyše môžu prekvapiť veľkými šiškami. dk

Pin It