fiskars travaMať perfektne vyzerajúci trávnik je snom a cieľom asi každého majiteľa okrasnej záhrady. Vždy však za tým stojí mnoho úsilia a dodržanie niekoľkých dôležitých krokov. Tie možno zrealizovať pohodlne s využitím praktických pomocníkov.


Dôležitým jarným krokom na ceste za zdravo zeleným a hustým trávnikom by malo byť celkové očistenie trávnika – napríklad od lístia, a tiež jeho prevzdušnenie. Na tento proces je vhodné použiť prevzdušňovače, vertikutátory alebo kultivátory, ktoré pretrhnú tzv. plsť, ktorá sa aj počas zimy na pôde vytvorila. Tá bráni prirodzenému prúdeniu vody, vzduchu a živín v pôde. Výsledkom sú oslabené korene, ktoré nemajú dostatok živín a zle sa rozvetvujú. Prevzdušnenie obnoví všetky prirodzené pôdne procesy a navyše čiastočne poruší korene trávy, čo ich povzbudí k bujnejšiemu vetveniu. Celkovo tak táto ozdravná kúra významne prispeje k správnemu rastu budúceho trávnika.

 

Vyčistenie trávnika

 

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že napadané lístie vášmu trávniku nijako nebráni v rozkvete, je takmer nevyhnutné sa ho zbaviť. Bráni totiž prirodzenej výmene vody v pôde a nedovoľuje slnečným lúčom prebudiť rastové procesy. Navyše trávniku neprospieva ani z estetického hľadiska. Najvhodnejším nástrojom na takýto poriadok sú široké hrable Fiskars Solid XL, ktorých čepeľ široká 65 cm vám niekoľkými ťahmi zaistí čistý trávnik. Zároveň naruší i spomínanú plsť a odštartuje prevzdušňovaciu kúru.

 

Odstránenie buriny

 

Aj napriek negatívnym vplyvom, ktoré počas zimy a skoro na jar na trávnik pôsobia, sa burina so zlými podmienkami vyrovnáva veľmi dobre a trávnik berie útokom prakticky od prvého možného okamihu. Pokiaľ trávnik nechcete hneď od začiatku zaťažovať chemickými prostriedkami proti burine, je vhodné využiť praktické mechanické vytrhávače buriny. Tie sa dokážu „zahryznúť“ v konkrétnej oblasti hlbšie do pôdy a vytrhnúť tak burinu i s koreňmi, čím zabránia jej opakovanému šíreniu. Vytrhnutie zaberie doslova pár sekúnd a vďaka teleskopickému variantu môže vytrhávač obsluhovať doslova celá rodina, vrátane detí. Odpočinie si i váš chrbát, ktorý nebude trpieť pri nekonečnom ohýbaní sa. Navyše, opätovne po zásahu do pôdy podporíte jej prevzdušnenie a aktiváciu po zimnom spánku.

 

Prevzdušnenie trávnika

 

Na prevzdušnenie trávnika je najvhodnejšie použiť nasledujúce nástroje – vertikutátor, kultivátor, mechanický ručný prevzdušňovač a prevzdušňovacie hrable. Pokiaľ sa vám však nechce vynaložiť niekoľko stoviek eur za elektrický vertikutátor, ktorý využijete maximálne dvakrát za rok, nebojte sa, poradíte si i bez neho. Na dôkladné prevzdušnenie stačí použiť tyčový prevzdušňovač, kultivátor a klasické hrable so silnými železnými hrotmi, ktoré sú schopné narušiť pôdu. Na menšie záhony či horšie prístupné miesta je vhodné použiť ručný kultivátor.

 

Komplexné riešenia

 

Tým z vás, ktorí majú radi komplexné riešenia, odporúčame rad nástrojov Fiskars QuikFit™. Ich základ tvoria rôzne dlhé alebo teleskopické násady, na ktoré môžete „pricvaknúť“ množstvo rôznych nástavcov od píly, nožníc, kultivátora, zarovnávača trávnikov, prevzdušňovacích hrablí až po česák na ovocie alebo motyku.
Vďaka tomuto radu a jeho nástavcom budete maximálne flexibilní na práce na vašom trávniku i záhrade. Počas niekoľkých momentov a s pomocou jedného „cvaknutia“ totiž môžete ľubovoľne vymieňať jednotlivé nástavce.

 

V roku 2010 získal systém Fiskars QuikFit™ ocenenie „Red dot design“, ktoré patrí medzi najznámejšie a najuznávanejšie návrhárske ocenenie na svete. Môžu ho získať iba také produkty, ktoré sa vyznačujú kreativitou, inováciou a vysokou kvalitou.

 

• Neustále sa rozširujúca ponuka výmenných nástavcov k systému Fiskars QuikFit™ z neho robí dokonalé náradie pre rozličné práce v záhrade.
• Uzamykací mechanizmus umožňuje jednoduché uzamknutie, odomknutie a výmenu jednotlivých nástavcov jedným rýchlym pohybom.
• QuikFit™ násady sú vyrobené z tvrdeného hliníku. K dispozícii sú v piatich rôznych dĺžkach a v dvoch teleskopických verziách s nastaviteľným rozpätím.

 

Zdroj a ilustračné foto: Fiskars

Pin It