Úžitková záhrada

Rôzne druhy byliniek, koreninových a liečivých rastlín sa čoraz častejšie objavujú v záhradách. Mnohé krásne kvitnú, ďalšie príjemne voňajú alebo prinášajú zaujímavý úžitok.

 

Zelenina v nich výborne prosperuje, poskytuje kvalitnú a bohatú úrodu, zároveň je lepšie chránená pred chorobami a škodcami. Naplno tu ukáže aj svoju estetickú hodnotu.

 

Pochutiť si na exotickom ovocí už nie je nič výnimočné. Kiwi, figy, goji a ďalšie plody si už dokonca môžete vypestovať aj vo svojej záhrade.

 

Pestovanie vlastnej zeleniny je čoraz obľúbenejšie. Zeleninové hriadky sa už  objavujú aj v novších záhradách. Na čo pri pestovaní nezabudnúť?

 

Ak máte pri dome záhradu, bola by škoda nevyužiť ju na dopestovanie čerstvej zeleniny alebo ovocia. Tušili ste, že záhony s úžitkovými rastlinami môžu takisto lahodiť oku?

 

Ak obľubujete zeleninu a máte záhradu, môžete sa postarať o to, aby ste si ju mohli zberať a využívať aj počas zimného obdobia.

 

Lieskové oriešky boli obľúbené už v dávnych dobách. Inak to nie je ani v súčasnosti. S radosťou si na nich pochutíme najmä v období Vianoc, alebo kedykoľvek počas zimy. Zohnať lieskové oriešky nie je problém. Vypestovať si ich môžete dokonca aj vo svojej záhrade.

K neskorej jeseni už neodmysliteľne patria okrem padajúcich listov aj do diaľky žiariace tekvice. Ich rôznofarebné, malé aj veľké plody, často obdivuhodne štruktúrované a vzorované môžu byť štýlovou dekoráciu záhradného priestoru, dvora, predzáhradky aj interiéru.