Ak máte pri dome záhradu, bola by škoda nevyužiť ju na dopestovanie čerstvej zeleniny alebo ovocia. Tušili ste, že záhony s úžitkovými rastlinami môžu takisto lahodiť oku?

 

zeleninova zahrada uvod


Pestovanie zeleniny, byliniek, korenín a ovocných rastlín začína byť v záhradách opäť viac obľúbené. Kým nedávno bol najdôležitejšou súčasťou každej novej záhrady kobercový trávnik, živý plot a niekoľko bežne dostupných drevín, v súčasnosti sú to aj rôzne úžitkové rastliny. V záhradách sa tak objavujú hriadky, veľmi často vyvýšené záhony alebo kde niet veľa miesta, aj rôzne vegetačné nádoby so zeleninou a vysadenými bylinkami. V trávnikoch, ktoré majú neraz podobu kvetinovej lúky, alebo v niektorej vyhradenej časti záhrady rastú ovocné stromy. Ovocné kry, napríklad ríbezle, egreše alebo muchovníky, sa zasa častejšie dostávajú aj priamo do okrasných výsadieb. Aj tu prinášajú chutnú úrodu, zároveň krášlia.


Založiť si úžitkovú záhradu, ktorá je netradičná, zaujímavá a príťažlivá nielen na prvý pohľad, nemusí byť zložité. Začať môžete na jar, svoje dielo postupne zdokonalíte a vylepšíte. Najdôležitejšie je pripraviť si kvalitný plán, dôkladne rozvrhnúť jednotlivé záhony a výsadby, vybrať a zaobstarať si vhodné zeleninové, ovocné a niektoré okrasné druhy. Následne treba zvolené rastliny správne skombinovať, vysadiť a postarať sa o ne.

 

zeleninova zahrada1


Nová podoba záhonov


Obdĺžnikové záhony s jedným zeleninovým druhom, ako ich poznáme z minulosti, sú síce stále obľúbené, ale často nepôsobia zaujímavo. Lepšie bude vytvoriť si na nich zaujímavé kombinácie, prípadne zakomponovať aj zopár okrasných druhov a celkový výsledok bude úplne iný, zaujímavejší. Pri experimentovaní a hľadaní ideálnych rastlinných spojení majte na pamäti, že spolu môžete vysádzať len tie druhy úžitkových rastlín, ktoré sa navzájom dobre znášajú.


Záhony s úžitkovými rastlinami môžu mať tvar obdĺžnika, štvorca, kruhu alebo oválu. Nikdy by nemali byť príliš veľké – dôležité je, aby ste z chodníka na vysadené rastliny pohodlne dosiahli.
Okrem bežných hriadok sa pri pestovaní úžitkových rastlín osvedčili z mnohých dôvodov vyvýšené záhony, ktoré dnes už mávajú veľa zaujímavých podôb. Vzhľadom ich môžete prispôsobiť k charakteru vašej záhrady. Za vyskúšanie stojí aj pestovanie zeleniny vertikálnym spôsobom, najmä tam, kde nie je veľa miesta.

 

zeleninova zahrada2

 

Pestrosť výberu rastlín


Modernejšiemu riešeniu úžitkových častí záhrad nahráva aj rastúca rozmanitosť zeleninového sortimentu. V posledných rokoch pribudlo veľa zaujímavých kultivarov zeleniny, ktoré majú úžitkovú a zároveň okrasnú hodnotu. Listy, prípadne stonky sú nápadne farebné, netradične štruktúrované, s výraznými žilkami, či kresbou, zaujímavé sú aj kvety alebo plody niektorých druhov.


Odporúčam vsadiť na rozmanitosť. V modernej zeleninovej záhrade by nemal chýbať napríklad mangold, rôzne druhy listových šalátov, z hlúbovín kaleráb, kel, toskánsky kel, tradičné aj netradičné strukoviny, pór, špenát, šalátové lobody, rajčiny, papriky, cukety, či tekvice. Zeleninový kútik si môžete ozvláštniť exotickou artyčokou, všestranne použiteľným feniklom, kučeravým petržlenom, nezabudnite na rebarboru, či pažítku, ktorá na jar krásne kvitne.


Dôležitou súčasťou modernej úžitkovej záhrady sú bylinky a koreninové rastliny. Vojdú sa medzi zeleninu – ochránia ju pred škodcami a podporia v raste, dajú sa pestovať aj v rámci jedného vyčleneného záhona. Z jednoročných byliniek nezabudnite najmä na bazalku, ktorá sa výborne uplatní v záhone s rajčinami. Ponuka bazaliek dnes už zahŕňa množstvo zaujímavých odrôd. Vďačnou voľbou je aj majorán záhradný, kôpor alebo menej známy borák, z ktorého využijete mladé listy alebo žiarivo modré kvety. Aj borák môžete pestovať spolu s rajčinami, prospieva im to. Trendovou bylinkou je trebuľka, vyskúšajte aj koriander, ktorý navyše v druhom roku pestovania krásne kvitne.

 

zeleninova zahrada5


Z trvácich byliniek výborne vyzerá a poskytuje úžitok voňavý tymián, rozmarín, saturejka, šalvia, pamajorán, levanduľa, divozeľ, repík, yzop alebo palina. Všetky tieto bylinky uprednostňujú slnečné a teplejšie miesta a dostatok miesta na rozrastanie. Vysadiť ich môžete na okraj záhonov alebo aj do strednej časti. Okrem aromatických vňatí, ktoré poskytujú a zídu sa vám pri varení, vnesú aj do tejto časti záhrady príjemné vône. Mnohé druhy byliniek zakrátko po výsadbe vytvárajú príťažlivé a často aj pekne kvitnúce porasty.


Atraktivitu zeleninových hriadok zvyšujú aj niektoré kvitnúce okrasné rastliny, najmä letničky (aksamietnice, kapucínky, papuľky, nechtík, černušky, rezeda, slnečnice, cínie a astrovky, okrasné maky). Tieto rastliny by však mali byť len decentným doplnením, nemusíte ich k úžitkovým rastlinám vysádzať veľa. Zakomponovať môžete aj dvojročné sirôtky, v zeleninových záhonoch vyzerajú veľmi pôvabne aj vybrané trvalky – kocúrnik, ľaliovka, kokarda a ďalšie druhy. Pôsobivé sú v zeleninovej záhrade aj rozkvitnuté muškáty, ktoré vyniknú v dekoratívnych terakotových vegetačných nádobách.


V modernej úžitkovej záhrade by nemali chýbať ani ovocné rastliny. Mnohé sú pastvou pre chuťové poháriky, zároveň pre oči. Ku klasike v podobe solitérnych stromov môžete pridať steny, pergoly a deliace treláže obrastené beztŕňovými černicami, vyskúšajte čučoriedky, aróniu, muchovník alebo zemolez. Ak máte dostatok miesta, vysaďte si aj rakytník, či drieň. Na voľné miesta môžete sústrediť aj rôzne odrody jahôd. Súvislý pokryv pôdy a plno drobných chutných plodov zabezpečia lesné jahody.

 

zeleninova zahrada3


Rozmanitosť


Základným prvkom trendovej zeleninovej záhrady sú zmiešané záhony. Takáto výsadba nepôsobí nudne, je prirodzenejšia než jeden druh zeleniny na celej ploche. Vysadené rastliny pri dobrej starostlivosti vyplnia každé voľné miesto, súčasne sa môžu navzájom chrániť pred chorobami a škodcami. Ak má zeleninový záhon vyzerať dobre od jari až do neskorej jesene, s princípom zmiešanej výsadby to docielite jednoduchšie. Aj tu platí, že protiklady sa priťahujú. Vhodné je preto na jednom záhone skombinovať druhy s odlišným vzhľadom, farebnosťou a šírkou a výškou rastu. Neobávajte sa experimentovať, výsledok vás iste príjemne prekvapí. Z každej rastliny však treba vysadiť minimálne 5 kusov.


S čím začať?


Ak ešte len s pestovaním úžitkových rastlín začínate, vyberte si najskôr nenáročné zeleninové druhy. Aj bez predchádzajúcich pestovateľských skúseností sa dokážete postarať o mrkvu, hrach, zemiaky, kaleráb, fazuľu, zeler, pór alebo špenát. Doplňte ich aj rastlinami, na ktorých v lete dozrievajú plody, napríklad paprikami a rajčinami, baklažánmi a cuketami. Ak si trúfate na viac, pridajte zopár farebne alebo inak zaujímavých druhov, povedzme mangold, kučeravý kel a petržlen, modrý kaleráb, kôpor, okrasnú kapustu, kvaku, kukuricu, prípadne niektorú zo zaujímavých šalátových zelenín. Sú často veľmi pekne sfarbené, listy majú hladké, skučeravené, prípadne tvoria trsy alebo hlávky, ktoré zaujímavo spestria celý záhon s úžitkovými rastlinami.


Nezabudnite dodržiavať odporúčané kombinácie úžitkových rastlín, tiež je potrebné každoročne striedať pestované plodiny. To značí, že jednotlivé zeleniny by ste nemali každoročne pestovať na rovnakom mieste, ale vždy na inom.

 

zeleninova zahrada4

 

Olemujte záhony


Ak sa rozhodnete pre klasický a formálne pôsobiaci záhon, na ktorý sa bude dať pozerať zo všetkých strán, vytvorte mu zaujímavý lem. Kedysi sa na to používal krušpán, teraz je lepšie nahradiť ho inou rastlinou. Pekný záhonový lem vytvoríte napríklad z pažítky, kvitnúcej aksamietnice alebo z bazalky, z majoránu (spolu sa však tieto dve rastliny neznesú), či levandule. Lem môže pozostávať z jednej aj viacerých druhov rastlín.


Klasické (nie zvýšené) zmiešané záhony, určené na pohľad z jednej strany, budú vyzerať atraktívne, ak v nich usporiadate rastliny podľa výšky. Tie vzrastovo nižšie si vysaďte do popredia a vyššie naopak do pozadia. Moderná úžitková záhrada takisto pôsobí zaujímavejšie, ak ju rozčleníte na niekoľko častí. Vzbudí zvedavosť u detí, aj vašich hostí.


Správnu atmosféru a štýlovosť podporia aj vhodné doplnky. Môžu to byť terakotové nádoby, staré kovové krhly, prútené košíky, či staré drevené prepravky a debničky. Nezabudnite na vkusné opory pre popínavé a vyššie druhy úžitkových rastlín, milou súčasťou zeleninovej, či bylinkovej výsadby môže byť aj vkusná zapichovacia ozdoba. Všetky tieto prvky vždy vyberajte s ohľadom na štýl, v akom sa úžitková záhrada nesie.


Riešenie chodníkov


Aj v modernej úžitkovej záhrade treba mať chodníky. Inak sa k záhonom budete dostávať zložitejšie. Materiálom aj štýlom prevedenia by mali korešpondovať s charakterom domu a oplotenia, zároveň s chodníkmi v iných častiach záhrady a, samozrejme, aj s podobou výsadby. Do netradičných a mestských záhrad sa hodia napríklad rôzne dlažby, technicky pôsobiace kovové dielce, či prírodný kameň, na vidieku zasa vyniknú chodníky vysypané kôrou, drveným tehliarskym črepom alebo štrkom. Krásne, avšak náročnejšie na údržbu sú aj trávnaté cestičky. Hlavná cesta medzi záhonmi by mala byť široká aspoň 50 cm, bočné chodníky stačia ak budú 30-centimetrové.


Veľmi dôležitou súčasťou tejto časti záhrady je okrem praktického kompostéra, lavičky na krátky oddych, aj prívod vody. Zelenina a ovocné rastliny sa totiž často vyznačujú vysokou potrebou vody, preto je blízkosť zdroja vody veľmi dôležitá.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It