Záhradné prešľapy

Súčasťou mnohých záhrad sú aj popínavé dreviny. Mávajú rôzne využitie avšak nie vždy je o ne vhodne postarané. Nemali by sa najmä príliš rozrastať.

 

Medzi okrasnými rastlinami je veľa krásne a dlho kvitnúcich druhov. Častokrát by sme ich chceli mať čo najbližšie, napríklad pri terasách. Hodia sa však na to všetky kvitnúce rastliny?

 

Jednou z najdôležitejších jarných prác v okrasnej záhrade je rez ruží. V záhradách sa však pestujú rôzne druhy ruží pričom každá skupina môže mať na rez iné požiadavky.

 

Vysadiť si rastliny do košíkov je lákavá predstava. Zeleň v nich pôsobí príťažlivejšie, výsadba lahodí oku. Veľakrát sa však zabúda na jednu dôležitosť.

 

 

Niektorým rastlinám vyhovuje polotieň a vlhká pôda, iným slnko a sucho. Pred kúpou rastlín preto najskôr spoznajte ich požiadavky. Najhoršie je nakupovať podľa vzhľadu.

 

Najlepšie sa im darí v polotieni alebo tieni s humóznou a vlhkou pôdou, ktorá na dlhšiu dobu nepresychá. Paprade však v záhradách vídať aj na nevhodných miestach.

 

 

Keď odkvitnú narcisy alebo tulipány, veľa ľudí automaticky odstraňuje ich listy, ktoré sú často ešte zelené. Je to chyba, rastliny tým trpia a oslabuje ich to.

 

 

Levanduľa je už niekoľko rokov jednou z najviac nakupovaných rastlín. V ponuke sú rôzne druhy, ale nie všetky sa stanú dlhoročnou súčasťou vašich záhrad alebo balkónov.