Medzi okrasnými rastlinami je veľa krásne a dlho kvitnúcich druhov. Častokrát by sme ich chceli mať čo najbližšie, napríklad pri terasách. Hodia sa však na to všetky kvitnúce rastliny?

 

levandula vcely


Určite nie. Kvety niektorých rastlín – napríklad ľalií, orgovánu alebo konvaliniek veľmi prenikavo voňajú a v období ich kvitnutia by mohli pobyt na terase znemožniť. Hoci ide o veľmi príjemné kvetinové vône, aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. Vôňa týchto rastlín, keď by ste v takomto prostredí zotrvali dlhšie, môže spôsobiť vnútorný nepokoj alebo bolesť hlavy. Tieto a ďalšie druhy kvitnúcich rastlín zasa môžu vyvolávať alergické reakcie a nikdy neviete, či napríklad peľovou alergiou netrpí niekto z ľudí, ktorí navštevujú vašu terasu.


Okrem toho si treba dávať pozor aj na kvitnúce druhy rastlín, ktoré intenzívnejšie lákajú včely. K takýmto patrí aj obľúbená levanduľa. Včely sú nepochybne užitočné tvory a je dôležité vytvoriť im v záhrade čo najlepšie podmienky. Zároveň však tieto malé tvory môžu byť pre niekoho nebezpečné. Aj jedno uštipnutie počas posedenia na slnečnej terase môže pre niekoho znamenať veľký problém. Lepšie je preto neriskovať a levanduľu umiestniť na bezpečnejšie miesto.

Pin It