V okrasných záhradách pri novo postavených domov vídať, že kvitnúce kry sú vysádzané tesne pri plotoch a aj príliš blízko seba. Nie je to správne.

 

malo miesta 2022


Všetky rastliny potrebujú mať okolo seba dostatok miesta. Platí to aj o okrasných drevinách, dokonca pri nich o niečo viac. Veľkosť, akú mali pri výsadbe, si totiž dlho nezachovajú. Postupne sa začnú rozrastať do výšky aj do šírky, ak, samozrejme, majú kde. V stiesnených priestor však môžu byť potláčané a nedostanú šancu ukázať sa v plnej nádhere.Časom potom môžu spôsobovať problémy, zostanú menej vzhľadné, náchylnejšie na choroby a škodce a veľakrát sa stávajú predmetom neustáleho, väčšinou nesprávneho rezania či skôr hyzdenia. Keď zvažujete na jar výsadbu okrasných drevín, už teraz si dobre naštudujte do akej výšky a šírky druhy, ktoré sa vám najviac páčia a zvažujete ich kúpu, dorastajú. Každej vysádzanej drevine nezabudnite venovať dostatočný priestor kde sa bude môcť rozrastať aj do šírky.


Niektoré druhy však môžete vysádzať aj bližšie k plotu a pomocou precíznejšieho tvarovania si z nich môžete vytvoriť atraktívne zelené steny.

Pin It