Jednou z najdôležitejších jarných prác v okrasnej záhrade je rez ruží. V záhradách sa však pestujú rôzne druhy ruží pričom každá skupina môže mať na rez iné požiadavky.

 

strihanieruzi 2021


Nie vždy sú požiadavky konkrétnych skupín ruží na rez rozlišované a správne uplatňované. Je to škoda pretože to môže ovplyvniť intenzitu kvitnutia a celkovú atraktivitu ružového kríka. Vhodné je si preto aspoň najzákladnejšie pravidlá osvojiť a samozrejme vedieť, aká ruža vám v záhrade rastie.


Najčastejšie pestované veľkokveté ruže napríklad žiadajú hlbší rez, na asi 4 púčiky. Z nich vyrastú silné výhonky a na ich konci rozkvitnú veľké kvety. Hlbšieho rezu sa netreba báť, podporí tvorbu pekných kvetov. Nechať tieto ruže bez pravidelného rezu


Opakovane kvitnúcim ružiam zasa treba na jar odstrániť najmä najstaršie, poškodené a navzájom sa križujúce výhonky. Kríky treba presvetliť a otvoriť priestor novým výhonkom. Hlbší rez by týmto ružiam mohol uškodiť.
Popínavým ružiam treba skrátiť bočné výhonky, ktoré vyrastajú z hlavných, na 4-5 pukov. Tento úkon podporí bohaté kvitnutie.


Rýchlo rastúce pôpopokryvné ruže stačí ostrihať raz za 3-4 roky a to tak, že sa všetky výhonky odstrihnú asi 20 cm nad pôdou.

Pin It