Súčasťou mnohých záhrad sú aj popínavé dreviny. Mávajú rôzne využitie avšak nie vždy je o ne vhodne postarané. Nemali by sa najmä príliš rozrastať.

 

aristolochia


Väčšina popínavých drevín tvorí každoročne veľké množstvo nových výhonkov a z nich zakrátko vznikne veľmi hustý a neraz až nezvládnuteľný porast. Ten navyše môže vážiť veľa kilogramov. Stať sa potom môže aj to, že ak sa tieto rastliny popínajú po provizórnych, slabých drevených alebo zle ukotvených kovových konštrukciách, tie pod zelenou ťarchou napokon spadnú alebo sa poškodia. Rizikové bývajú aj drevené pergoly obrastené popínavými drevinami (napríklad vistériou), o ktoré nie je vhodné postarané.

Problematické sú tiež rôzne brány a oblúky nad záhradnými chodníkmi s neošetrovaným porastom popínavých drevín. Pri nich zasa hrozí, že časom budú horšie priechodné. K takýmto konštrukciám je preto lepšie voliť popínavky, ktoré nevytvárajú príliš husté porasty. Vhodné sú napríklad niektoré druhy v lete kvitnúcich plamienkov.

Priebežne a niekoľkokrát za rok teda treba popínavé rastliny strihať, redukovať množstvo novo narastených výhonkov, prípadne aj priebežne zmladzovať veľmi rozrastené jedince. Neobávajte sa ani radikálnejších zásahov, hoci tieto je najlepšie realizovať skoro na jar. Zmladené popínavé dreviny sa väčšinou rýchlo zregenerujú a opäť sa pekne zazelenajú. Rezať môžete počas sezóny, pravidelný a systematický rez popínavých drevín prispieva k ich celkovej atraktivite a zároveň pomáha predchádzať zbytočným problémom.

Pin It