Lieskové oriešky boli obľúbené už v dávnych dobách. Inak to nie je ani v súčasnosti. S radosťou si na nich pochutíme najmä v období Vianoc, alebo kedykoľvek počas zimy. Zohnať lieskové oriešky nie je problém. Vypestovať si ich môžete dokonca aj vo svojej záhrade.

 

lieska 2018 velka

 

Lieskové oriešky sú výborné čerstvé. Dozrievajú v septembri až októbri. S chuťou orieškov, ktoré si kúpite v obchode sa samozrejme tie zo záhrady nedajú porovnať, sú oveľa lahodnejšie. Vypestovať vlastné lieskové oriešky sa už len preto oplatí. Nie je to ani zložité, ak samozrejme máte záhradu. V črepníkoch sa rastlina pestovať nedá. Zaobstarať si budete musieť kvalitnú sadenicu – liesku a zvoliť vhodný kultivar. V ponuke je ich už niekoľko.

 

VIDIEK AJ MESTO

 

Hoci lieska patrí k typickému koloritu podhorských oblastí a vidieka, uplatní sa aj v modernej mestskej záhrade. Lieska je totiž nielen úžitková, ale v niektorých prípadoch môže aj krášliť. Vybrané kultivary sa pýšia dekoratívnymi skrútenými konármi, purpurovo alebo zlatisto sfarbenými listami. Drevina patrí medzi dlhoveké rastliny, čím je staršia, tým viac rodí.

 

Rozhodnúť sa môžete pre krovité, alebo stromčekovité formy liesok. Krovito rastúce liesky sa hodia do stredne veľkých a väčších záhrad pretože potrebujú viac miesta. Nie sú to malé kry. Dorastú do výšky 5-7 metrov a rastú široko rozložito pretože odnožujú. V staršom veku dosahuje ker šírku často až 5m a je potrebné ho udržiavať rezom. Jedince, ktoré sa nerežú, sú nevzhľadné, prehustené a málo plodia.

 

Stromčekovité formy liesok sú dekoratívnejšie a praktické, výborne sa hodia aj do menších záhrad. Koruna týchto liesok je najčastejšie vytvorená na neodnožujúcom podpníku vo výške 2m, alebo aj nižšie. Pod ňou vzniká voľný priestor pre ďalšie rastliny. Nezabudnite, že ak chcete docieliť bohatšiu úrodu, budete musieť vysadiť a pestovať aspoň dve rastliny, alebo sa spoliehať, že máte v blízkosti aj iné liesky.

 

TIP AUTORA
Krovito rastúce liesky je potrebné pravidelne rezať, je to jeden z najdôležitejších pestovateľských zásahov. Ideálny čas je na to počas zimy, presnejšie na jej konci. Pri reze je nevyhnutné odstrániť najstaršie konáre tesne nad pôdou a ponechať len mladé a vitálne. Lieska celkom dobre znáša aj radikálny rez, kedy sa ker skrátiť na jednotnú výšku. Kým sa však opäť naštartuje a začne plodiť, ubehnú minimálne tri roky.

 

POZOR NA ALERGIKOV

 

Lieskové oriešky sú mimoriadne prospešné pre zdravie. Obsahujú celé spektrum vitamínov, minerálov, vzácnych olejov a iných zdraviu prospešných látok. Pravda za predpokladu ich pravidelnejšej konzumácie. Ker však môže byť aj nebezpečný, presnejšie jeho peľ. Agresívny peľ zo samčích jahniad spôsobuje ťažkosti alergikom, astmatikom a niektorým citlivejším ľuďom. Aj preto by sa táto drevina nemala v záhrade alergikov vysádzať. Agresívny žltý peľ sa okolo dreviny rýchlo šíri vetrom koncom zimy, často v menších obláčikov a viac na otvorených miestach. Lieska je inak významná včelárska rastlina, láka včely aj čmeliaky. Je ideálnou voľbou pre ekologické a prírodne koncipované záhrady. Využiť v záhrade sa dajú v predjarí aj narezané mladé silné prúty. Vytvoriť si z nich môžete netradičné ploty, lemy záhonov a záhradné paravány.

 

UMIESTNENIE

 

Lieska môže mať v záhrade zaujímavé využitie, je niekoľko možností. Upúta ako solitér, alebo v skupine s inými drevinami. Zaujímavé je jej spojenie s vždyzelenými listnáčmi, napríklad s vavrínovcom. Počas zimy a v dobe kvitnutia liesky je pohľad na takúto skupinku kúzelný.
Vytvoriť si z tejto dreviny môžete netradičný voľne rastúci živý plot (od seba by rastliny mali byť vzdialené 4 m), vetrolamy alebo zaujímavé pozadie pre záhony s úžitkovými rastlinami. Pomocou lieskových kríkov sa dá netradične oddeliť okrasná časť záhrady od úžitkovej. Prípadne zabrániť pomocou lieskovej výsadby neželaným pohľadom zvonka.

 

Miesto pre liesku vyberajte veľmi precízne. Na danom mieste totiž bude drevina nerušene rásť počas najbližších rokov. Ideálne sú slnečné a teplejšie miesta. Na tienistých miestach rodí rastlina menej, niekedy nerodí vôbec. Drevine vyhovuje výživná hlinitopiesočnatá a mierne vlhká pôda. Hoci sa lieske darí aj v kyslejších pôdach, úroda je vyššia ak rastie v pôde zásaditejšej. Nebude sa jej dariť v suchších a ťažších pôdach.
Drevinu vysádzajte vždy s kompaktným koreňovým balom na jar alebo jeseň. Po výsadbe je potrebné kry výdatnejšie zavlažovať, po zakorenení aj prihnojovať. Najlepšie kompostom, alebo iným prírodným hnojivom. Staršie jedince už pravidelné prihnojovanie nevyžadujú. Zalievať kry je potrebné len počas najsuchších dní. Drevina nie je príliš napádaná chorobami ani škodcami, vyskytnúť sa napriek tomu môže zopár škodcov. Zabrániť tomu môžete napríklad tým, že budete pravidelne odstraňovať napadané plody a listy spod krov.

 

TIP AUTORA
Ak sa chcete tešiť z väčších a lahodne chutiacich orieškov, zvoľte si liesku najväčšiu (Corylus maxima) a niektorý jej osvedčený kultivar.

 

ZBER ORIEŠKOV

 

V záhrade začína lieska plodiť už po pár rokoch, naplno po asi 5 rokoch od výsadby. Rýchlejšie prináša úrodu lieska v tvare stromčeka. Zrelosť orieškov prezrádza hnedá farba škrupiny, nedozreté plody nemá význam predčasne zberať. Plody sa zbierajú po tom, čo vypadávajú zľahka z listových kalichov. Pozberané plody je potrebné ešte nechať dosušiť v plytkých drevených debničkách, ideálne na vzdušnom mieste a v miernom polotieni. dk

Pin It