Pochutiť si na exotickom ovocí už nie je nič výnimočné. Kiwi, figy, goji a ďalšie plody si už dokonca môžete vypestovať aj vo svojej záhrade.

 

kiwi 1


Vplyvom klimatických zmien sa postupne rozširuje okruh exotických úžitkových rastlín, ktoré je u nás možné celoročne pestovať vonku. Nie síce na celom území Slovenska, ale v mnohých oblastiach áno. Vhodné sú na to teplejšie a tzv. vinohradnícke nížinné oblasti na juhu Slovenska. Vďaka intenzívnemu úsiliu šľachtiteľov vzniklo aj množstvo krížencov a odrôd, ktoré sú odolnejšie voči poklesu zimnej teploty hlboko pod nulu alebo iným špecifikám tejto oblasti.


Na jar tak už bežne nájdete v ponuke záhradníctiev sadenice aktínídie, ktorej plody poznáme pod názvom kiwi, figovníky, kustovnicu čínsku (goji), hitom sa v posledných rokoch stali ázijské hrušky. Na špecializovaných výstavách pre záhradkárov sa dajú zohnať aj mladé rastliny ebenovníka, ktorého plody sa nazývajú hurmikaki. Vzácne sa dá natrafiť aj na jujubu čínsku. Jej typicky oválne plody dozrievajú na jeseň a vyznačujú sa blahodarným účinkom na ľudský organizmu.


Okrem toho dá vybrať aj z veľmi pestrej ponuky menej známych ovocných druhov, ktoré sú síce cudzokrajné ale postupne už u nás takmer zdomácneli. Ide napríklad o schizandru (na obr.) alebo zemolez kamčatský.

 

schizandra


Výsadba a umiestnenie


Na výsadbu týchto rastlín je vhodná neskorá jar. Tým, že tieto druhy pochádzajú z odlišných klimatických oblastí, bude nevyhnutné, aby sa do prvej zimy dobre zakorenili. Zimu by potom mohli prežiť bez ujmy. Najlepšie ak si ich zoženiete v osvedčenom záhradníctve, ideálne u špecialistov - ovocinárov. Sadenice by mali byť pevné, zdravé, kvalitne zakorenené, nepreliate a riadne označené. Často už názov odrody napovie, či je daná rastlina vhodná do konkrétnej oblasti.


Rastliny vysádzajte na vopred pripravené miesta, aktinídia je popínavá rastlina preto potrebuje nainštalovať včas aj pevnú oporu. Vždy zohľadnite požiadavky vysádzaného druhu. Ak neviete zabezpečiť to, čo daná rastlina vyžaduje, jej pestovanie radšej zvážte. Nezabudnite, že väčšina z uvedených ovocných rastlín sa rozrastie, preto bude potrebné vyhradiť im čo najviac miesta.

 

jujuba

 


Exotické ovocné rastliny sa hodia do modernej mestskej záhrady, v tradičnej vidieckej ani v prírodnej nepôsobia prirodzene. Nie je tiež vhodné záhradu týmito rastlinami preplniť, hoci často zvádza vyskúšať veľa druhov. Vyberte si jeden dva druhy a zistite, či sa im vo vašej záhrade bude dariť. Nezabudnite, že ide o dreviny, ktoré v našich záhradách už na prvý pohľad pôsobia cudzo, hoci mnohé sa za posledné roky udomácnili. Vždy by mali byť preto skôr spestrujúcou súčasťou už existujúcej výsadby ovocných rastlín alebo viniča, nie nápadnou dominantou.


Väčšine týchto rastlín vyhovujú dostatočne chránené, teplejšie a slnečné miesta. Zďaleka to ale nie je kľúč k úspechu. Predpokladom dobrej úrody je aj správna a riadne načasovaná starostlivosť počas sezóny.


Kombinácie s inými rastlinami


Mnohé exotickejšie ovocné dreviny vyzerajú príťažlivo a nápadne, môžete ich preto bez obáv zakomponovať aj do okrasnej časti záhrady. Aktinídia je napríklad popínavá rastlina, môže sa popínať po plote, pergole alebo altáne. Za pomerne krátku dobu vytvorí husto olistený a sviežo pôsobiaci porast.

 

figovnik 1


Figy a goji


Výber konkrétneho druhu je na vás. Dobré skúsenosti sú v južných oblastiach s pestovaním figovníkov. V predaji nájdete viacero odrôd, ktoré sú dostatočne úrodné a odolné. Bohato sa rozrastú a každoročne spoľahlivo plodia. K osvedčeným kultivarom patria napríklad Black Royal, White Royal, Grisette a ďalšie.


Figovníky nie sú náročné na pôdu, na rez, ani pestovanie, nie sú dokonca u nás napádané chorobami alebo škodcami. Rastú rýchlo, len počas prvých zím po výsadbe ich musíte ochrániť hrubšou nástenkou zo suchého lístia, ktorú rozložíte na pôdu v okolí rastliny. Figovníkom sa bude dariť na južnej strane alebo pri juhovýchodnej stene domu. Obľubujú slnečné a teplejšie miesta. Keďže sa rozrastajú do šírky, vyhraďte im dostatok miesta.


Pokiaľ ide o goji, kustovnica čínska potrebuje najmä dostatok slnka pretože v tieni rodí menej a býva napádaná hubovými chorobami. Vyhovuje jej zásaditejšia a priepustná pôda, nedarí sa jej na zamokrených pôdach. Prvú kvalitnú úrodu zdravých plodov poskytne rastlina už v druhom roku pestovania. Pre dobrú úrodu je ale potrebné vysadiť do záhrady aspoň dve rastliny ale rôzne odrody.

 

goji 1


Kiwi a hurmikaki


Pestovanie aktinídií je obľúbené už niekoľko rokov, okruh pestovateľov, ktorí majú pozitívne skúseností s touto rastlinou je stále širší. Vybrať si môžete z viacerých odrôd. Niektoré sú cudzopelivé (vysadiť si potom musíte samčiu aj samičiu rastlinu), ďalšie samoopelivé, čiže stačí vám len jedna rastlina. Ide o bujne rastúcu popínavú drevinu, ktorá je pri dobrej starostlivosti dlhoveká. Jej výhony sú často dlhé niekoľko metrov. Biele kvety sú voňavé, objavujú sa v máji až júni, po opelení sa vyvíjajú plody, známe ako kiwi. Aktinídii sa bude najlepšie dariť na slnečnom a teplejšom mieste, s dostatočne vlhkou a mierne kyslou, humóznou pôdou. Podobne ako pri pestovaní figovníka je potrebné pred prvou zimou pôdu v okolí rastliny zakryť hrubšou vrstvou suchého lístia. Dobre zakorenené rastliny odolávajú teplote až do -20 C.


Známe plody hurmikaki narastú na ebenovníku rajčiakovom. Ide o drevinu, ktorá pochádza z Ázie a čoraz častejšie sa objavuje aj v našich záhradách. V pôvodnej domovine dorastá do výšky asi 10 m, u nás sa pestuje vo forme nižších stromov. Je to vďačná rastlina, ktorá zvykne každoročne bohato plodiť. Kvitne neskôr na jar a plody dozrievajú neskoro na jeseň, väčšinou až po opadaní listov. Ebenovníku sa darí na slnečnom a teplejšom mieste. Pestovateľské miesto musí byť chránené pred vetrom, drevina zle rastie v kyslejšej a zmáčanej pôde. Potrebné je vyhradiť jej tiež dostatok miesta, zvykne sa rozrásť do šírky. Prednosťou tejto rastliny je, že u nás nebýva napádaná chorobami ani škodcami.

 

ebenovnik

 


Ázijské hrušky a granátovníky


Hitom posledných rokov a stali ázijské hrušky, ktoré dostanete kúpiť aj pod označením nashi hrušky. Plody majú pre hrušky netypický tvar – sú guľaté. Táto drevina u nás spoľahlivo rastie aj plodí, odoláva nižším teplotám počas zimy a aj najčastejším chorobám a škodcom, ktoré hrušky ohrozujú. Dariť sa tejto drevine bude v stredných a teplejších polohách, vždy na chránenom a slnečnom mieste. Ázijské hrušky kvitnú skôr, nehodia sa preto na výsadbu tam, kde sa vyskytujú neskoré jarné mrazy. Na pôdu nie sú náročné, mala by byť priepustná a humózna. Bohatá úroda je podmienená aj tým, že pôda bude stále mierne vlhká.


Zriedkavosťou v slovenských vinohradníckych oblastiach nie je už ani rozrastený ker granátovníka. Kultivar Hermione patrí medzi najviac mrazuvzdorné, znesie mrazy až do -20 stupňov. Rastlina potrebuje slnečné, chránené a teplejšie miesto, najlepšie sa rozrastie na dvore alebo v átriu. Granátovník môžete pestovať aj vo väčších kvetináčoch, rastlinu na zimu prenesiete do svetlého a chladného priestoru.

 

Napísal: Daniel Košťál 
Foto: Shutterstock.com, Pixabay

 

Pin It