Rôzne druhy byliniek, koreninových a liečivých rastlín sa čoraz častejšie objavujú v záhradách. Mnohé krásne kvitnú, ďalšie príjemne voňajú alebo prinášajú zaujímavý úžitok.

 

vyvyseny zahon bylinkovy

Vyvýšené záhony sú na pestovanie byliniek a koreninových rastlín ako stvorené. Bylinky si môžete vysadiť k úžitkovým rastlinám, napríklad k zelenine, k okrasnej zeleni - k trvalkám a letničkám alebo si na ich pestovanie môžete vyčleniť samostatný, ideálne menší vyvýšený záhon. V rámci jedného takéhoto záhona môžete pestovať najobľúbenejšie druhy byliniek, zároveň však môžete vyskúšať aj druhy, ktoré ste doposiaľ nepestovali. Bylinky môžete bez obáv vysádzať počas celého leta. Dostatok slnečných lúčov, teplo a vlaha prispejú k rýchlemu zakoreneniu, onedlho ich aj budete môcť využívať.


Ktoré druhy zvoliť


V prvom rade si do vyvýšených záhonov vysaďte druhy, ktoré najčastejšie využívate pri varení. Potom tie, ktoré sa vám zídu na dochutenie jedál pripravovaných na vonkajšom grile. Nezabudnite ani na druhy, ktoré vám poskytnú suroviny na výrobu liečivých čajov, prípravu domácich liečivých prípravkov alebo do kúpeľa. A v lete sa vám zídu aj bylinky do limonád alebo šalátov.


Pestovať môžete trváce druhy byliniek ale aj sezónne, ktoré si však musíte každoročne dosádzať. Koncom sezóny, s príchodom prvých chladných dní totiž hynú. K takýmto bylinkám patrí bazalka, kôpor, koriander, alebo majorán záhradný. K sezónnym bylinkám patrí aj rozmarín hoci v teplejších lokalitách Slovenska dokáže úspešne prezimovať. Výborné skúsenosti sú dokonca s jeho pestovaním vo vyvýšených záhonoch.


Z trvácich druhov by vo vašom vyvýšenom záhone nemala chýbať pažítka, využijete ju pri varení a dochucovaní jedál. Skvelou voľbou, najmä ak často varíte, je aj ligurček či saturejka. Nezabudnite ani na vňaťový petržlen, tymián či oregano, ktoré využijete nielen pri dochucovaní jedál stredomorskej kuchyne. Mätu, medovku ale aj levanduľu zasa oceníte ak si často pripravujete domáce limonády. Šalviu oceníte pri grilovaní alebo počas chrípkovej sezóny kedy si z jej usušených lístkov môžete pripraviť chutný liečivý čaj. Posilniť zdravie vám pomôže aj echinacea, ktorá nádherne kvitne počas celého leta a bude ozdobou vášho vyvýšeného bylinkového záhona. Oplatí sa však vyskúšať aj borák, jeho nádherne modré kvety využijete napríklad na dekorovanie jedál.

 

vyvysene zahony bylinky1


Podmienky


Pri vysádzaní byliniek do vyvýšeného záhona nezabudnite, že jednotlivé druhy môžu mať odlišné požiadavky na stanovište. Väčšina byliniek (rozmarín, tymián, oregano, echinacea, materina dúška, bazalka, saturejka a pod.) žiada slnečné a teplejšie miesto s priepustnou pôdou. Niektoré (mäta, pažítka, petržlen, štiavec, medovka) uprednostnia polotieň a mierne vlhkú pôdu. Z každej bylinky si vysaďte aspoň 3-4 kusy, aby vznikol bohato olistený trs. Vyššie druhy sústreďte do stredu vyvýšeného záhona (alebo do zadnej časti) a nižšie k okrajom.


S prípravou pôdy pre bylinky si až takú starosť robiť nemusíte, väčšina z týchto rastlín uprednostní pôdu, ktorá je chudobná na živiny. Vysadené bylinky dobre zavlažujte, aby sa rýchlo zakorenili. Dajte však pozor, aby zemina vo vyvýšenom záhone nebola dlhodobo zmáčaná. Zbierať a využívať bylinky môžete priebežne, vďaka tomu, že ich budete pravidelne strihať sa pekne rozkonária. Pred príchodom prvej zimy tieto rastliny nezabudnite zakryť čečinou, ochránite ich tak pred chladom a silným zimným slnkom. Veľkou prednosťou pestovania byliniek vo vyvýšených záhonoch je pohodlné ošetrovanie. Zároveň však bylinky nevyžadujú toľko pozornosti čo okrasné rastliny alebo zelenina. Nie sú väčšinou ani napádané chorobami či škodcami.

 

vyvysene zahony bylinky2

 

 

woodblocx l

  Odborník radí

 

Akých rád sa držať pri hľadaní vhodného miesta pre vyvýšený záhon?

1. K záhonu by ste mali mať pohodlný prístup, ideálne zo všetkých strán
2. Odpozorujte, ako na pozemok svieti slnko a zvážte, aké druhy plánujete pestovať. Potrebujú slnečné stanovisko alebo skôr tienisté či polotienisté?
3. Plánujete mať záhon na slnku? Pomôže vám, ak bude v blízkosti voda na zalievanie
4. Nelámte si hlavu, ak na pozemku nemáte spevnenú plochu, vyvýšený záhon postavíte na zemine, tráve, dlažbe, asfalte či betóne
5. Vyvýšené záhony sú ideálnym riešením aj pre záhrady na svahu. S ich pomocou vytvoríte na svahovitom pozemku úrodné kaskády a terasy

 

 

Článok bol pripravený v spolupráci s internetovým obchodom WoodBlocX s ponukou vyvýšených záhonov WoodBlocX. Patentovaný inovatívny systém WoodBlocX je vo svojej podstate na trhu ojedinelý. Postaviť ho zvládnete hravo aj sami, bez skúseností. Drevo pochádza z pomaly rastúcich škótskych či lotyšských borovíc, ktoré sú mimoriadne odolné a húževnaté, čo v spojení s tlakovou impregnáciou zaručuje dlhú životnosť stavby, aj pri neustálom kontakte s vlhkou zeminou. Drevo je pestované podľa zásad trvalo udržateľného rozvoja, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, jeho trvanlivosť je 15 rokov. Na zostavenie ideálneho záhona je možné využiť praktický konfigurátor, no k dispozícii je aj viacero návrhov obľúbených zostáv alebo samotní odborníci z firmy WoodBlocX, ktorí radi vytvoria záhon na mieru každej záhrade.

 

Pin It