terasa1Za vôňou a šarmom slnečného Stredomoria netreba cestovať stovky či tisícky kilometrov. Atmosféru obľúbených prímorských letovísk si môžete vytvoriť aj na svojej terase za domom. Stačí si vybrať správne rastliny a doplnky. Ani uprostred leta ešte nie je neskoro. Záhradníctva stále ponúkajú mnohé pekné rastliny.


So Stredomorím sa asi každému spája vôňa presýtená množstvom aromatických rastlín a živice, závan mora, rýb ale aj pohoda, uvoľnenosť a príjemné hrejivé teplo. No a ako inak  príjemné večerné posedenia. V záhrade, alebo na terase si takisto môžete pripomenúť túto nádhernú oblasť Európy. Dokonca si toto miesto dokážete pretvoriť v originálnom stredomorskom štýle. Nie je to nič zložité. Chce to len dodržať nastavený cieľ.

 

Základom sú vhodné rastliny. V ponuke je aj v lete množstvo druhov, ktoré pochádzajú zo Stredomoria a ktoré si určite pamätáte z dovolenkového pobytu v niektorej z krajín na pobreží Stredozemného mora. Zaobstarať si môžete figovník (Ficus carica), rôzne druhy citrusov (Citrus), oleander (Nerium oleander), olivovník (Olea europea), lantanu (Lantana camara), myrtu (Myrthus communis), levandulu (Lavandula angustifolia), rozmarín (Rosmarinus officinalis), bazalku, pamajorán, tymián či vavrín. Nádherný je aj modro kvitnúci ľuľok (Solanum rantonetti) a olovník ( Plumbago capensis). Ten vynikná bledomodrými kvetmi usporiadanými v hustých prevísajúcich strapcoch. Z kvitnúcich letničiek sa do tohto štýlu hodia napríklad petúnie. 

 

K typickým subtropickým rastlinám, ktoré nádherne počas leta rozkvitnú aj u nás patrí bugenvilea (Bougainvillea glabra). Ak ju budete pestovať v nádobe s pevnou oporou, dorastie do výšky asi 2m a prekvapí vás skutočnou záplavou sýtych farieb. Paletu južanských rastlín môžu dotvoriť agávy, exotický agapant, palmy, dracény a bohato kvitnúce ibišteky. Možnosti sú skutočne obrovské. Terasu sa však týmito rastlinami neodporúča preplniť. Ideálne je každej poskytnúť dostatok priestoru aby mala možnosť čo najlepšie vyniknúť. Zároveň si treba uvedomiť, že takmer všetky rastliny sú prenosné, čo značí, že po skončení sezóny ich treba premiestniť na zimovisko. Obvykle to treba urobiť začiatkom októbra. Von je ich potom možné dať opäť v polovici mája. Takmer všetky vymenované rastliny uprednostnia na terasách slnečné a teplé miesta. Pokiaľ ide o starostlivosť, potrebné je im dopriať výdatnú vlahu a prihnojovanie, raz týždenne. Odmenia sa za to reprezentatívnym vzhľadom.

 

K atmosfére Stredomoria, Talianska, južného Francúzska, ale aj Španielska patria hlavne väčšie, ale aj menšie terakotové nádoby. Ideálne je preto pestovať uvedené rastliny v nich, výrazne to podporí celkovú južanskú atmosféru. Nie je dobré voliť plastové črepníky, zámer vytvoriť si slnečnú exotikou voňajúcu terasu by sa nepodaril. Keramické vegetačné nádoby použiť možno, ale taksito skôr menej. Myslieť treba aj na doplnky, opäť to môžu byť terakotové dekorácie, prípadne predmety z kovu. Praktické sú aj lampáše, ktoré oceníte hlavne počas večerných posedení. Samozrejmosťou by mal byť aj vhodný exteriérový nábytok, opäť by mal korešpondovať s nastaveným štýlom. Hodiť sa bude nábytok ratanový, alebo jednoduchý kovový v štýle slnečného južného Francúzska.

 

bugenvilea2

 

Daniel Košťál
Ilustračné foto: autor, www.bonami.sk

Pin It