Patria k najkrajším a vytrvalo kvitnúcim trvalkám, typickým pre jesenné obdobie. Pestovať môžete viacero pekných druhov a vybrať si aj rozmanité kultivary. Ak sa o astry dobre postaráte, každoročne vám bohato zakvitnú a ozdobou kvetinového záhona budú až do neskorej jesene.
Milovníci fialovej, ale aj ružovej, romantici a hľadači záhad by na astry rozhodne vo svojej záhrade nemali zabúdať. Astry (Aster) kvitnú o niečo skôr pred chryzantémami, na rozdiel od nich nemajú hrubšie listy, ani charakteristickú arómu. Prednosťou astier je veľmi bohaté kvitnutie, počas tohto obdobia sú kvetmi trsy bohato obsypané a listy niekedy ani nevidno.
Vybrať a vysadiť si môžete rôzne druhy, nižšie, stredne vysoké aj vyššie, v každej skupine sú v ponuke skoršie aj neskoršie kvitnúce kultivary. Z kvetov astier sa potom budete tešiť približne od začiatku septembra do novembra. Astry sú pôsobivé samostatne, ale aj v kombinácii s inými trvalkami, rudbekiami, ajaniami, rozchodníkovcami, echinaceou, chryzantémami a stredne vysokými a nižšími okrasnými trávami. Zaujímavé je aj ich kombinovanie s trvalkami a bylinkami so striebro šedým olistením (palina, čistec, šalvia). Pekne vyniknú aj pred krami, ktorých listy sa na jeseň pestro vyfarbujú.
Tip redakcie: Na meter štvorcový vždy vysaďte do skupiny aspoň tri kusy. Ideálnou dobou na výsadbu astier je jar, jeseň vhodná nie je.
VÝBER DRUHOV
Na olemovanie záhradných cestičiek, na okraje kvetinových záhonov, do predzáhradiek, do dvorov a átrií sa najviac hodia nižšie a kompaktnejšie rastúce astry krovité (Aster dumosus). Dorastajú do výšky asi 40-50 cm. Ich kvety sú biele, fialové, fialovoružové, purpurové, alebo modré. Sú odolné a znesú aj sucho. Pomerne rýchlo sa rozrastajú.
V pozadí kvetinových záhonov sa naopak uplatnia vyššie, astry novobelgické (Aster novi – belgii). Majú hladké listy a sú obvykle bohato rozkonárené. Ich drobnejšie kvety sú biele, fialové, ružové, alebo modré. Atraktívne sú hlavne plnokveté kultivary, ktoré sú skutočnými klenotmi každého trvalkového záhona.
K ešte vyšším druhom patrí až 1,5m vysoká astra novoanglická (Aster novae – angliae). Listy má kopijovité, pokryté drobnými chĺpkami. Pre rastlinu je typické to, že v spodnej časti stráca postupne listy, preto je dôležité vysadiť pred ňu iné, nižšie trvalky. Jej kvety sú červené, modré, modrofialové alebo ružové.
K menej pestovaným ale rovnako pekným druhom patrí aj astra vresovcovitá (Aster ericoides) a astra pokrivená (Aster laterifolius). Astru vresovcovitú môžete pestovať vo väčších skalkách, vo vresoviskách, prípadne na okraji kvetinových múrikov z ktorých pekne prevísajú jej obkvitnuté výhonky. Vyhradiť jej treba dostatok miesta, zvykne sa rýchlo rozrásť.
VHODNÉ MIESTO
Astry sa najkrajšie rozvinú na slnečných miestach, nevadí im však ani polotieň. Vyberte im miesto s kvalitným prúdením vzduchu, aby listy rýchlo osychali a nezhromažďovala sa na nich voda. Potrebné je dopriať im priepustnú, výživnú a nie veľmi vysychavú pôdu. Neobľubujú príliš suché a teplé miesta, zle rastú v piesočnatých pôdach. Počas celej sezóny zabezpečte astrám dostatok vody, ak budú mať sucho, neukážu sa v plnej nádhere. Nevyhnutné je zalievať priamo ku koreňom, voda by sa nemala dostávať na listy, hlavne nie večer. Astry reagujú veľmi dobre aj na pravidelné prihnojovanie. Použite kvalitné hnojivo na trvalky alebo preosiaty kompost. Ten môžete dodávať k rastlinám na jar aj na jeseň. Dokonca sa osvedčilo pridať ho už pri výsadbe za hrsť do výsadbovej jamy.
Potrebné je aj strihanie. Každoročne koncom jari, približne začiatkom júna, treba všetky nové výhonky astier skrátiť asi o polovicu. Podporíte tým ich bohaté rozkonárenie a aj viac kvetov. U vyšších druhov netreba zabúdať na vyväzovanie kvôli vytvoreniu vizuálne príťažlivého trsu. Po odkvitnutí nechajte zoschnuté stonky na záhone, stanú sa peknou a prirodzenou zimnou dekoráciou záhrady. Ostrihať ich môžete potom skoro na jar, ale ešte predtým, než začnú vyrastať nové výhonky.
Raz za tri až štyri roky treba myslieť aj na zmladenie trsov, ktoré začali menej kvitnúť. Presádzajte vždy na nové miesto a najlepšie na jar. Astry si môžete rozmnožiť delením trsov, opäť najlepšie na jar.
V NÁDOBÁCH
Astry, najmä nižšie a stredne vysoké druhy, môžete pestovať aj vo vegetačných nádobách, na balkónoch a terasách. Vyniknú samostatne, ale najmä v kombinovaných kompozíciách, s inými, typicky jesennými rastlinami. Netreba ani pri takomto pestovaní zabúdať na pravidelnú zálievku a prihnojovanie.
PREDCHÁDZANIE CHOROBÁM
Astry sú vďačnými a veľmi peknými trvalkami. Radosť z nich však môže prekaziť múčnatka. Objavuje sa na listoch, spoznáte ju podľa typického belavého povlaku a zasychajúcich listov. Najčastejšie sa vyskytuje u rastlín pestovaných v nevhodných podmienkach. Viac napáda astry rastúce na suchších a teplých miestach, nedostatočne prihnojované, alebo naopak prehnojené dusíkom, alebo tie z miest, kde je nedostatočné prúdenie vzduchu. Vlhkosť pôdy môžete podporiť nastielaním záhonov, rozhodne by nemal substrát v ktorom tieto trvalky rastú na dlhšiu dobu preschnúť. Pri zálievke si tiež dajte pozor, aby sa voda nedostávala na listy. Lepšie je zalievať priamo ku koreňom a vždy ráno.
Najviac náchylné na napadnutie múčnatkou sú astry novo belgické a astry krovité. Astry novoanglické sú odolnejšie. Vyberať na pestovanie treba vždy rezistentné kultivary, prípadne zrealizovať už počas leta preventívny postrek. Pri prvých príznakoch napadnutia treba rastliny postriekať vhodným fungicídom, ideálne vo večerných hodinách. Ošetrenie určite netreba odkladať.
Daniel Košťál
Foto: autor