Niektoré izbové rastliny nájdete v ponuke kvetinárstiev len počas zimného obdobia. V iných častiach roka by vás totiž neupútali. K takýmto patrí málo pestovaná, ale atraktívna ardízia.

 

ardizia velka foto

 

Koralovočervené a charakteristicky usporiadané plody vás pri tejto netradičnej izbovej rastline pôvodom z Ázie zaujmú asi najviac. Sú pomerne trváce a na rastline vydržia aj zopár mesiacov. Vzácne sa dajú kúpiť aj kultivary ardízie s plodmi bielymi. Rovnako na prvý pohľad zaujme aj príťažlivý stromčekovitý vzhľad rastliny s typickým zdrevnateným kmienkom a kožovitými listami. Tie môžu byť tmavšie zelené alebo dokonca žlto panašované.

 

Kým vždyzelená ardízia (Ardisia crenata) prinesie na jeseň krásne plody, vytvorí v letných mesiacoch strapce bielych až ružovkastých kvetov. Najbohatšie kvitnú a plodia jedince vo veku 3-5 rokov, preto nie je vhodné rastliny počas prvého roku pestovania vyhadzovať. Pri vhodnej starostlivosti ide o dlhovekú a pre zimné či adventné obdobie typickú izbovú rastlinu.

 

Ardízia v byte porastie na svetlom mieste, kde nedopadajú zvonka priame slnečné lúče. Nedarí sa jej v tieni. Viac ako prekúrené miestnosti jej vyhovujú miestnosti chladnejšie (10-15 °C). O niečo vyššie teploty znesie v lete. V tomto období ju môžete pestovať na polotienistom mieste vonku, v záhrad či na terase. Nikdy nie na priamom slnku. Rastlina žiada intenzívnejší prísun odstátej a mäkkej vody, zle reaguje len na sucho a premokrenie – potrebné je vylievať vodu z podmisky a obaľovej dekoračnej nádoby. Pravidelným prihnojovaním avšak nízkymi dávkami hnojiva podporíte každoročnú bohatú úrodu plodov.

 

Pomerne vysoké nároky má ardízia na vlhkosť vzduchu. Rosiť ju najlepšie denne a odstátou vodou, prejaví sa to čoskoro na jej reprezentatívnejšom vzhľade. Suchý vzduch tejto izbovke škodí a spôsobuje jej chradnutie a opadávanie. Každoročne na jar sa tiež vyplatí túto netradičnú rastlinu presadiť do zmesi rašeliny, piesku a listovky. Jar je zároveň obdobím, kedy staršie jedince môžete opatrne ostrihať a tak opäť zatraktívniť. Ak je to však možné, rezu sa počas prvých rokov vyhnite.

 

Ardízia vynikne v zimných záhradách, verandách ale aj v izbových skleníkoch a teráriách. Vyplatí sa jej venovať aj peknú dekoratívnu nádobu, ktorá krásu rastliny znásobí.dk

Pin It