V máji rozkvitajú orgovány. Ich voňavé súkvetia sú príťažlivou ozdobou každej jarnej záhrady. Po čase však vytvoria mohutné kry a preto sa nehodia všade.

 

malyorgovan

 

Zvoliť si však môžete nižšie, či trpasličie druhy orgovánov, ktoré sa vyznačujú pomalším a kompaktným rastom. Bežne ich v záhradníctvach zoženiete, či už vo forme krov alebo menšieho stromčeka s guľovitou korunkou. Vysadiť si ich s neporušeným koreňovým balom môžete aj teraz, len je dôležité drevinu počas zakoreňovania zalievať.


Ani po mnohých rokoch pestovania tieto orgovány nepresiahnu výšku a šírku 1m a sú preto veľmi vhodné najmä do menších záhrad alebo dvorov. Ide konkrétne o orgován Meyerov (Syringa meyeri). Rastie husto, kvety má drobné, trúbkovité, fialové. Hoci sa to neodporúča, túto drevinu môžete aj strihať a týmto si ju udržať v príťažlivej kompaktnej forme. Nižší je aj orgován drobnolistý (Syringa microphylla), ktorý ale rozkvitá trochu neskôr.


Orgovány sú vďaka veľkému množstvu sviežo zelených listov pekné aj po odkvitnutí a to je ďalší dôvod prečo sa o ne zaujímať. Rozkvitajú každoročne, veľmi bohato, nezaberú veľa miesta a môžete si ich dokonca vysadiť do väčších vegetačných nádob. Skrášliť vám v takejto podobe môžu napríklad slnečnú terasu.


Orgovány sú pestovateľsky nenáročné. Bohato kvitnú v pôdach s vyšším obsahom vápnika, na slnečných a teplejších miestach. Nedarí sa im v tieni alebo ak sú vysadené v zamokrených pôdach. dk

Pin It