Viac ako 90% druhov včiel nežije v žiadnom spoločenstve, nazývajú sa včely samotárky. Nevytvárajú med, napriek tomu sú veľmi dôležité. Ako ich prilákať do záhrady? 

 

vcely samotarky

 

Keď som pri príprave jedného z článkov narazila na Petra Dobrého, zaujali ma jeho slová: „Každá záhrada, záhradka, balkón, okenný parapet aj fasáda domu, môže byť takou malou Noemovou archou pre zvieratá a prírodu, kým okolitý svet dostane rozum.“


Hneď som si uvedomila, že jeho myšlienky bude prospešné šíriť ďalej. A keď mi naznačil, že práve chystá v spolupráci s entomológom seriál o včielkach samotárkach, téma bola jasná. Opeľovaním totiž tieto malé tvory vykonávajú veľký kus užitočnej práce a to nielen pre záhradu, ale aj pre celý svet. Poďte sa spolu s nami v príspevku Petra Dobrého presvedčiť, prečo by minimálne v každej záhrade mal mať svoje miesto hmyzí hotel. A možno si jeden na konci článku aj vyberiete.


Opeľovanie je životne dôležitá činnosť nielen pre samotných opeľujúcich, ale aj pre celý ekosystém vrátane človeka. Len málokto sa v súčasnosti zamyslí nad tým, čo by sa stalo, keby zmizol všetok ten hmyz, ktorý sa na opeľovaní veľkou mierou podieľa. Vedeli ste, že viac ako 80% všetkých rastlín je na vonkajších opeľujúcich organizmoch závislá? Zvyšok rastlín je opeľovaný iným spôsobom, napríklad pomocou vetra či vody. Vyzerá to teda pomerne jednoznačne, bez opeľujúceho hmyzu by sme my ľudia najskôr neprežili a pokiaľ áno, tak nie na dlho.


Kto sú teda včielky samotárky a prečo sú aj pre vašu záhradu neoceniteľné?


Rovnako ako včela medonosná aj tieto včely zbierajú nektár a peľ z kvetov, nemajú však peľové košíčky na jeho prenášanie, čo znamená, že pri zbieraní peľu nie sú tak efektívne. Po ceste veľa peľu vytrúsia, čím ale vykonávajú funkciu výborných opeľovačov.


Samotárky si nestavajú žiadne veľké hniezda, veľa z nich využíva už existujúce dutinky, diery a škáry. Nemusíte mať však obavy, že vám zničia záhradu, dom, či chatu. Používajú materiál, ktorý je k dispozícii a ktorý im vyhovuje v zmysle ich ekologických nárokov. Potrebujú ho však tak malé množstvo, že to ani nepostrehnete.


Včely samotárky nie sú agresívne, sú mierumilovné, pokiaľ sa cítia byť ohrozené, radšej odletia. Žihadlo majú len samičky a je drobnejšie, dokonca aj jed, ktorý používajú na svoju ochranu proti nepriateľom, nie je zďaleka taký silný. Ich povaha z nich robí ideálnych hmyzích spoločníkov, ktorí sa znesú aj s deťmi a domácimi miláčikmi.

 

Čím ich v záhrade potešíte?


Čo najpestrejšou skladbou rastlín v záhrade, v ktorej od jari až do jesene niečo zakvitne. Čím viac druhov kvitnúcich rastlín, tým viac druhov samotárok, ale aj iných opeľovačov v záhrade stretneme. Môžete si vyskúšať založiť aj záhon s lúčnymi kvetmi, v predaji je množstvo špeciálnych kvetinových zmesí, ktoré hmyz do záhrady prilákajú.


Nezabudnite, že v záhrade, v ktorej sa chcete radovať z prítomnosti včielok samotárok, či iného hmyzu, sa musíte vyvarovať používania pesticídov a iných chemikálií. Na ne sú včely (a nielen tie) veľmi citlivé.

 

Hmyzí hotel patrí do každej záhrady

 

Včelám samotárkam, ale aj inému hmyzu v prírode ubúda počet lokalít, v ktorých by mohli založiť ďalšiu generáciu včiel. Možno ste už zaregistrovali, že v ponuke špecializovaných obchodov sa začínajú objavovať aj hmyzie hotely. Ak obsahujú vhodné dutinky, môžu sa v nich ubytovať aj včely samotárky. Pozorovať atraktívny život včielok samotárok, ale aj iných opeľovačov, vám do života v záhrade vnesie nový rozmer. Pokiaľ sa u vás budú dobre cítiť, máte mierumilovných a tichých susedov na dlhé roky.

 

Ak už o domčeku uvažujete, dôležité je vedieť, kam ho umiestniť a čo by mal spĺňať.


Včelám sa bude najlepšie dariť na teplom, suchom a slnečnom mieste, ideálna je orientácia na juh alebo juhovýchod. Niektoré včely fungujú až od určitej teploty, takže pokiaľ na ich domček skoro ráno zasvieti slnko, tým skôr sa môžu pustiť do práce. Domček môžete umiestniť aj bližšie k pôde, pokiaľ tam včely nebude nikto a nič rušiť a zároveň tam nebude príliš vlhko. Môžete ho povesiť aj na stenu, strom, či pergolu.


Domček pre včely si môžete dokonca zadovážiť aj vtedy, ak bývate v byte. Včely časom obsadia aj domčeky umiestnené na balkóne, pokiaľ nie sú umiestnené vyššie než okolitá vegetácia a pokiaľ v okolí niečo kvitne. Dôležitý je pre ne prístup k potrave. Včela na váš domček natrafí s väčšou pravdepodobnosťou, ak bude blízko kvitnúcej záhrady, sadu, parku, kam si môže odletieť nabrať nektár a peľ.


Či už sa rozhodnete príbytok pre včely samotárky vyrobiť alebo kúpiť, mal by spĺňať nasledovné:


• Dutinky nesmú byť priechodné, zadná strana domčeka musí byť plná.


• Dutinky by mali byť chránené pred vtákmi, ak sú v domčeku umiestnené steblá, dutinky z papiera a pod., vtáky v snahe dostať sa k zárodkom by mohli takéto domčeky rýchlo rozobrať, preto je vhodné, ak sú dutiny z tohto materiálu chránené pletivom.


Takisto zvážte, či chcete pomôcť konkrétnemu druhu včiel, ktoré sa vyskytujú vo vašej lokalite. Potom zvoľte domček s vhodným priemerom dutiniek. Ak chcete multifunkčný domček, zvoľte mix priemerov v rozmedzí od 3 do cca 9 mm.

Pri posudzovaní veľkosti domčeka zohľadnite, či ho umiestňujete do väčšej záhrady s vyššou potrebou opeľovania alebo sa chcete so životom včiel len zoznámiť.


Ak sa rozhodnete domček kúpiť, hoci je na trhu, najmä v online obchodoch, ponuka široká, je vhodné riadiť sa radami skúsených. Inšpirujte sa domčekmi, ktoré odporúčania z blogového seriálu Petra Dobrého spĺňajú. Tieto je možné kúpiť na stránke www.zelenadomacnost.com. Nájdete tu aj bližšie informácie, pre aký druh včiel je domček vhodný a aké je jeho ideálne umiestnenie:

 

Na včely samotárky sa často zabúda, pomôžme im spoločne dostať sa na výslnie. Čím viac sa budeme o ne zaujímať, tým fascinujúcejší svet sa nám zrazu odhalí. Je to taký neobyčajný domáci miláčik, ktorý nepotrebuje veľa starostlivosti, ale aj tak ho môžeme od jari do jesene pozorovať a v priamom prenose sledovať, ako si vyberá miesto na uhniezdenie, ako si buduje komôrku, hromadí nektár a peľ a následne komôrku uzatvára. Je to také malé domáce National Geographic, ktoré oceníme nielen my dospelí, ale aj naše deti, či vnúčatá.

 

Článok bol pripravený na základe podkladov z blogového seriálu Petra Dobrého z portálu www.zelenadomacnost.com

 

Pin It