Trvalá udržateľnosť patrí v súčasnosti k viac diskutovaným témam. Ako sa táto problematika dotýka záhrady? Čo všetko sa dá urobiť v prospech planéty?

 

trvala udrzatelnost

 

Začať záhradníčiť s cieľom čo najmenej zaťažiť životné prostredie môžete hneď. Stačí si osvojiť niekoľko odporúčaných smerovaní. Nejde o nič zložité, ani finančne náročné, môžete dokonca ušetriť. Meniť všetko to, čo ste mali posledné roky zaužívané však nemusíte naraz. Zmeny je najlepšie realizovať postupne.


Ako začať?


Prvým krokom, ktorým odporúčam, je začať kompostovať. V záhrade alebo v kuchyni sa počas roka vyskytne množstvo rastlinného odpadu. Ak ste ho doteraz vyhadzovali do odpadkových košov, nebolo to ideálne riešenie. Väčšinu rastlinných zvyškov totiž môžete ďalej zužitkovať v prospech svojej záhrady. Stačí ich umiestniť na kompostovisko alebo do kompostéra. Vďaka moderným kompostérom získate výsledný produkt kompostovania – kompost, veľmi rýchlo. A mať poruke čerstvý kompost je na nezaplatenie... Ide totiž o vysoko hodnotné, prirodzené hnojivo priamo zo záhrady, získané navyše takmer zadarmo.


Kompost na rozdiel od chemických hnojív záhradu nezaťaží. S využitím kompostu môžete dosiahnuť aj zaujímavé pestovateľské úspechy. Pravda, pozitívne účinky spozorujete na rastlinách len za predpokladu jeho pravidelného používania.


Uplatnenie kompostu v záhrade je široké. Jemnejší kompost bude účinným hnojivom, ale aj významnou zložkou pestovateľských substrátov. Ak budete mať kompostu dostatok, nakupovanie drahých substrátov časom obmedzíte na minimum. Mnohé ponúkané substráty navyše obsahujú rašelinu, ktorá nie je z hľadiska trvalej udržateľnosti ideálnou zložkou.


Hrubší, nie celkom rozložený kompost, nájde uplatnenie pri nastielaní záhonov s vysadenými rastlinami. Oceníte ho aj pri nastielaní miest pod ovocnými stromami. Poslúži takisto ako ochrana pôdy a koreňov citlivejších rastlín v zimných mesiacoch.


Nastielanie je skvelá vec a odporúčam si ju čo najskôr zaužívať. Vhodne zvolená nástielka pomáha udržať v pôde vlahu, podporuje rozvoj užitočných organizmov, zabraňuje rozrastaniu burín a prispieva k ochladzovaniu pôdy v čase najväčších letných horúčav. Vybrať na nastielanie môžete aj to, čo máte v záhrade momentálne k dispozícii. Napríklad po usušení aj pokosenú trávu alebo podrvené konáre stromov a krov po zimnom reze. Zo záhrady tak nemusíte takmer nič vyhadzovať.


Rašelina


Dôležitou a veľmi zložito nahraditeľnou zložkou pestovateľských substrátov je už spomínaná rašelina. Je osvedčená, preverená, používa sa veľmi dlho, najmä kvôli jej niektorým prednostiam. K tým najdôležitejším patrí jej schopnosť zadržiavať vodu.


V poslednej dobe sa o rašeline viac hovorí v súvislosti s tým, že jej ťažbou sa ničia miesta jej vzniku - vzácne rašeliniská. Z tohto dôvodu začínajú do popredia vstupovať rôzne alternatívy, ktoré majú snahu rašelinu nahradiť. Napriek tomu však zostáva naďalej úloha rašeliny pri pestovaní niektorých záhradných rastlín nezastupiteľná. Zodpovednosť v tejto oblasti preto znamená napríklad nepestovať kyslomilné rastliny na miestach, kde to nie je prirodzené a bola by tu potrebná väčšia výmena pôdy.


Voda


Je stále vzácnejšia. V posledných rokoch sme navyše svedkami extrémov - horúcich a suchých letných mesiacov s minimálnym množstvom zrážok. Bez pravidelného prísunu vlahy rastliny živoria a hynú. Ak preto chcete mať vo svojej blízkosti sviežu a rozkvitnutú záhradu, bez vody sa nezaobídete. Tou ale netreba plytvať. Nájdite si vhodný spôsob ako znížiť spotrebu vody a zároveň sa zaujímajte o jej efektívne zdroje.
Znížiť spotrebu vody môžete napríklad tým, že si do záhrady vyberiete rastliny, ktoré nevyžadujú každodenné zavlažovanie. Sortiment suchomilných okrasných aj úžitkových rastlín je už dnes obrovský. Mnohé nádherne kvitnú alebo sa pýšia príťažlivými listami.


Spotrebu vody znížite napríklad nastielaním záhonov a okolia vysadených rastlín. Je dobré si uvedomiť, že najnáročnejší na pravidelný prísun vlahy je udržiavaný trávnik, okrem toho zelenina a letničky, hlavne tie v nádobách. Odporúčam zamyslieť sa aj nad spôsobom ako zavlažujete. Rastliny je vhodnejšie zalievať menej často a výdatnejšie, vždy ráno kedy sa voda z povrchu pôdy neodparí rýchlo. Veľakrát sa zavlažuje, najmä trávnik, počas dňa, väčšinou to nemá väčší význam a ide skôr o plytvanie vodou.


Ak je vám problematika trvalej udržateľnosti bližšia, porozmýšľajte nad založením dažďovej záhrady.


Pokiaľ ide o zdroj vody na zavlažovanie, určitým riešením je zbieranie dažďovej vody. Na zavlažovanie záhradných rastlín je táto prirodzená voda ako stvorená. Spôsobov ako ju zhromažďovať je veľa, postačí vám aj sud umiestnený pri odkvapovej rúre, ktorá má špeciálnu klapku. Efektívnejšie sú samozrejme zabudované veľkoobjemové nádrže na dažďovú vodu.


Kvety a užitočný hmyz


Trvalo udržateľné záhradníčenie znamená aj vyhnúť sa použitiu chémie pri pestovaní rastlín, či už hnojív alebo ochranných prípravkov. Mnohé môžu pri neuváženom nadmernom používaní vážne poškodiť záhradný ekosystém. Samozrejme nie vždy je možné ich plnohodnotne nahrádzať, ale mnoho majiteľov záhrad na Slovensku už dokázalo, že to ide. S použitím chemických prípravkov síce dochádza k rýchlemu riešeniu problémov, ale veľakrát trpí aj užitočný zvyšok záhrady a niekedy dokonca aj okolitá príroda. V tejto oblasti môžete uskutočniť ďalšie dôležité zmeny.


V súčasnosti už bežne dostanete aj ochranné prípravky na ekologickejšom podklade. Používať ich síce musíte pre želaný účinok opakovane, výsledok sa ale napokon dostaví bez negatívnej stopy na životnom prostredí. Odporúčam pestovať rastliny, ktoré sú odolnejšie (rezistentné) voči chorobám a škodcom, ktoré ich najčastejšie napádajú. Vyskúšať môžete aj prirodzených predátorov, napríklad rôzne parazitické organizmy. Ich sortiment je už aj na našom trhu stále pestrejší.


V poslednej dobe ožívajú aj mnohé osvedčené staré recepty, ktoré môžete vyskúšať. Proti chorobám a škodcom poslúžia rôzne rastlinné výluhy, odvary a zákvasy. Ich účinnosť je niekedy prekvapivo vysoká a vyrobiť ich v domácich podmienkach nie je zložité. Veľakrát sú základom bežne dostupné rastliny, často nežiadúce záhradné buriny.


Do záhrady prilákajte užitočný hmyz a ďalšie živočíchy. Vybudujte im skrýše, nainštalujte búdky na hniezdenie a zaobstarajte si hmyzí hotel. Prihliadajte na to, aby záhrada bola farebná, voňavá a čo najrozmanitejšia. Kvety by mali byť jednoduché – užitočný hmyz ich obľubuje viac ako plnokveté formy. Vysaďte si rastliny, ktoré vyhľadávajú včely, aj toto je jedna z dôležitých tém súčasnosti. Nevyháňajte zo záhrady žaby alebo jašterice. Zároveň sa vyhnite pestovaniu druhov, ktoré by prilákali slizniaky. Hoci dnes je už veľa osvedčených metód ako si aj s nimi poradiť nechemickou cestou.


Vhodná skladba zelene


Ak budete rozmýšľať o nových rastlinách do svojej záhrady, uprednostnite tie, ktoré boli vypestované v tomto regióne. Často sa k nám vozia dreviny z krajín južnej Európy. Môžu byť kvalitné ale tým, že musia prekonať množstvo kilometrov v kamiónoch, predstavuje takéto riešenie nadmernú záťaž pre životné prostredie. Aj na Slovensku alebo v okolitých krajinách, máme množstvo kvalitných pestovateľov a osvedčených záhradníctiev, ktoré ponúkajú vlastné výpestky za výhodné ceny. Veľakrát sa práve tieto rastliny adaptujú do prostredia slovenských záhrad omnoho rýchlejšie a nevyžadujú využitie rôznych podporných chemických prostriedkov.


V záhrade pestujte len druhy, ktorým budú vyhovovať jej podmienky. Zvoľte si dlhoveké a pestovateľsky nenáročné rastliny. Radšej pestujte menej druhov a zamerajte sa aj na odporúčané kombinácie jednotlivých rastlín. Nezabudnite na stromy, ak máte vo svojej záhrade dostatok miesta, vysaďte si ich aj viac. Stanú sa hodnotou vašej záhrady a veľkým príspevkom pre životné prostredie. Ich prínos pocítite hlavne počas letných mesiacov a predovšetkým v záhradách, ktoré sú situované v mestách.


Ak môžete, rastliny si rozmnožujte sami, neustálym nakupovaním nových rastlín v záhradníctvach totiž zvyšujete kolobeh plastových črepníkov, ktoré sa vám potom môžu hromadiť doma. Pri domácom pestovaní skôr využijete ekologickejšie hlinené črepníky alebo z rôznych iných ekologicky prijateľnejších materiálov.


Čo ďalšie môžete urobiť? Nesnažte sa hneď všetko vyhadzovať, minimalizujte odpad zo záhrady. Dajte zdanlivo nepotrebným veciam ďalšie šance, mnohé dokážu po miernej úprave poslúžiť na dvore aj v záhrade. Recyklujte a využívajte to, čo máte, naplno.

 

Napísal: Daniel Košťál
foto: autor

 

 

Pin It