Levanduľa je najpôvabnejšia v období kvitnutia, v júni a začiatkom júla. Ak túto rastlinu ešte nemáte a práve uvažujete nad jej kúpou uľahčíme vám rozhodovanie.

 

lavandula 2020

 

Levanduľa prináša do záhrad a na terasy atmosféru slnečného Stredomoria. Ak sa teda chystáte toto leto stráviť v záhrade, môže byť vhodnou voľbou. Vždy jej však vyhraďte dostatok miesta, zvykne sa rozrásť do šírky a vtedy je aj najkrajšia. Na miesto, kde bude vysadená, by malo prichádzať dostatok slnečných lúčov zo všetkých strán, nie len z jednej. Levanduľa okrem slnka obľubuje teplo, znesie dokonca slnečný úpal, blízkosť rozpálených kameňov a dlažby, nebude jej prekážať ani veternejšie miesto. Neodporúčam vysádzať ju do polotieňa, či tieňa, prekáža jej vlhká pôda aj miesta, ktoré sú intenzívne zavlažované automatickou závlahou. Neprirodzene tu vyrastá a je málo aromatická.


Pestré možnosti využitia


Celá rastlina je presiaknutá silicami a príjemne vonia. Ak si vysadíte do záhrady viac kusov tejto bylinky, jej príjemnú a typickú vôňu budete cítiť počas celej doby kvitnutia. Záhrada sa tak stane miestom originálnej aromaterapie, ktorej výsledkom bude príjemný pocit pohody. Okrem toho si môžete nazbierať a nasušiť kvety tesne pred úplným rozkvitnutím a tie využiť na prípravu liečivých čajov, mydiel alebo do kúpeľov. Čerstvé levanduľové kvety môžete uplatniť na ozdobenie dezertov alebo na prípravu chutnej letnej limonády. Sušené levanduľové kvety v platených vreckách vám tiež pomôžu pri zaspávaní, v skrini zasa ochránia oblečenie pred moľami. Pekná je však aj kytica usušených súkvetí, miesto pre ňu sa nájde iste v každej domácnosti. Chýbať by nemala ani v záhrade, ktorá je priateľská k prírode. Levanduľové kvety inak intenzívne vyhľadávajú včely a to je ďalší dôvod prečo tejto rastline dať príležitosť. 

 

levandula2


Vidiecke aj mestské výsadby


Levandule sa hodia sa do moderných aj tradičných záhrad, pestovať ju môžete úspešne vo voľnej pôde alebo v priestrannejších vegetačných nádobách. Hoci sa výborne znáša aj s inými suchomilnými rastlinami, je však lepšie pestovať ju samostatne. Hodí sa na okraje kvetinových záhonov, vo forme nízkych živých plôtikov k chodníkom, do predzáhradiek, do záhonov s ružami, do suchých kvetinových múrikov, do bylinkových výsadieb, na suchšia a slnečné svahy, dokonca na okraje zeleninových hriadok, môže tu pomáhať odpudiť škodcov. Najlepšie je si vysadiť, ak máte dostatok miesta, viacero kusov týchto rastlín. Výsledok bude zaujímavejší a úžitok väčší.

 

Nenáročná na pestovanie


Po dobrom zakorenení je levanduľa nenáročná a dlhoveká rastlina. Nevyžaduje doplnkovú závlahu počas horúcich letných dní, výborne toleruje sucho. Zalievať treba len novo vysadené rastliny a tie v nádobách. Levanduľu nemusíte ju ani prihnojovať, vyhovuje jej menej živín. Nie je napádaná chorobami ani škodcami, môže však trpieť v zime preto je potrebné prvé dva roky po výsadbe ju na zimné mesiace zľahka zakryť. Nevyhnutný je rez a to skoro na jar a po odkvitnutí (skrátenie na jednu tretinu). Vďaka nemu si rastlina zachová atraktívny kompaktný tvar a prinesie množstvo kvetov.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor, Shutterstock

 

Pin It