Záhrada nie je len zelenou oázou. Môže byť rajom pre čmeliaky, včely, motýle a ďalší užitočný hmyz. Neobávajte sa ich, pripravte im chutnú kvetinovú hostinu, odmenia sa vám.

 

vcely972x648 ok

 


Intenzívne poľnohospodárstvo, používanie chemických prípravkov - najmä postrekov a spevňovanie záhradných plôch dláždením ohrozuje užitočný hmyz. Ten je ale nesmierne potrebný pre opeľovanie kvetov a tým podporovanie úrody. Ak si však do svojej záhrady alebo dvora umiestnite niekoľko osvedčených kvitnúcich rastlín, takých, ktoré užitočné malé opeľovače často vyhľadávajú, urobíte veľmi dobre, záhrade aj životnému prostrediu. Tieto rastliny skvele doplnia to, čo už v záhrade rastie a kvitne, zároveň pomôžu hmyzu prežiť a plnohodnotne fungovať. Bežne ich zoženiete v tomto období v záhradníctvach a starostlivosť o ne nie je vôbec zložitá. Väčšinou ide o nenáročné, dekoratívne a dlho kvitnúce trvalky.


Vysadiť si ich môžete do priestrannejších črepníkov, ktoré umiestnite v priestore záhrady. Najlepšie do skupinky pretože takto v dobe kvitnutia budú pôsobiť atraktívne. Na výsadbu použite čerstvý záhradnícky substrát.


Pôvod


Rastliny, ktoré sa na tento účel hodia, rastú v rôznych oblastiach sveta. Rebríček a veternice pochádzajú zo severnej pologule, aromatické agastache zasa zo Severnej Ameriky, hoci rastie aj v Číne a Japonsku. Ibiš pochádza z krajín východne od Stredozemného mora a pôvabná jarmanka prirodzene kvitne v horských oblastiach od Kaukazu po Pyreneje.


Rozsah a sortiment


Rebríček (Achillea) ponúka opeľovačom ploché biele, žlté, oranžové, ružové alebo fialové súkvetia, ktoré sa efektne hojdajú vo vetre. Vôňa týchto súkvetí pripomína vôňu harmančeka. V sortimente je viacero druhov, vyššie (Achilla filipendulina) alebo nižšie (Achillea millefolium), ktoré rozkvitajú vo viacerých farbách. Prednosťou tejto trvalky je dlhé kvitnutie a odolnosť voči slnečnej páľave.


Agastache (Agastache) je u nás stále menej známou trvalkou. Jeho vôňa pripomína arómu sladkého drievka a anízu. Obľubujú ho včely, počas jesene aj vtáci. V ponuke sú kultivary s fialovými, bielymi, oranžovými alebo červenými súkvetiami. Rastlina má krovitý rast a rýchlo sa rozrastá.


Ibiš (Alcea) je majestátna rastlina, ktorá v ideálnych podmienkach dorastá až do výšky 2 metrov. Prekvapuje obrovskými bielymi, pastelovo zafarbenými alebo červenými kvetmi. Tie môžu byť jednoduché alebo plné (tieto sú však pre opeľovačov menej lákavé).


Jarmanka (Astrantia) je mimoriadne pekná trvalka, takisto ešte u nás málo známa. Je to jedna z najkrajších v lete kvitnúcich rastlín. Rozkvitá v červenej, ružovej alebo bielej farbe, kvety sú pri pohľade zblízka veľmi zaujímavé. Včely a iné opeľovače túto rastlinu milujú.


Veternice (Anemone) sú vďačné a robustne pôsobiace trvalky neskorého leta. Ich kvety sú biele, ružové, purpurové alebo fialové a na vyšších stonkách. Rastlina tvorí husto olistený trs.

 

Na čo sa zamerať pri nákupe rastlín pre opeľovačov? V prvom rade nakupujte zdravé, bohato olistené rastliny bez známok chorôb a škodcov, ideálne ešte nerozkvitnuté. Črepníky by mali byť primerane veľké k danej rastline. Rastliny nesmú byť zvädnuté, zožltnuté alebo vysušené.


Ako sa o ne postarať?


Rebríček obľubuje slnečné a teplejšie miesta pri múroch, doprajte mu tiež stále mierne vlhký substrát. Dostatok slnka by malo mať aj agastache. Veternica a jarmanka sa uspokoja s polotieňom a mierne vlhkým, nevysychajúcim substrátom.

Okrem pravidelného prísunu vlahy a prihnojenia organickým hnojivom v jarných mesiacoch (v nasledujúcom roku po výsadbe) je potrebné postarať sa o odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Tým totiž podporíte tvorbu ďalších a predlžíte kvitnutie danej rastliny na dlhšiu dobu. A tým len potešíte poletujúcich opeľovačov.


Všetky odporúčané rastliny sú trvalky a zvyknú bez problémov prezimovať. Odporúčam sústrediť nádoby s nimi pred zimou na chránené miesto (bližšie k domu) a zakryť ich ihličnatými chvojkami. Vhodné je dokonca ponechať rastlinám suché nadzemné časti, ktoré ich ochránia pred mrazom a zimnou vlhkosťou. Odstrániť ich môžete skoro na jar, následne vyrastú nové výhonky a rastliny opäť rozkvitnú.


Príliš rozrastené rastliny môžete raz za 3 roky z črepníkov vybrať, rozsadiť a zmladiť, ideálne v jarných mesiacoch. Nové rastliny môžete podarovať alebo rozsadiť aj na záhony.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: redakcia, Flower Council Holland

Pin It