Najtypickejšou jarnou cibuľovinou sú tulipány. Kvitnú od skorej jari až do mája. Ich sortiment je rozsiahly a každoročne prekvapuje ďalšími novinkami. Viete o tulipánoch všetko?

 

tulipanyuvodB2020 

Tulipány ponúkajú kvety nádherných žiarivých farieb, do jarných záhrad prinášajú prílev povzbudzujúcej jarnej energie a sviežosti. A tiež vôňu, ktorá sa nám mnohým spája s detstvom a hrami v záhradách našich starých rodičov.

Najkrajšie sú  v čase kvitnutia, ak je ich spolu na jednom mieste viacero. Z tohto dôvodu je vhodné vysádzať na jeseň na zvolené miesta nie jednu cibuľu, ale najlepšie z jedného druhu, či kultivaru niekoľko. Majitelia väčších záhrad majú v tomto veľkú výhodu a príležitosť.


Trendom je zakladať porasty zložené z výškovo rovnakých tulipánov, ale s kvetmi rôznych farieb. Výsledkom je potom prekrásne pestrofarebné tulipánové pole. Takisto pestovanie tulipánov vo vyvýšených záhonoch, čo umožňuje pohodlnejšie vnímanie samotných kvetov a ich príjemnej vône. Zaujímavé môže byť aj načasovanie tulipánov tak, aby vám v záhrade postupne rozkvitali od skorej jari takmer do konca mája. Precíznym naplánovaním jednotlivých druhov a kultivarov je to možné. Vyskúšať sa oplatí aj zaujímavé spojenie – časť tulipánov jednej farby vysadiť na záhony v rôznych častiach záhrady a časť aj do nádob. Nezabudnite, že v modernej záhrade sa uplatní jedna farba (biela, fialová, oranžová), vo vidieckej naopak pestrofarebnosť. V záhrade alergikov by sa zasa mali objaviť skôr plnokveté tulipány, ktoré nie sú až takou peľovou hrozbou. Pôsobivé môže byť aj vysadenie atraktívnych tulipánov pred zaujímavou farebnou stenou, či múrom.


Dokonalý sprievod


Zo vzrastovo nižších a botanických tulipánov si môžete vytvoriť súvislý pokryv pôdy, olemovať nimi chodníky, kvetinové záhony alebo ozdobiť skalky a štrkové políčka. Vyššie druhy využijete do záhonov, do predzáhradiek a takisto do štýlových vegetačných nádob. V nich nezabudnite ani na plnokveté formy. Teraz máte skvelé možnosti naberať inšpirácie aj vo svojom okolí, tulipány kvitnú v nejednej predzáhradke. 


Už pri jesenné výsadbe počítajte s tým, že po odkvitnutí tulipány postupne strácajú svoju atraktivitu, žltnú a usychajú im listy. Medzi vyššie tulipány je preto vhodné vysadiť rôzne druhy kvitnúcich jarných trvaliek. Môže to byť srdcovka (Dicentra spectabilis), brunera (Brunnera macrophylla), krpčiarka (Epimedium rubrum), kamzičník (Doronicum orientale), mliečniky (Euphorbia polychroma), heuchera (Heuchera) a ďalšie druhy. Po tom, ako uplynie čas tulipánov tak záhony zostanú naďalej zaujímavé vďaka bohato olisteným trvalkám. Vďačné je aj osvedčené spojenie tulipánov s kvitnúcimi dvojročnými rastlinami (sirôtky, nezábudky, sedmokrásky, cheiranty).

 


Pestovanie


Tulipány obľubujú v záhradách slnečné miesta s priepustnou a stredne ťažkou pôdou, ktorá dokáže zadržať na jar vlahu. Vysychajúce a príliš teplé miesta sú pre tieto rastliny rovnako nevhodné ako aj tie trvalo zamokrené. Tu sa tulipánom nedarí, trpia hubovými chorobami.


Kvalitné tulipánové cibule sa vysádzajú vždy na jeseň (september až koniec októbra), ideálne do menších a väčších skupiniek, do hĺbky asi 10- 15 cm. Miesto výsadby nesmie byť veľmi prehnojené, nič sa ale nestane ak bude obohatené o kvalitný preosiaty kompost. Predpestované rastliny v črepníkoch si však môžete vysadiť priamo na záhon aj počas jarných mesiacov. Do nádob však nikdy nevysádzajte na jeseň cibule vykopané zo záhrady. Radšej si kúpte úplne nové.

 

Vyberanie z pôdy


Raz za 2-3 roky treba cibule tulipánov začiatkom leta z pôdy vybrať, očistiť od zvyškov zeminy, nechať osušiť na vzdušnom mieste a na jeseň opäť vysadiť, ale na iné miesta. Tulipány by sa nemali na rovnaké miesto v rámci jednej záhrady dostať skôr ako za 5 rokov, tiež sa nesmú vysádzať po narcisoch. Tie, ktoré pestujete v nádobe po odkvitnutí nemusíte každoročne vyberať, stačí nádobu aj s pôdou premiestniť na suché miesto. Rovnako netreba pravidelne vyberať ani drobné, botanické tulipány.


Pestovanie tulipánov nie je inak zložité a aj preto túto rastlinu odporúčam pre začiatočníkov. Skoro na jar, keď je slnečno a sucho je dôležité pučiacim tulipánom dopriať vlahu a počas kvitnutia a tiež tesne po ňom ich prihnojiť hnojivom na cibuľoviny (to isté hnojivo môžete použiť aj na prihnojenie cesnaku). Po odkvitnutí odporúčam odstrániť zvyšky kvetov (zelené semenníky) a listy nechať na rastline až pokým nezaschnú. Ešte zelené listy sa odrezávať nesmú, žiaľ často sa to robieva a znižuje sa tým šanca na pekné kvety v nasledujúcich rokoch.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Kvetinovecibulky.info

 

 

Pin It