Babie leto je kúzelným obdobím, ktoré však netrvá dlho. V záhrade si príjemné slnečné chvíle môžete užiť v spoločnosti najmilších a pohľadom na rozkvitnuté záhony.

 

kvetybabieholeta

 

Niektoré trvalky koncom leta odkvitajú, iné naopak rozkvitajú a v kvitnutí pokračujú nepretržite až do neskorého jesenného obdobia. K takýmto patria napríklad astry, japonské veternice, rozchodníky alebo rudbekie. Zároveň sa každý z týchto druhov môže popýšiť aj peknými kultivarmi.


Kvitnutím a často ešte intenzívnejším než v lete, prekvapujú aj mnohé letničky, napríklad krasuľky, niektoré druhy jednoročných šalvií, cínie, aksamietnice a ďalšie. Ak chcete, aby bola vaša jesenná záhrada plná farieb a rozmanitosti, nezabudnite pri nových výsadbách myslieť aj na tieto druhy. Mnohé trvalky si môžete vysadiť s koreňovým balom aj v tomto období, s výsadbou letničiek, cibuľovín a hľuznatých rastlín, ktoré budú excelovať počas leta, počkajte do jarných mesiacov.


Pozrite si niekoľko kvitnúcich rastlín, ktoré sa osvedčili v záhrade nám a spríjemňujú naše obdobie babieho leta.

 

1. Šalvia

bleleto 1

 

Jednoročné druhy šalvií síce nepútajú nápadným olistením alebo liečivými účinkami, zato sa pýšia krásnymi súkvetiami. Osvedčenou voľbou pre vidiecke alebo moderné mestské záhony je asi 60 cm vysoká šalvia modrá (Salvia farinacea). Pochádza z ďalekého Mexika, kde rastie ako trvalka. U nás však hynie s prvými silnejšími mrazmi. Dovtedy ale veľmi bohato kvitne. Kvety, ktoré sú usporiadané v súkvetiach sú sýto modré alebo biele. Sadenice tejto letničky si vysaďte na jar, dariť sa tejto rastline bude na slnečnom mieste s priepustnou pôdou. Budete nadšení množstvom kvetov!

 

2. Veternica

bableto 2

 

Ak má táto bielo kvitnúca japonská veternica (Anemone x hybrida 'Honorine Jobert') ideálne podmienky, každoročne veľmi bohato a dlho kvitne. Hoci sa častejšie možno stretnúť s kultivarmi japonských veterníc, ktoré majú ružové alebo fialové kvety, okúzľujúco pôsobia aj tie s bielymi kvetmi. Rastlina dorastá do výšky asi 80 cm, tvorí bohato olistené trsy a vo výsadbe pôsobí veľmi impozantne. V záhone ju umiestnite do pozadia. Darí sa jej na polotienistom mieste s mierne vlhkou a humóznou pôdou. Nechajte ju rásť bez presádzania, odmení sa vám množstvom krásnych miskovitých kvetov. Kvitne až do prvých mrazov.

 

3. Železník

bleto 3

 

Sympaticky pôsobí v čase kvitnutia a predovšetkým počas babieho leta aj tento vyšší druh železníka (Verbena bonariensis). Hoci ide o vyššiu rastlinu nepôsobí v záhrade príliš dominantne alebo rušivo. Jej stonky sú totiž takmer bezlisté a aj tých zopár listov na nich je skôr užších. Ak si ju raz do záhrady vysadíte, každoročne sa v nej opäť objaví vďaka samovýsevu. Preto rastliny po odkvitnutí nelikvidujte ale chvíľu ešte ponechajte. Je to vďačná, pestovateľsky nenáročná a bohato kvitnúca, momentálne populárna rastlina, ktorá obľubuje slnečné miesta so suchšou a priepustnou pôdou. Hoci vyniká vo vidieckom kvetinovom záhone, najviac jej to pristane v moderných minimalistických záhradách, napríklad v spojení s okrasnými trávami. Výsadbu železníka si ale naplánujte na jarné mesiace.

 

4. Rohoblizník

bleto4

 

Táto nenáročná a len asi 30 cm vysoká trvalka už diaľky púta sýto modrými kvetmi. Rohoblizník (Ceratostigma plumbaginoides) je v našich záhradách stále skôr neznámy. Táto trvalka by si pritom rozhodne zaslúžila väčšiu pozornosť. Vytvára hustý pokryv pôdy v ktorom sa koncom leta a počas jesene objavujú v rámci súkvetí drobné kvety. Výborne sa jej darí v svetlom polotieni s priepustnou pôdou. Ak ju raz vysadíte, budete sa z nej tešiť veľmi veľa rokov. Bonusom je počas jesene, po prvých chladnejších nociach, aj hnedočervené až bronzové sfarbenie listov. Aj z tohto dôvodu je lepšie mať väčší porast, teda rastline venovať väčší priestor. Môžete si ju vysadiť pod stromy alebo kry, prípadne aj na svahy alebo k záhradným schodom, čiže tam, kde by sa inej zeleni až tak nedarilo.

 

5. Rozchodník 

bleto5

 

Patrí k stáliciam jesennej výsadby a jeho ploché ružové alebo bordové, trváce súkvetia sú vždy veľkou ozdobou záhrad. Vyššie druhy rozchodníkov (Sedum telephium) oslovujú nielen bohatým kvitnutím ale aj pestovateľskou nenáročnosťou, dokonca sa aj jednoducho dajú rozmnožiť. Nebudú im prekážať ani veľmi slnečné a suché miesta. Sú perfektnou voľbou pre štrkové a zmiešané trvalkové záhony, porastú aj vo vegetačných nádobách. Nedarí sa im v polotieni s v miestach s vlhkou pôdou. Súkvetia rozchodníkov si môžete odrezať aj do váz, vyznačujú sa veľmi dlhou trvanlivosťou. Ak si ich ponecháte neostrihané počas zimy, stanú sa prirodzenou zimnou dekoráciou záhonov. Táto rastlina je mimochodom ako stvorená pre pestovateľov začiatočníkov.

 

6. Acidantera

bleto6

 

Ani táto rastlina nepatrí k častým súčastiam kvetinových záhonov v našich končinách. Kto ju však raz spozná, každoročne ju opäť vysádza. Dôvodom je bohaté a dlhé kvitnutie a najmä atraktívne, exoticky pôsobiace a veľmi príjemne voňajúce kvety. Okrem toho je jej pestovanie úplne jednoduché. Pôsobivé je aj  spojenie kvetov so sýtozelenými, mečovitými listami. Acidantera (Acidanthera bicolor) prosperuje na slnečnom mieste s priepustnou pôdou, vyplatí sa vysadiť si hľuzy tak, aby vznikol väčší trs. Menšou nevýhodou tejto vytrvalo kvitnúcej rastliny je, že hľuzy treba po prvých mrazoch treba vybrať z pôdy a vhodne ich uskladniť v pivnici. Počas nasledujúcej jari ich ale opäť môžete vysadiť do hĺbky asi 5cm. Acidantera je raritou, ktorá vám pomôže odlíšiť sa.

 

7. Rudbekia

bleto7

 

Rudbekie sa vo všeobecnosti vyznačujú dlhou dobou kvitnutia a veľkým množstvom, najčastejšie žltých, kvetov. K najosvedčenejším druhom patrí rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida 'Goldsturm'), ktorá je ozdobou záhonov nielen počas babieho leta. Rastlina je vysoká asi 70cm a dorastá do šírky asi 50 cm. Najkrajšie rozkvitne ak je vysadená na slnečnom mieste s mierne vlhkou a výživnou pôdou. Po zakorenení znesie aj viac sucha. Kvety možno rezať do váz alebo sušiť. Súplodia tejto trvalky sa vyplatí ponechať počas zimy neodstrihnuté na záhonoch. Stanú sa prirodzenou ozdobou a útočiskom pre užitočný hmyz. Odporúčam venovať tejto trvalke viac miesta a vyskúšať jej spojenie so stredne vysokými okrasnými trávami.

 

8. Krasuľka

bleto8

 

Táto letnička patrí medzi tie vyššie a prekvapivo intenzívnejšie kvitne počas celej jesene. Chladnejšie dni a noci dokonca podporujú otváranie nových kvetov. Krasuľka perovitá (Cosmos bipinnatus) má aj niekoľko kultivar, jednoduché, poloplné alebo plné kvety. Najčastejšie sú ružové, biele alebo fialové. Rastlina vyniká vo vidieckych záhradách ale bielo kvitnúce kultivary sú zaujímavé aj v moderných výsadbách. Ak si túto letničku raz do záhrady vysadíte, zrejme sa objaví vďaka samovýsevu každoročne. Doprajte jej slnečné miesto s mierne vlhkou a výživnou pôdou. Niekoľkými odrezanými kvetmi sa nezabudnite, kým prúdi prvé mrazy, potešiť aj vo váze.

 

9. Astry

bleto9

 

Táto skupina trvaliek sa vyznačuje ohromnou rozmanitosťou. V sortimente nájdete úplne nízke, stredne vysoké alebo vyššie druhy. Kvety sú najčastejšie modré, fialové, ružové alebo biele a objavujú sa na konci leta. Astry kvitnú až do prvých silnejších mrazov. Žiadajú slnečné a dostatočne vzdušné miesta s výživnou a skôr vlhkou pôdou. V čase kvitnutia je porast astier neprehliadnuteľný a aj preto odporúčam zabezpečiť si a vysadiť do záhrady viac druhov a kultivarov. Pohľad na kvitnúce trsy astier je kúzelný. Stonky s kvetmi vydržia dlho aj vo váze s vodou. Astry upútajú v zmiešaných kvetinových záhonoch, nižšie druhy poslúžia aj ako lemy chodníkov. 

 

10. Jesienky

bleto10

 

Krehko pôsobiace kvety jesienok (Colchicum) sú šperkom jesennej záhrady. Okrem tradičných druhov a kultivarov sú pôsobivé rôzne plnokveté formy, napríklad „Water Lily“. Vyhraďte im slnečné alebo polotienisté, skôr teplejšie miesta s vlhkejšou pôdou, kde ich nebudete rušiť častým presádzaním. Vždy ich umiestnite tak, aby boli dobre vidieť. Ich kvetmi budete potom okúzlení. Nezabudnite kvety jesienok včas poobdivovať, ich krása netrvá dlho. Väčšinou do prvého intenzívnejšieho dažďa. Hľuzy jesienok si môžete vysadiť v lete alebo na jar. Ide o nenáročné a dlhoveké okrasné rastliny, ktoré okrem záhonov môžete pestovať aj vo vegetačných nádobách. Dajte však pozor, jesienka patrí medzi jedovaté rastliny, nehodí sa preto do záhrad s deťmi. 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

 

Viac z témy Jesenná záhrada

 

 

Pin It