Niektoré druhy trvaliek môžu byť dekoratívne aj po odkvitnutí a zoschnutí nadzemnej časti. Záhradu v takejto podobe netradične ozdobia aj počas najchladnejších dní roka.

 

trvalky zima2019


Dôkladné jesenné upratovanie kvetinových záhonov a záhrady môže byť niekedy na škodu. To, čo by ste bežne bez premýšľania odstrihli, môžete teraz využiť ako zaujímavú zimnú dekoráciu. Nič vás to nestojí a budete mať niečo, čo bežne v záhradách nevidno.


Konkrétne to môžu byť suché súplodia a nadzemné časti vybraných bohato rozrastených trvaliek. Záhrada získa vďaka nim počas zimy zaujímavú podobu a atmosféru. Ich krásu znásobí námraza alebo jemný snehový poprašok. Zároveň poskytnete potravu niektorým živočíchom alebo dokonca zimné útočisko užitočnému hmyzu. Suchá nadzemná časť je zároveň prirodzenou formou ochrany nových výhonkov trvaliek pred mrazom alebo silným zimným slnkom.

liatris2019

 

ČO NESTRIHAŤ?


Ponechať počas zimy môžete na záhonoch suché súplodia ježibaby (Echinops ritro), rozchodníkovca (Hylotelephium telephium), rebríčka (Achillea filipendulina), rudbekie (Rudbeckia fulgida), veroniky (Veronica spicata), sápy (Phlomis russeliana), monardy (Monarda didyma), veternice (Anemone hupehensis), echinacei (Echinacea purpurea) alebo liatry (Liatris spicata). Pekné súplodia hnedastej farby má aj agastache (Agastache foeniculum), astra (Aster novae-angliae) a tiež kosatec (iris sibirica).


Trvalky so zoschnutými súkvetiami vyniknú pred pozadím zo vždyzelených listnáčov alebo pred porastom vyšších a stredne vysokých okrasných tráv, ktoré sa takisto pred zimou nezrezávajú. Viac ako jedna dve stonky vynikne menší porast. V záhrade by ste však nemali nechávať všetku nadzemnú časť trvaliek. Stačí len niečo, mohlo by prísť k nekontrolovanému šíreniu rôznych trvaliek po celej záhrade. Zimný vietor totiž môže drobné semená zo suchý plodov rozniesť aj na miesta, kde sa vám to nemusí hodiť. Dajte tiež pozor pri likvidácii zvyškov trvaliek na konci zimy. Umiestniť ich na kompost rovnako nebude z uvedeného dôvodu vhodný nápad.

 


VŽDYZELENÉ LISTY


Spolu s ponechanými suchými súplodiami trvaliek vyniknú v zimnej záhrade aj žltkasté steblá a odkvitnuté súkvetia okrasných tráv a papraďorastov. Zaujímavým spestrením trvalkového záhona v mrazivom období sú aj vždyzelené trvalky. Patria k nim napríklad čemerice alebo bergónie, ktorým sa vyplatí vyhradiť nielen miesto na okraji záhona ale aj také, ktoré bude dobre viditeľné. Obe totiž prekvapia kvetmi koncom zimy a začiatkom jari.


Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It