Rezané kvety narcisov dostanete v tomto období bežne nielen v kvetinárstvach, ale aj v supermarketoch. Vyberte si vždy len kvety v štádiu pukov.

 

kyticaNarcisov

 

Budete sa z nich tešiť oveľa dlhšie. Ak si ich umiestnite na chránené miesto do exteriéru (dvor, balkón, terasa), na ktoré uvidíte z okien domu, tak až dva týždne. Dobrou voľbou je aj chladnejšia miestnosť dnu, napríklad svetlá chodba. V teplejšom interiéri vám kvety narcisov vydržia svieže kratšie, asi týždeň. Potom si však môžete zaobstarať ďalšie.


Ideálna je kúpa narcisových kvetov práve v supermarketoch, dostanete ich tu za málo peňazí a obvykle celý zväzok. Vyberte tie, ktoré sú v štádiu mierne rozvinutých pukov (zelené puky vám nemusia v teple rozkvitnúť). Ak chcete narcisy darovať môžu byť aj viac rozkvitnuté. Po príchode domov, kým si ich naaranžujete do vázy, zrežte narcisom konce stoniek a ponorne stonky až po kvety do nádoby so studenou vodou. Vo váze to už potom nebude potrebné, stačí toľko vody, aby bola ponorená asi polovica stoniek. Do vody vo váze však nezabudnite pridať prípravok na predĺženie trvanlivosti rezaných kvetov.


Rozkvitnuté narcisy naplnia interiér typickou a veľmi príjemnou vôňou a najmä prívalom jarnej energie. Stačí zopár rozkvitnutých narcisových kvetov a doma budete mať atmosféru prichádzajúcej jari.

 


Hoci to narcisom pristane aj spolu s inými jarnými rastlinami, napríklad s tulipánmi, je lepšie prenechať vázu len im, ideálne ak je viac kusov týchto kvetov pokope. Iné kvety totiž v ich blízkosti rýchlo odkvitajú. Odporúčam narcisové kvety umiestňovať do priehľadných váz, pohľad na stonky vo vode môže byť takisto veľmi zaujímavý. dk

 

Pin It