Sýtozelený, hustý a sviežo pôsobiaci trávnik je pýchou záhradného priestoru počas celej sezóny. Akú podobu by mal dostať, aby bol ešte príťažlivejší? 

 

travnikprehladuvod

Už pár rokov silnie názor, že moderné záhrady sa zaobídu aj bez trávnikov. Trendový sa dokonca stal exteriér, kde trávniky nahradili pôdopokryvné rastliny, trvalkové záhony alebo aj štrkové polia. Tento názor má však aj svoje opodstatnenie. V posledných rokoch nie je zriedkavé vidieť, čo s trávnikmi urobili letné suchá a horúčavy. Stačilo pár dní a akákoľvek predchádzajúca snaha vyšla nazmar. Pohľad na preschnutý, zožltnutý a riedky trávnik nie je lákavý a trpí tým aj ostatná záhrada. Preto ak nemáte dostatok času na aspoň základnú starostlivosť o trávnik počas celej sezóny, bude rozumnejšie jeho vytvorenie zvážiť, ale si ho založiť len na menšej ploche.


Bez neho to nepôjde, alebo...?


Veľa ľudí si dnes samozrejme záhradu bez trávnika nevie predstaviť, považujú ho za najdôležitejšiu, ak nie jedinú reprezentatívnu zelenú plochu svojej záhrady. Je preto viac než isté, že záhrady bez trávnikov tak skoro realitou nebudú.


Trávnatá plocha má v záhrade najsilnejšie plošné pôsobenie. Ak si ju ešte dômyselne spojíte s okolitou výsadbou, zvýrazníte jej zaujímavosť. Vydláždená alebo štrkom vysypaná plocha nikdy nebude pôsobiť tak prirodzene a prívetivo ako živý trávnik. Ukážkový trávnik vás však bude stáť čas, námahu aj nemalé financie. Lenže vyplatí sa to!

 

travnikprehlad1

 

Viete o všetkých prednostiach?


V horúcom lete, ráno alebo podvečer vám môže trávnik zabezpečiť príjemný pocit osvieženia a pohody. Kvalitne zrealizovaná a udržiavaná trávnatá plocha pôsobí harmonickým a upokojujúcim dojmom, blahodarne vplýva aj na unavené oči po celodennej práci s počítačom.


V záhrade plní trávnik viacero dôležitých funkcií. Reprezentuje, zvýrazňuje vybraný záhradný štýl a pozdvihuje celkovú atraktivitu záhrady. V menšej záhrade podporí klamlivý dojem rozľahlosti, môže spájať aj oddeľovať, stane sa perfektným spoločníkom a kulisou pre kvetinové výsadby. Niet tiež lepšieho miesta na detské hry, alebo letné leňošenie, opaľovanie, rozloženie lehátok, záhradného nábytku a nafukovacích bazénov.
Udržiavaný trávnik zároveň pomôže vyniknúť umeleckým dielam, solitérnym drevinám, niektorým záhradným stavbám a vodným prvkom. Dokáže sa premeniť na javisko pre rôzne spoločenské udalosti, príjemné rodinné a priateľské stretnutia alebo na relaxačný priestor.

 

prehladtravnik5

 

Len nech nenudí


Trávnik by v záhrade nikdy nemal pôsobiť nudne, hoci je to častá realita. Už pri prvom pohľade by mal zaujať a odlišovať sa od iných trávnikov. Veľakrát pritom stačí len málo. Napríklad dať zatrávnenému priestoru konkrétnu podobu, dômyselne upraviť jeho okraje alebo ho doplniť o zaujímavú solitérnu drevinu.


Trávnik nemá pôsobiť neprístupne, mal by byť súčasťou vášho každodenného života. Podľa potreby treba využiť nášľapné platne, ktoré umožnia aj časté prechádzanie bez rizika poškodenia tráv.

 

prehladtravnik4

 

Vyberte si vhodný tvar


Možno netušíte ale trávnik môže mať rôzne aj veľmi atraktívne podoby. Založiť si ho môžete v jednej alebo aj viacerých výškových úrovniach záhrady. Líšiť sa môže dokonca aj farebnosťou alebo svojim tvarom.


Najbežnejšie sú trávniky prísne geometrických tvarov – obdĺžnik, štvorec alebo kruh. Vďaka nim získava záhradný priestor formálnejší charakter. Nezabudnite, že tieto trávniky pôsobia zanedlho ťažkopádne. Zaujímavo sa však dopĺňajú s vytvarovanými drevinami a záhonmi prísne geometrických tvarov.


Zvlnené okraje môžete naopak využiť pri trávnikoch založených v prírodných záhradách, vo vidieckom prostredí alebo pri starších domoch. Takéto trávnaté plochy pôsobia príjemným harmonickým a prirodzenejším dojmom, zároveň nenásilným spôsobom prepájajú jednotlivé časti záhrady. Čím ale bude trávnik členitejší, tým zložitejšia a časovo náročná bude jeho údržba.

 

travnik2

 

Zakomponovať aj ostrovčeky?


Príjemnou zmenou môžu byť, hlavne vo väčších trávnikoch, ostrovčeky s peknými rastlinami alebo so stromom. Praktické sú aj menšie vydláždené plochy určené pre rozloženie záhradného nábytku alebo bazéna. Týchto plôch by samozrejme nemalo byť priveľa, podporilo by to len celkový dojem chaosu v danom priestore.


Na vnímanie zatrávnenej plochy vplýva aj to, aké má okraje. Odporúčam, aby boli hlavne precízne zastrihnuté. Dôležité je tiež oddeliť trávnik od záhonov alebo štrkových plôch a presne vymedziť plochu akú má vo vašej záhrade vyhradenú. Použiť sa dajú kamenné obrubníky alebo kovové lemy, tie plastové až tak ideálne nie sú, veľakrát skôr špatia.


Nie všade sa samozrejme trávnikom darí. Vhodné sú slnečné miesta s kvalitnou a priepustnou pôdou. Hoci dnes bežne dostaneme kúpiť aj trávne osivá pre tienisté záhrady, nebude to tu s trávnikom také jednoduché. Neukáže sa tu totiž v takej nádhere ako na slnečnom mieste. Často potom na týchto miestach žiada viac pozornosti a viaceré špecifické zásahy, ale ani to nebýva recept na úspech.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It