Kry kvitnúce na jar sa uplatnia v rôznych typoch záhrad, v moderných aj tradičných vidieckych. Upútajú tiež v dvoroch, átriách, aj v predzáhradkách. Samostatne, ale aj s inými okrasnými rastlinami. Nechajte sa nami inšpirovať.

 

kriky jar uvod v

 

Nádherne sa vynímajú v kvetinových záhonoch, najmä v kombinácii s cibuľovinami (tulipány, narcisy, krokusy) a trvalkami (primulky, kamzičníky, srdcovky a ďalšie). Pekné sú aj v spojení s dvojročnými rastlinami (sirôtky, nezábudky, sedmokrásky). Vyššie druhy sa uplatnia pri plotoch, aj vo výsadbách pred nimi, v menších či väčších skupinách. Vybrané druhy vyniknú aj ako solitéry v udržiavaných trávnikoch. Niektoré nižšie druhy môžete bez obáv vysadiť aj do väčších skaliek.

 

korunka zahradne rukavice

 

KVITNÚCE NA ŽLTO

 

V prebúdzajúcej sa jarnej záhrade by nemala chýbať predovšetkým zlatovka (Forsythia). Dokáže rozjasniť každý kút záhrady, vyniká, podľa kultivaru, vzpriameným alebo prevísajúcim vzrastom. Výborne sa kombinuje v skupine s ihličnanmi a vždyzelenými listnáčmi. Je to pestovateľsky nenáročná a prispôsobivá drevina, vhodná aj pre úplného začiatočníka.

 

Zlatovka sa hodí do väčších záhrad, svoje miesto si však môže nájsť aj v menšej záhrade kde ju možno tvarovať. Zo zlatovky si môžete vytvoriť tvarovaný, či voľne rastúci živý plot, rez a tvarovanie znáša výborne. V ponuke objavíte aj zaujímavé novinky, napríklad kultivary zlatovky s panašovanými listami.

 

keria

Kéria

 

Pre svieže žlté kvety je dlhodobo obľúbená aj kéria (Keria japonica), predovšetkým jej plnokvetý kultivar „Pleniflora“. Okrem kvetov je tento asi 2 m vysoký ker zaujímavý sviežo zelenými vetvičkami – tie upútajú najmä v zime. Kéria je rovnako pestovateľsky nenáročná drevina, navyše rýchlo rastie. Môže sa však nežiaduco rozrásť do svojho okolia, preto je jej konkrétne použitie v záhrade dobré zvážiť. Nehodí sa veľmi do maličkých záhrad, nemala by sa vysádzať ani do blízkosti skaliek.

 

stedrec

Štedrec

 

Prekrásnymi žltými strapcovitými súkvetiami na jar upúta aj štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides). Ide o vyššiu drevinu, ideálnu najmä do väčších záhrad, napríklad v meste. Keďže je táto drevina jedovatá, nehodí sa do záhrad s menšími deťmi.

 

cytisus

Zanoväť

 

Obrovskou záplavou žltých, alebo žlto oranžových kvetov každoročne na jar púta aj zanoväť (Cytisus). Tento asi len 1,5m vysoký a pestovateľsky nenáročný ker sa uplatní na slnečných a teplejších miestach, ako súčasť kvetinového záhona alebo väčšieho vresoviska. Každoročným rezom si ker udržíte v želaných rozmeroch. V ponuke je aj viacero pekných kultivarov, napríklad s bordovými kvetmi.

 

Z ĎALEKEJ ÁZIE

 

Dulovec (Chaenomeles japonica) – ďalší veľmi pekný na jar kvitnúci krík, je len 1,5 m vysoký a vhodný aj do menších, najmä vidieckych záhrad. Kvitne v apríli, oranžovo červenými, alebo ružovkastými kvetmi, pekné sú aj menšie lesklé listy. Dulovec výborne znáša znečistené ovzdušie miest. Môžete si ho vysadiť ako solitér do trávnika, do väčších kvetinových záhonov a do výsadieb v ázijskom štýle. Poslúži aj na vytvorenie voľne rastúceho živého plota. Po odkvitnutí vytvára žlté voňavé plody.

 

dulovec

Dulovec

 

TIP AUTORA
Kvitnúce kry sú pôsobivejšie v spojení s precízne udržiavaným trávnikom, alebo pred tvarovaným živým plotom.

 

PRE MILOVNÍKOV ROMANTIKY

 

Na ružovo kvitnúce okrasné kry prepožičajú jarnej záhrade podmanivú, romantickú náladu. Sortiment týchto krov je pomerne široký a ponuka je dostupná aj u nás.

 

Popredné postavenie medzi na jar kvitnúcimi krami má vajgélia (Weigela florida), ktorej kvety sú najčastejšie ružové. Tento ker využijete v záhrade ako solitér, hodí sa do voľne rastúceho živého plota alebo do väčšieho kvetinového záhona. Ak máte väčšiu predzáhradku, tak aj tam. Predpokladom bohatého kvitnutia je každoročný pravidelný rez. Vajgélie sú dlhoveké kry, ešte aj po mnohých rokoch budú vyzerať atraktívne bez toho, aby ste im museli venovať špeciálnu starostlivosť. V ponuke je viacero pekných kultivarov.

 

vajgela

Vajgélie

 

Pôsobivý je v záhradách aj orgován (Syringa vulgaris). Existuje niekoľko tisíc druhov, ktoré sa vyznačujú osobitou farbou, tvarom súkvetí a dokonca aj vôňou. Porastie v každej záhrade, najlepšie vo vlhkejšej pôde s dostatkom živín a na priamom slnku. V menších záhradách je vhodnejšie pestovať menší a menej známy orgován Mayerov (Syringa Meyeri). Paletu ružovokvitnúcich druhov dopĺňa nenáročná ríbezľa krvavá (Ribes sanguineum) so zaujímavým kultivarom „Carneum“. Tento ker je veľmi pekný v kombinácii so žlto kvitnúcou kériou. Pestovateľsky je úplne nenáročný.

 

judasovec

Judášovec

 

Stále takmer neznámy je v našich záhradách judášovec (Cercis chinensis). Ker má ružovými kvetmi konáriky úplne obalené. Takto sa vystavuje na obdiv veľmi dlhú dobu, niekedy až mesiac. Obľubuje slnečné miesto s pôdou, ktorá ma vyšší obsah vápnika. Výborne sa hodí do moderných mestských záhrad.

 

Atraktívnou podobou – tvarom malého stromčeka je zaujímavá aj mandľa trojlaločná (Prunus triloba). Je to drevina, ktorá bohato zakvitne v období, kedy kvitnú tulipány a preto je vhodné vysádzať ju do ich blízkosti. Hodí sa aj do menších záhrad, v meste aj na vidieku. Môže byť aj súčasťou kompozície v ázijskom štýle. Uprednostní mierne vlhké, kyslejšie pôdy na slnku alebo v polotieni.

 

SNEHOBIELY KVETINOVÝ VODOPÁD

 

V záplave žltých, ružových alebo červených kvetov na jar kvitnúcich krov by sa nemalo zabúdať ani na druhy krov s bielymi kvetmi. Tie spúšťajú v jarnej záhrade počas svojho kvitnutia doslova snehovú lavínu. Biele kvety má napríklad trojpuk (Deutzia), vybrať si môžete rôzne druhy, s nižším aj vyšším vzrastom. Táto drevina vás iste nesklame, každoročne veľmi bohato kvitne.

 

trojpuk

Trojpuk

 

Jedným z najkrajších na jar kvitnúcich krov je aj kalina (Viburnum opulus) a predovšetkým jej kultivar „Roseum“, ľudovo nazývaný snehová guľa. Počas kvitnutia tohto až 3,5 m vysokého kra je záhrada ozajstným pohľadovým magnetom. Ak sa však pre tento ker rozhodnete, nezabudnite mu venovať v záhrade aj reprezentatívnejšie miesto.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It