skalne ruzeSkalnice sú neprehliadnuteľné, hoci sú malé. Vojdú sa aj do tej najmenšej záhrady, dokonca ich môžete pestovať v črepníkoch na balkóne či terase. Uplatnenie nájdu aj na strešných záhradách, v kvetinových múrikoch a vo vertikálnych výsadbách. Najčastejšie sa pestujú v skalkách, atraktívne sú aj v momentálne trendových štrkových záhonoch.

Skalnice vytvoria za krátky čas po vysadení a v ideálnych podmienkach hustý a kompaktný koberec. Zaujmú svojim vzhľadom, farebnosťou a najmä nenáročnosťou. Preto ak na zeleň máte času, iste po nich siahnite. Patria zároveň k rastlinám, ktorým aktuálne patrí popredné miesto v modernom záhradnom dizajne.

 

skalne ruze 1

 

Tip autora:
Sortiment skalníc je mimoriadne bohatý, vybrať si môžete z rôznych druhov a kultivarov. V podstate všetky sú veľmi pekné a časom sa ich pôvab zintenzívňuje.

 

Skalnice sa stali aj predmetom zberateľskej vášne. S obľubou ich pestujú skúsení záhradníci, úplní začiatočníci a dokonca deti ktoré nadchne ich jednoduché rozmnožovanie a to, že k rastu neraz nepotrebujú ani veľa pôdy.

 

skalne ruze 2

 

Tieto sukulentné trvalky sú atraktívne predovšetkým tvarom svojich dužinatých listových ružíc s typicky kopijovitými listami. V nich zadržiavajú vodu a tak môžu prečkať aj nepriaznivé podmienky. Priemer listových ružíc môže dosahovať v závislosti od druhu 0,5 – 10 cm, pričom môže ísť o nízke a kompaktne rastúce formy alebo aj druhy s vyšším a vzpriamenejším rastom.

 

skalne ruze 4

 

Top z ponuky

 

K najzaujímavejším patria tie kultivary, ktoré majú nápadne sfarbené listy a listové ružice. Paleta farieb siaha od šedej, šedozelenej, svetlo a tmavozelenej k červenej, fialkovej, purpurovej až takmer oranžovej. Listy skalníc môžu byť buď jednofarebné alebo viacfarebné. Efektné sú tie jedince, ktoré majú výrazne, najčastejšie do bordova sfarbené špičky jednotlivých listov. Farby listov a celých ružíc sa pritom aj menia, zvýrazňujú sa s pribúdajúcou intenzitou slnečných lúčov.

 

skalne ruze3

 

Najkrajšie sa skalnice vyfarbia na slnečných miestach, najmenej v polotieni či tieni. V tieni sú vytiahnuté a nevzhľadné. Rovnako na vyfarbovanie pôsobí aj znižovanie teploty a chlad na jeseň či počas zimy. V tomto prípade je zmena najvýraznejšia u purpurovo sfarbených kultivarov.

 

skalne ruze5

 

Nielen farebnosťou sú však skalnice zaujímavé. Ďalšie druhy napríklad skalnica pavučinatá (Sempervivum arachnoideum) majú zasa svoje listy pokryté drobnými chĺpkami akoby pavučinkami, ktoré chránia rastliny pred silným slnečným žiarením. Listy sú zelené až sivasté, na koncoch niekedy bordové. Za obdiv stoja aj ružovkasté kvety ši skôr súkvetia týchto skalníc, ktoré sa objavujú počas leta.

Kvety iných druhov zasa môžu byť biele alebo žlté a objavia sa aj na jar. Súkvetia skalníc vyrastajú na vysokých stonkách. Po odkvitnutí rastlina odumiera, prežívajú iba nové mladé listové ružice. Tieto sa vytvoria ešte pred začiatkom kvitnutia okolo materskej rastliny. K často pestovaným a najmä do skaliek vhodným druhom patrí skalnica strechová (Sempervivum tectorum) a skalnica horská (Sempervivum montanum).

 

cierne skalnice

 

ČO VYŽADUJÚ?

 

Skalnice sú dlhoveké a nenáročné rastliny, rýchlo sa rozrastajú. Ideálne podmienky pre svoj rast nájdu aj na skutočne extrémnych miestach. V minulosti a objavovali na strechách, ľudia verili, že ich domy chránia pred bleskom. Na pôvodných lokalitách v prírode rastú na neúrodných kamenistých stanovištiach, ktoré sú vystavené často nepriaznivým poveternostným podmienkam (mrazy, nárazový vietor, silné slnko). Pokojne ich teda sústreďte na suché, slnečné a teplé miesta, dokonca aj veterné.

 

skalne ruze7

 

Môžete ich pestovať na miestach kde by sa iným okrasným rastlinám určite nedarilo. Môžu to byť tiež skalky, suché múriky, škáry v kamenných chodníkoch, staré múry alebo aj ploché a naklonené strešné záhrady.

 

Ak chcete skalnice pestovať v rôznych škárach stačí ak tam umiestnite trochu substrátu – nie však veľmi výživného a zatlačíte doň mladú rastlinu. V prvých mesiacoch po zasadení treba mladú skalnicu postrekovať vodou, iba tak má šancu na rýchle zakorenenie. V druhom roku sa už objaví niekoľko dcérskych ružíc a postupne sa osadené miesto celé zazelená. Okolo rastlín je vždy dobré nasypať aj drobnú kamennú suť, vďaka tomu sa zabráni zahnívaniu rastlín.

 

skalnica nadoba

 

ORIGINALNE V NÁDOBÁCH

 

Skalnice vyniknú aj v nádobách, v hlinených a terakotových, prípadne v nádobách kovových s patinou aj bez nej. Môžete si ich vysadiť do starých drevených korýtok, kameninových válovov na vidieckych dvoroch, rôznych misiek, retro hrncov, plechoviek a rôznych atypických nádob, ale napríklad aj do starých topánok. Dôležité bude vysadiť ich do priepustného substrátu s prímesou piesku a drobného štrku. Nevyhnutná je drenáž, skalnice totiž neznesú dlhšie trvajúce premokrenie koreňového balu. Treba vždy myslieť na to, že prebytočná zálievková voda musí od koreňov tejto rastliny rýchlo odtiecť.

 

skalnice murik

 

Tip autora:
Okrem vegetačných nádob ich možno vysádzať aj do rôznych nástenných závesných nádob alebo do prírodného dostatočne pórovitého travertínu.

 

Zalievať tieto rastliny nie je často ani potrebné, iba ak by bolo veľmi horúce leto. Vtedy ale stačí skalnice len orosiť. Ak sú pestované na záhonoch alebo v skalke vystačia obvykle s vodou z občasných zrážok. Tie, ktoré rastú v nádobách treba priebežne zaliať a to najmä počas horúcich letných dní. Prihnojovanie skalnice nevyžadujú. Nie sú ani napádané chorobami ani škodcami. Počas zimy nevyžadujú zimnú prikrývku, mráz im neublíži. Skalnice sa rozmnožujú jednoducho bočnými dcérskymi ružicami, po oddelení sa obvykle rýchlo zakorenia. Môžete sa do toho pustiť kedykoľvek s výnimkou zimy.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It