Ak si raz snežienky (Galanthus) vysadíte do záhrady a budú v nej mať vhodné podmienky, časom sa rozrastú a šíria na viaceré ďalšie miesta.

 

snezienky m 2023


Vedeli ste, že sa tak stane aj vďaka mravcom? Tieto malé tvory totiž obľubujú sladký obal semien týchto rastlín a v rámci svojho putovania zabezpečujú šírenie tejto cibuľoviny na nové miesta. Pokúsiť sa rozmnožiť snežienky týmto spôsobom môžete aj vy. Stačí ak tobolky s dozretými semenami odtrhnete a roznesiete na miesta s ideálnymi podmienkami. Vyzbrojte sa však trpezlivosťou, kým mladé rastliny zo semien vykvitnú, nejaký čas to potrvá.


Snežienok je až 20 druhov a existuje aj veľké množstvo odrôd. Mnohé prekvapia nápadne väčšími kvetmi, ďalšie zaujímavými detailmi (prítomnosť zelenej škvrny na vonkajších okvetných lístkoch), iné širšími alebo netradične sfarbenými listami (žlté špičky). Snežienky sú obľúbené okrasné rastliny, no u nás sa ich pestovaniu až taká pozornosť nevenuje. Inak je to napríklad v Anglicku, v tejto krajine sú obľúbenou zberateľskou rastlinou a dokonca tu môžete navštíviť výstavy prezentujúce existujúce druhy a odrody snežienok. Milovníci tejto rastliny si tu môžu zadovážiť aj vzácnejšie a menej bežné jedince.


Snežienky mávajú jednoduché alebo plné biele kvety. Plnokvetá je napríklad aj u nás dostupná odroda Flore Pleno. Okrem toho zoženiete snežienku elwezskú (Galanthus elwesii), ktorá vyniká výrazne väčšími a voňavými kvetmi na vyšších stopkách. Kvety tohto druhu sú zároveň vhodné aj na zber do malých váz. Svieže tu vydržia vtedy, ak vázu postavíte na svetlé ale chladnejšie miesto.


Rozkvitnuté snežienky už neodmysliteľne patria ku koncu zimy v záhrade, ohlasujú rýchlo sa blížiacu jar a prinášajú typickú sviežu vôňu. Neprekáža im sneh ani mráz, cestu von si vždy dokážu nájsť, je však lepšie, ak im to uľahčiť odhrnutím suchého minuloročného lístia. Kvitnú od konca februára a často ešte aj v marci, kde bývajú vyššie a nápadnejšie.


Vhodné miesta


Mnohí ľudia si koncom sezóny cibule snežienok sadia s očakávaním, že sa na jar potešia bohato rozkvitnutým trsom. Snežienkam sa však nedarí všade. Obľubujú kyprú, mierne vlhkú a priepustnú pôdu, ideálne s vyšším obsahom listovky. Vhodné sú pre ne miesta pod vyššími stromami alebo krami. Vo všeobecnosti tvoria husté porasty hlavne tam, kde je vlhká pôda. Prekáža im silné celodenné slnko a suchšia či štrkovitá pôda. Na takýchto miestach sa nikdy príliš nerozrastú. No a tam, kde majú priaznivé podmienky vytvoria súvislé porasty, ktoré budú takmer nenáročné na údržbu. Snežienky často rastú aj vo vlhkejších trávnikoch. Zvykne sa im tu dobre dariť, no treba myslieť na to, že počas kvitnutia a tesne po ňom sa plocha nesmie kosiť. Ak si však nastavíte prvé kosenie na vyššiu úroveň, listy snežienok nepoškodíte. Prirodzene by mali zožltnúť a zoschnúť.


Kde si ich kúpiť


Snežienky rastú aj vo voľnej prírode, no prenášať si ich do záhrady nesmiete. Cibuľky, často aj rôznych druhov či odrôd snežienok, však dostanete bežne kúpiť počas jesene v záhradníctvach alebo v špecializovaných internetových obchodoch. Na jar zoženiete dokonca predpestované rastliny v malých kvetináčoch, ktoré si hneď po kúpe môžete vysadiť do voľnej pôdy alebo kvetináčov, kde sa im takisto darí. Pri takomto pestovaní im však nezabudnite zabezpečiť dostatok vlahy a dopriať im slnečné chránené miesto. Hneď po odkvitnutí, kým ešte majú rastliny zelené listy, si môžete väčšie trsy vykopať, rozdeliť na menšie časti a vysadiť na nové miesta, najlepšie do väčších alebo menších skupiniek.

 

  


Kombinovanie


Snežienky môžete v záhrade kombinovať s v rovnakom období kvitnúcimi tavolínmi, scilami, modravkami alebo krókusmi. Vyniknú aj v blízkosti rozkvitnutých záhradných cyklámenov.


Starostlivosť o snežienky zahŕňa prihnojenie počas kvitnutia, no často sa na to zabúda. Využite špeciálne hnojivo na cibuloviny. Výsledkom bude bohatšie kvitnutie v nasledujúcom roku. Nezabudnite, že ešte zelené listy sa nesmú po odkvitnutí z rastlín odstraňovať pretože prostredníctvom nich si sa zhromažďujú do cibúľ zásobné látky. Na suchších miestach je v období kedy tieto cibuľoviny vyrastajú z pôdy a kvitnú vhodné zavlaženie.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor, Shutterstock, iBulb

Pin It