Záhradný architekt Ferdinand Leffler toho zvláda oveľa viac ako viesť ateliér záhradnej architektúry. S kolegami z ateliéru Flera pripravil praktický videokurz Žijte ve své zahradě.

 

flera ferdinand lefflera moderni drevostavba prolnuta s krajinou


Okrem toho pribudlo aj voľné pokračovanie Chytře na realizaci. Po ich absolvovaní si zvládne rozvrhnúť a realizovať záhradu aj úplný začiatočník.


Ferdinand má za sebou niekoľko úspešných projektov. Dve knihy, dve série televízneho programu, prednášky a workshopy pod hlavičkou projektu Žijte ve své zahradě. Už dlhšie sa snaží o osvetu formou youtube kanála Flera TV. Prečo ďalší nový projekt? „Prístup k médiám a osveta nemajú hranice. Človek sa pri tom vyvíja. Na začiatku televízneho programu som bol opatrnejší, rovnako ako pri navrhovaní prvých záhrad. Ale po desiatkach a stovkách projektov som prišiel na to, že môj prístup je iný a že chcem uvoľnenejší štýl v záhrade aj na obrazovke. A prečo ďalší projekt? Chytilo ma to, baví ma to. Nechcem si šuškať s kolegami v kuloároch, že sa záhradnej architektúre darí alebo nedarí. Za roky praxe už viem, ktoré chyby ľudia najčastejšie opakujú a tiež som si overil, že im môžeme celkom jednoducho pomôcť. Chcem ísť medzi ľudí a dať im nástroje, s ktorými si budú môcť záhradu oveľa viac užiť,“ vysvetľuje Ferdinand Leffler.


Online kurz je vhodný pre všetky záhradné situácie. Ferdinand Leffler v desiatich lekciách radí, ako vkusne a nenáročne oživiť aktuálnu záhradu, terasu či mestský dvor, ale tiež ako si rozvrhnúť kompletnú rekonštrukciu vidieckej záhrady po babičke alebo ako si vedľa novostavby, kde zatiaľ nevyrástla ani púpava, naplánovať záhradu úplne po novom. „Máme už viac ako tri tisíc študentov absolventov, ktorí ma každodenne prekvapujú tým, akí sú vo svojich návrhoch a realizáciách šikovní,“ hovorí Ferdinand a pokračuje: „Nápad vytvoriť on-line verziu workshopu som nosil v hlave niekoľko rokov. Po niekoľkých živých prednáškach a tvorivých kurzoch, sme mali celkom jasnú predstavu, čo študentov zaujíma, kde sa cítia neistí a kde je potrebné im dodať odvahu. Každá poznámka pre nás bola inšpiráciou ako urobiť výuku praktickejšou a intuitívnejšou.“


Hoci videokurz obsahuje desiatky praktických návodov a originálnych „receptov“ na trvalkové záhony, je technicky veľmi nenáročný. Na otázku, či nie je kurz vhodný len pre ľudí s prístupom k väčšiemu rozpočtu alebo skúsených záhradkárov, Ferdinand odpovedá: „Dúfam, že nie! Komunikujeme interaktívne so všetkými a snažíme sa prinášať inšpiráciu a skúsenosti všetkým, zodpovedať na všetky otázky bez ohľadu na veľkosť záhrady alebo rozpočet. Aj na besedách a prednáškach sa bavíme s ľuďmi, ktorí majú poctivo ruky zababrané od hliny a svoju záhradu si roky krôčik po krôčiku budujú a starajú sa o ňu. Prichádzajú aj tí, ktorí sú na štarte, vedia, že toho veľmi nevedia, ale nič nechcú pokaziť. Dvere u nás má otvorené dokorán každý.“


Online kurz Žijte ve své zahradě by mal laikov interaktívnou a zábavnou formou naučiť, ako si vytvoriť koncept vlastnej záhrady. Hlavný prínos kurzu je, že vás presne krok za krokom povedie, ako si vziať ceruzku a začať pracovať, kresliť do pôdorysu. Nielen o svojej záhrade snívať, ale ju aj tvoriť. A potom vziať rýľ a lopatu a záhradu začať realizovať. Kurz vás posunie ďalej, aby ste teóriu z kníh a inšpirácie z televízneho programu naozaj premenili na skutočnosť. Výhodou kurzu je tiež jeho časová neobmedzenosť. Videá si púšťate a plníte úlohy, kedykoľvek sa vám hodí. Žiadne chodenie do školy ani do prednáškových sál. Prístup do kurzu je platný tri roky, takže si svoju záhradu môžete dotvárať postupne.


„Je to veľký projekt a na Flera TV ponúkneme ľuďom ochutnávku z kurzu alebo ďalšie bonusy. Ukážky z kapitol videokurzu si ľudia môžu pozrieť na stránke kurzu. Všetko je to jedna „fléria filozofia“, jedna škola a nakoniec aj jedna záhrada, v ktorej chcete žiť,“ dodáva Ferdinand Leffler na záver.


Zdroj a foto: Atelier Flera

 

PR

 

Pin It