Pestujú sa od nepamäti. Vynikajú prekrásnymi, krehko pôsobiacimi a voňavými kvetmi. Ozdobujú ich aj svieže listy, na jar dokonca zaujmú pukmi. Zoznámte sa s bylinnými pivonkami.

 

pivonky211


Ich pestovanie nie je zložité. Stačí im dopriať vhodné pestovateľské miesto a budú vám robiť radosť veľa rokov, potešia zrejme aj vašich nasledovníkov. Pivonky prosperujú na slnečných alebo polotienistých miestach, v tieni kvitnú málo a postupne slabnú. Obľubujú priepustnú, hlinitopiesočnatú alebo piesočnato hlinitú pôdu, dobre zásobenú živinami, ideálne so slabo zásaditou reakciou. V kyslejších pôdach sa im nedarí. Pri výsadbe by ste preto nemali koreňové baly pivoniek zasypávať rašelinovým substrátom.


V prvých rokoch pestovania je pivonkám potrebné dopriať dostatok vlahy, staršie rastliny vyžadujú vlahu na jar, v čase pučania listov, v období tvorby kvetných pukov a počas kvitnutia. Rozrastenejšie pivonky veľa pozornosti nevyžadujú. V jarných mesiacoch a po odkvitnutí im treba dopriať hnojivo, ostrihať odkvitnuté kvety a na jeseň zoschnuté listy.


Pri pestovaní pivoniek vás však môže zaskočiť nepríjemné prekvapenie. V menej vyhovujúcich podmienkach, napríklad na tienistých a veľmi vlhkých miestach, sú napádané hubovými ochoreniami. Deje sa to aj počas daždivejšej jari. Pomôže však postrek fungicídnym prípravkom alebo presadenie na vhodnejšie miesto.

 

pivonky215


Výber z možností


Medzi bylinné pivonky patrí niekoľko bežne dostupných druhov a veľa kultivarov. Kvety bylinných pivoniek sú najčastejšie plné, poloplné alebo dokonca jednoduché či v tvare kvetu veternice. Práve tieto pivonky sú v poslednej dobe vyhľadávanejšie. Zaujímavé sú aj jednotlivé kvetné lupienky, môžu byť oválnejšie, širšie alebo tenké. Pokiaľ ide o farby, obľúbené sú biele, ružové alebo tmavočervené kvety, krásne sú aj dvojfarebné, napríklad bielo ružové kvety.
Osvedčená je v našich záhradách nižšia pivonka lekárska (Paeonia offcinalis), ktorá dokonca patrí medzi liečivé rastliny. Častejšie sa však stretnete s vyššou a elegantne pôsobiacou pivonkou bielokvetou (Paeonia lactiflora). Menej častá ale nádherná, najmä vďaka jemne strihaným listom, je pivonka tenkolistá (Paeonia tenuifolia). Ak ju niekde uvidíte, zaobstarajte si ju, budete sa ňou môcť popýšiť. 


Termín výsadby


Z krásy kvetov týchto starodávnych trvaliek sa môžete tešiť ešte aj v týchto dňoch. Pivonky kvitnú od mája do júna, negatívom je, že vyššie teploty zrýchľujú odkvitanie. Hoci kvety sú vhodné aj na rezanie do váz (režú sa v štádiu mierne rozvinutých pukov), atraktívnejšie sú priamo na bohato olistených kríkoch. Keď by ste si však chceli uchovať ich krásu na dlhšiu dobu, môžete mierne rozvinuté kvety odrezať a usušiť.

 

pivonky213


Ešte aj v tomto období nájdete v ponuke záhradníctiev rôzne druhy pivoniek. S neporušeným koreňovým balom si ich môžete vysadiť aj v lete, potrebné však bude pravidelne ich zavlažovať. Vhodnejšie obdobie na výsadbu nových jedincov (aj bez koreňového balu) alebo presádzanie starších rastlín je najmä na konci leta a začiatkom jesene - až do októbra. Tento termín je vo všeobecnosti priaznivejší než jarný. Rastliny totiž využijú zohriatu pôdu, intenzívnejšie zrážky a nižšiu teplotu, zakoreňovanie je na jeseň rýchlejšie a kvalitnejšie. Po jarnej výsadbe pivonky často trpia letným suchom a teplom. Nepremeškajte preto príležitosť a keď ešte pivonku v záhrade nemáte, vyberte si z pestrej ponuky. Pri výsadbe si však dajte pozor, aby ste túto rastlinu neumiestnili do pôdy príliš hlboko. Hlboko vysadené pivonky totiž prvé roky nerozkvitnú. Puky by mali byť umiestnené tesne pod povrchom pôdy.


Dôležité je tiež vedieť, že bylinné pivonky neznášajú časté presádzanie. Miesto výsadby si preto vždy veľmi dobre rozmyslite a počítajte s tým, že rastlinu nebudete najbližšie roky presádzať. Zároveň je potrebné dbať na to, aby ste pivonky nevysádzali alebo nepresádzali na miesta, kde kedysi rástli. Počítať by ste mali aj s tým, že po presadení rastliny nebude zopár rokov bohato kvitnúť.

 

pivonky214


Kam s nimi


Pri výsadbe pivoniek nezabudnite na niekoľko dôležitostí. Potrebné je napríklad vyhradiť týmto trvalkám dostatok miesta, časom sa zvyknú rozrásť do šírky. Zároveň treba pamätať na to, že jednotlivé druhy a kultivary môžu byť v dospelosti rôzne vysoké. Podľa toho je vhodné ich v záhrade umiestňovať.


Keď sa rozhodnete pestovať bylinné pivonky v ostrovčekoch uprostred pekných trávnikov, vysaďte si sem jeden druh či kultivar a podľa veľkosti ostrovčeka aspoň 1-3 kusy. Pri pestovaní v zmiešaných kvetinových záhonoch zasa rastom nižšie pivonky umiestnite k okrajom alebo do popredia a vyššie do strednej časti záhona. Vzrastovo nižšie pivonky môžete vysádzať k chodníkom, tie vyššie do predzáhradky alebo k plotu, tiež pred skupiny kvitnúcich krov.


Bylinné pivonky sa pestujú najmä pre svoje krásne kvety. Po odkvitnutí ich však krášlia aj sýtozelené listy a tie sa u niektorých kultivarov zvyknú na jeseň vyfarbovať do príjemných bordových odtieňov. Zaujímavé sú však aj bordové puky pivoniek. Zaujmú na jar a môžu byť zaujímavým doplnkom výsadby kvitnúcich jarných cibuľovín.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

 

Pin It