Patria k prvým kvitnúcim záhradným rastlinám v roku. Objavujú sa často už počas februára, kedy je ešte o iné kvety núdza. Nevadí im sneh, ani mráz, milujú prvé hrejivé slnečné lúče. Rozkvitnú v dňoch, keď je miernejšia teplota. Kvety sa vyznačujú príjemnou sladkastou vôňou.

 tavolinyb

 

Tavolíny zimné (Eranthis hyemalis) kvitnú často spolu so snežienkami, niekedy ale ešte skôr. Aj keď ide o jedovaté rastliny, sú mimoriadne pôvabné a dlhoveké. Hodia sa do mestských aj vidieckych záhrad. Nádherne žlté, prvou energiou nabité kvietky sa objavujú na slnečných a chránených miestach, v plnej nádhere sa ukážu vždy napoludnie. Obľubujú miesta s tlejúcim lístím, kyprú a výživnú pôdu s mierne zásaditou reakciou. Nemalo by ísť o miesta zamokrené ani príliš v lete vysychavé. 

 

eranthys3

 

Tip autora: 

Najkrajšie pôsobia v menších a väčších skupinkách pod vyššími listnatými stromami či krami, nie však plytko koreniacimi kde by husté korene znemožnili ich rozrastanie.

 

Samotná rastlina je vysoká asi len 10cm, po odkvitnutí púta pozornosť sviežosťou listov. Neskôr tieto zaschnú a tavolíny sa na celú sezónu zatiahnu do pôdy kde počkajú na svoje zimné prebudenie.

 

Netreba ich vyberať

 

Rastlina pochádza z teplejších lokalít Európy. Miluje suché letá a zimy tejto oblasti prežíva prakticky bez problémov. Hľuzy nie je potrebné každoročne vyberať z pôdy, rastlina sa dokonca dokáže veľmi rýchlo rozšíriť aj z jednej vysadenej rastliny. Vyznačuje sa výbornou schopnosťou samovýsevu. Takisto je možné semená vlastnoručne pozberať a vysiať rozhodením na želané miesta. Predpokladom vyklíčenie je však chlad a čo najmenšie zásahy na danom mieste. Najmä nekyprenie daného miesta. Z výsevov sa dajú získať kvitnúce rastliny za asi 4 roky. Hustý a kompaktný tavolínový koberec vznikne po asi 10 rokoch. 

 

eranthys1

 

Vzácne biele kvety

 

Tavolíny majú niekoľko druhov a mnohé niekedy veľmi atraktívne kultivary. Ich kvety sú však takmer vždy žlté, prípadne bieložlté, alebo dokonca biele. Bielo kvitnúci tavolín (Eranthis pinatifida) pochádza až z ďalekého Japonska a patrí k najvzácnejším záhradným rastlinám . Kvety tavolínov môžu byť prázdne, alebo vzácne plné, sú menšie alebo väčšie, netypicky pruhované, niektoré nesú nápadne červenkasté stonky. Intenzívne lákajú včely. Okvetné lupienky sa na slnku krásne lesknú a neprehliadnuteľné sú výrazné tyčinky v kvetoch. Niektoré druhy tavolínov majú jemne sperené listy, iné ich majú sfarbené do bronzova.

 

Kombinácie s inými rastlinami

 

Tavolíny vydržia krásne kvitnúť a pútať pozornosť niekoľko dní. Vyniknú samostatne, alebo v kombinácii so snežienkami, šafranmi, kosatčekmi, cyklámenmi, veternicami či bleduľami. Pokiaľ ide o dreviny, pekne vyniknú pod lieskami, lieskovníčkom, brezami, alebo javormi či starými orechami. Všade tam, kde padá na jeseň lístie. Dariť sa im bude na chránenom a slnečnom mieste mieste s ľahšou, mierne zásaditou pôdou, vždy výživnejšou. Nevhodné sú miesta trvalo zamokrené ani extrémne suché, takisto sa tavolínom nebude dariť v tieni. Podľa mnohých skúseností rastú horšie ak sú vysadené pri vždyzelených drevinách, napríklad vavrínovcoch.

 

Tip autora: Trávnik, v ktorom skoro na jar kvitli tavolíny treba kosiť až začiatkom mája.  

 

eranthys2

 

Pravidlá výsadby

 

Malé hľuzy tavolínov sa vysádzajú na jeseň, od konca augusta do októbra. Odporúča sa vysádzať ich spolu so snežienkami, vždy čím skôr tým lepšie. Pred výsadbou je potrebné drobné hľuzky na niekoľko hodín namočiť do vody. Musia dostatočne napučať, inak nie je zaručený úspech. Z tohto dôvodu je aj hneď po kúpe potrebné hľuzy vysadiť a neskladovať zbytočne dlho. Vysádzajú sa do hĺbky 3-5cm, ideálne do skupín, približne 5cm od seba.

 

Oveľa spoľahlivejšie je však delenie rastlín hneď po odkvitnutí. Je to obdobie, kedy tavolíny majú zelené listy. Zakrátko sa však aj tieto stratia. Týmto spôsobom je možné rastliny podarovať aj susedom a známym.

 

Tavolíny sa s úspechom dajú pestovať aj v menších črepníkoch, čo je ideálnou možnosťou aj pre balkóny či terasy. V kvitnúcom stave si ich na jar môžete aj kúpiť. Povrch substrátu stačí ozdobiť lesným machom a získate tak zaujímavý jarný aranžmán. 

 

Daniel Košťál
Foto: autor, Shutterstock.com

Pin It