Ich vysoké súkvetia, zložené z množstva zvončekovitých kvetov, sa nádherne vynímajú ešte aj na začiatku leta v zmiešaných kvetinových záhonoch.

 

naprstnik uvod

 


Jednotlivé kvety náprstníkov červených (Digitalis purpurea) môžu byť biele, fialové alebo ružové, často pútajú nápadnou kresbou vo vnútri. Podľa kultivaru sú menšie alebo väčšie a lákajú čmeliaky. Už samotný názov rastliny napovedá, že majú tvar náprstníkov. Rastlina rozkvitá postupne, zdola nahor. Hoci patrí medzi jedovaté druhy, nemala by chýbať vo vidieckych, ani mestských kvetinových záhonoch. Pestovanie náprstníka preto dobre zvážte, ak sa vo vašej záhrade pohybujú deti.


Krátkovekosť


Táto nenáročná, dlhšie kvitnúca kráska vynikne v skupinách aj jednotlivo. Nezaberie veľa miesta, napriek tomu je nápadná, okamžite pritiahne pohľady. Malou nevýhodou je, že ide o krátkovekú, často dvojročnú rastlinu. V prvom roku vytvára bohatú listovú ružicu, až v ďalšom vykvitne. Väčšinou v máji alebo júni.

 

naprstnik 4

 


Našťastie sa náprstník v ideálnych podmienkach rýchlo rozširuje samovýsevom. Ak preto chcete získať ďalšie nové rastliny, neodstraňujte odkvitnuté kvety a nechajte dozrieť semená. Tie sa vetrom roznesú na rôzne miesta, často aj vo vzdialenejšom okolí. Za nejaký čas potom objavíte množstvo drobných rastlín s typickými listami. Tie treba čo najrýchlejšie popresádzať na zvolené miesta v záhonoch alebo podarovať susedom. Oplatí sa však časť rastlín nechať na miestach, kde vyrástli. Prispejú tak k prirodzenému pôvabu vašej záhrady. Materská rastlina po tom, čo dozrejú semená väčšinou uhynie. Ak by ste odkvitnuté kvety odstránili, rastlinu by ste zachovali a potešila by vás kvetmi zasa v nasledujúcom roku.

 

naprstnik 2


Kde sa im darí?


Vyhovujú im polotienisté alebo tienisté miesta, s humóznou, ľahšou a mierne vlhkou pôdou. Na slnečných miestach rastú len vtedy, ak tu majú dostatočne vlhkú pôdu. Vzhľadom k tomu, že ide o vzrastovo vyššie druhy, vhodnejšie je situovať ich do strednej časti záhonu alebo do jeho pozadia.


Náprstníky pôsobia pôvabne nielen v záhonoch, ale aj zakomponované v rôznych záhradných zákutiach. Dobre rastú pod stromami, pri starých múroch, v susedstve voľne rastúcich trvaliek, medzi funkiami, v spoločnosti tieňomilných ostríc, v blízkosti skupín rododendronov a azaliek. Prekvapia aj v blízkosti pivónií, hortenzií alebo ruží. Pestovať túto rastlinu môžete aj v hlbších vegetačných nádobách.

 

naprstnik 3


Hoci náprstníky nebývajú častou okrasnou rastlinou našich záhrad, rozhodne by si zaslúžili viac pozornosti. Veľmi obľúbené sú v záhradách vo Veľkej Británii, či Holandsku, kde sú na popredných záhradníckych výstavách priebežne predstavované aj nové kultivary. Často prekvapivo vysoké novinky sú vždy veľkým lákadlom pre milovníkov trvaliek a kvitnúcich rastlín. Ich osivá sa tak dajú zohnať v špecializovaných internetových obchodoch.


Okrem náprstníka červeného sa v záhradách pestuje aj mohutnejšie pôsobiaci náprstník vlnatý (Digitalis lanata). Pochádza z Balkánu, vzhľadovo je zaujímavejší. Nápadné žlté kvety zasa ponúka vytrvalý náprstník veľkokvetý (Digitalis grandiflora).

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It