Práve rozkvitá  a uplatní sa v moderných aj tradičných záhradách. Vynikne pred pozadím zo vždyzelených listnáčov a vtedy, ak je vysadená do podrastu jarných cibuľovín.

 

lieska2020

 

Najzaujímavejší kultivar liesky obyčajnej (Corylus avellana) nesie označenie „Contorta“. Upúta kompaktnosťou, hustým vetvením a najmä netradične skrútenými, šedohnedými konármi. Je to viditeľné najmä po opade listov, čiže v zimnom období. Atraktivitu celého kra zvýšia až kvety – jahňady. Objavujú sa na konci zimy, vo februári až marci a keďže sú výdatným zdrojom peľu, môžu ublížiť alergikom. Z tohto dôvodu je táto drevina nevhodná do záhrad, kde sa alergici zdržiavajú.


Po odkvitnutí ker krášlia listy. Ak by ste chceli atraktivitu tejto dreviny vnímať aj v iných obdobiach roka, zožeňte si kultivar „Red Majestic“, ktorý má vínovočervené listy.


Lieska rastie pomaly, po mnohých rokoch do výšky asi 2 m a šírky asi 2,5 m. Rastie mierne rozložito, vyplatí sa jej vyhradiť dostatok miesta, vtedy naplno vynikne jej nádhera. Uplatní sa ako solitér, prípadne v skupine s inými krami a podrastom, ktorý tvoria jarné cibuľoviny a trvalky.


Lieska prosperuje na slnečných alebo polotienistých miestach s priepustnou pôdou, ktorá obsahuje vápnik. Ak si túto drevinu chcete zaobstarať, v predaji býva často skoro na jar. Vysadiť si ju môžete s koreňovým balom počas celého vegetačného obdobia. dk

Pin It