K nepríjemným spoločníkom letných dní patrí vtieravý hmyz, najmä komáre, muchy a ďalšie druhy. Ochrániť sa môžete vhodným repelentom alebo aj rastlinami.

 

prirodnyrepelent

 

Ak trávite počas letných mesiacov veľa času na terase, iste poznáte, aké nepríjemné je odolávať neúnavným komárom. Odlákať ich nie je jednoduché. Môžete to vyskúšať aj tak, že si na terasu vysadíte rastliny so schopnosťou odpudzovať hmyz. Tie do ovzdušia vypúšťajú aromatické látky, ktoré hmyzu vadia a tak sa vašej terase pravdepodobne vyhne. Samozrejme k tomu, aby bol účinok intenzívny, je potrebné vysadiť si na terasu viac kusov týchto rastlín.


K osvedčeným bojovníkom proti dotieravému hmyzu patrí rozmarín alebo levanduľa. Čím bohatšie levanduľa kvitne, tým intenzívnejší bude mať účinok. Málokto vie, že hmyz odpudzuje aj vôňa tradičných aksamietnic. Aj preto v minulosti nechýbali na žiadnom dedinskom dvore či v oknách. Obľúbený je aj plektrant, ktorý nadchne bielo zelenými silne aromatickými listami. Účinné v boji s komármi sú aj muškáty s voňavými listami. Ich výsadou síce nie sú krásne kvety ale listy, ktoré charakterizuje silná aróma.


Hmyz sa vyhýba aj balkónom kde rastú rajčiaky, stévia, bazalka, pakosty, eukalypty, alojzia s prenikavou citrónovou vôňou a ďalšie druhy. dk

Pin It