Vavrínovec (Prunus laurocerasus) patrí k vďačným vždyzeleným drevinám. Uplatnenie nachádza často v živých plotoch. Ako sa oň postarať pred prvou zimou po výsadbe?

vavrinovec zima2018


Ak ste vavrínovec vysádzali v tomto roku, pred príchodom silnejších mrazov ho nezabudnite dobre zaliať. To urobte aj v priebehu zimy, počas slnečných dní kedy nebude mrznúť. Zároveň sa ešte teraz vyplatí nahrnúť ku koreňom hrubšiu vrstvu suchého lístia, ktoré ochráni korene. Ak napadne v zime viac snehu, tento z miest kde by prekážal sústreďte aj ku koreňom tejto dreviny. Prospeje jej to.


Vavrínovec nie je vhodné vysádzať tesne pred zimou, lepšia je jar, drevina sa stihne do jesene a príchodu zimy zakoreniť. Zároveň je vhodné voliť tento vždyzelený listnáč len do prostredia, kde nehrozia silnejšie mrazy, teda do nižších polôh, prípadne aj do vyšších kde je pravidelná snehová pokrývka. Pri výbere rastliny uprednostnite kultivar s vyššou odolnosťou voči mrazu. Osvedčený je napríklad „Otto Luyken“ či „Herbergii“.


Pre vavrínovec treba v záhrade voliť miesta chránené pred vetrom, bližšie k budovám. Ak sú tieto dreviny vysadené v skupine, sú viac chránené ako tie, čo rastú solitérne. Pre pestovanie sa hodia polotienisté miesta, tu je drevina menej ohrozovaná aj silným zimným slnkom. Poškodenie sa prejaví zhnednutím listov a niekedy aj koncových výhonkov.


Vavrínovec citlivo reaguje aj na posypové soli, preto by sa v jeho blízkosti nemali používať.dk

 

Pin It