bazalka farebnaBazalku jednoducho musíte mať v lete po ruke. Nemusíte byť ani milovníkmi pizze, šalátov či cestovín, poslúži vám aj ako prírodný repelent. Spoľahlivo totiž odháňa doterný hmyz. Bazalka pritom môže byť nielen užitočná ale aj na pohľad príťažlivá.


Bazalka patrí k známym a stále viac pestovaným bylinkám. Najčastejšie sa však stretnete s bazalkou klasickou zelenolistou. Krásne sú však aj kultivary s purpurovými listami. Na záhone alebo aj v nádobe sú malým klenotom. Ide napríklad o kultivar Red Rubin ktorý je bežne v predaji začiatkom leta v záhradníctvach. Aj listy tejto bazalky môžete využívať pri príprave a ozdobovaní jedál. Bola by však škoda nevysadiť si ju trebárs na okraj kvetinového záhona.

 


Pestovanie bazalky nie je zložité a hravo to zvládne aj začiatočník. Bazalke treba dopriať hlavne dostatok slnka a tepla. V tieni a tam kde je podmáčaná pôda sa jej dariť nebude. Počas leta ju priebežne treba zavlažovať, ale zároveň jej treba dopriať aj sucho. Zberať treba mladé lístky, ktoré sú najcennejšie. Tým sa zároveň rastlina zahusťuje a získava atraktívnejší kompaktný tvar.

 

V lete bazalka aj vykvitá ale to jej však neumožnite. Kvetné puky včas odstráňte a rastlina si udrží príťažlivejší vzhľad a vytvorí množstvo nových mladých listov. S prvými chladnejšími dňami rastlina začína živoriť a postupne hynie. Ak bazalku pestujete v črepníku, preneste ju pred príchodom chladných dní do teplejších a svetlých veránd, tu si budete môcť lístky oberať ešte nejaký ten týždeň. dk

Pin It