osteospermum ZMK najkrajšie kvitnúcim rastlinám pestovaným vo vegetačných nádobách na terasách a balkónoch patrí osteospermum. V pôvodnej domovine, v Afrike ide o trvalku.

Rastie najčastejšie krovito alebo mierne previsnuto a množstvo kvetov je závislé od teplého a slnečného počasia. Daždivé leto jej neprospieva.

 

Pri správnom pestovaní môže mať každý kvet tejto kompaktnej a husto olistenej rastliny priemer až 10cm. Keď je ale zamračené, rastlina má kvety zatvorené. Osteospermum vystavuje na obdiv krásne súkvetia s fialovými, žltými, oranžovými alebo krémovými okvetnými lupienkami. Potrebuje nielen dostatok slnka, ale aj kvalitný a výživný substrát pre balkónové rastliny. Ten by mal byť stále mierne vlhký. Sucho totiž spôsobuje spomalenie kvitnutia a žltnutie listov. Ak je veľmi teplo a sucho, rastlinu je dobré zalievať aj dva krát denne, ráno a večer. Nie na poludnie. Rastlina zle reaguje na nadmernú zálievku a hromadenie vody v podmiske .

 

opora pivonky kvetinac

 

Predpokladom bohatého kvitnutia je aj pravidelný prísun živín. Hnojivú zálievku možno rastline dopriať pokojne aj 2-3x týždenne. Nevyhnutné je odstraňovanie odkvitnutých kvetov aj so stopkami a aj zaštipovanie dlhých výhonkov. Tým je rastlina prinútená k bohatšiemu rozkonáreniu a tvorbe nových pukov. Pestovať ju vo vegetačnej nádobe možno buď samostatne alebo v kombinácii s muškátmi, surfíniami, lobelkami alebo sanvitáliou. Pravidelne tiež treba kontrolovať zdravotný stav rastlín a v prípade výskytu škodcov zasiahnúť hneď na začiatku. Najčastejšie rastlinu napádajú vošky ale aj molice.

 

Osteospermum je krásne na balkónoch a terasách, počas celej sezóny dekoruje okná a vstupné priestory domu. Hodí sa do mesta aj na vidiek, kde pôsobí čarovne. Rastlina kvitne až do neskorej jesene. dk

Pin It