Muškáty vykúzlia na terase či balkóne kvitnúci raj. A hoci vynikajú nenáročnosťou, je dobré dodržať niekoľko rád, vďaka ktorým budú pastvou pre oči počas celého leta až do jesene.

 

muskaty starostlivost titulna 23

 

O užitočné pestovateľské tipy sa s nami podelili odborníci z iniciatívy Pelargonium for Europe.

 

Tip 1: Doprajte muškátom pravidelnú zálievku, pozor však na preliatie


Na rozdiel od iných balkónových okrasných rastlín je pri muškátoch zložité zistiť, kedy potrebujú zálievku. Vodu si totiž ukladajú do zásoby aj vo svojich listoch a hrubších stonkách. Aj preto im občasné sucho nevadí. Napriek tomu však budú lepšie rásť a kvitnúť, ak im doprajete zálievku hneď, ako to bude potrebné. Ako teda zistiť, kedy je vhodné siahnuť po krhle?


Skúška prstom:
- Ak je substrát chladný a vlhký, rastlinu nie je potrebné zalievať.
- Ak je substrát suchší a teplý, je ideálny čas na zálievku.
- Ak sa substrát uvoľňuje od okraja kvetináča, muškáty treba hneď zavlažiť.

 

muskaty zalievanie


Najlepšie je zalievať ráno alebo večer, počas horúcich slnečných dní ráno aj večer. Jednej rastline doprajte asi pol litra vody. Cieľom totiž nie je zvlhčiť len povrch pôdy, ale dostať vlahu do hĺbky ku koreňom. Inak nebude mať rastlina zo závlahy úžitok, vlaha sa rýchlo vyparí. Zálievková voda by mala byť čo najteplejšia a najlepšie ak ju nalejete priamo na povrch pôdy, nie na samotnú rastlinu. Muškáty citlivo reagujú na preliatie, prebytočná voda musí mať možnosť odtekať.


Tip: Zalievať môžete aj počas daždivých dní. K bujne rastúcim a bohato olisteným rastlinám sa kvapky dažďa často ani nedostanú, presnejšie na povrch substrátu.

 

Tip 2: Hnojenie je pre zdravé a krásne muškáty nevyhnutné


Muškátom sa zavďačíte pravidelnou dávkou živín. Ak ste pri výsadbe použili substrát so zásobným hnojivom, po štyroch až šiestich týždňoch budú rastliny potrebovať doplnenie živín. Rovnako ak ste aplikovali hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, majte na pamäti, že ak vonkajšia teplota vystúpi nad 20 °C, rastlina zvyčajne spotrebuje živiny v priebehu niekoľkých týždňov pred očakávaným koncom obdobia hnojenia a bude potrebné ich doplniť.

Ako spoznáte, že je najvyšší čas na prihnojenie? Muškáty kvitnú slabo alebo vôbec, hoci sa nič nezmenilo na podmienkach, v ktorých žijú. Niekedy spozorujete aj žltnutie listov.


Raz týždenne alebo každých 14 dní podľa návodu na obale hnojiva pridajte do zálievkovej vody tekuté hnojivo pre muškáty alebo kvitnúce balkónové rastliny. Ak je substrát v kvetináči suchší, najprv ho trochu navlhčite vodou a až potom prihnojte. Takto nedôjde k poškodeniu koreňov a hnojivu umožníte lepšie sa rozptýliť.

 

muskaty hnojenie


Nie ste fanúšikom pravidelného prihnojovania rastlín? V rámci každej zálievky pridajte do vody veľmi malé množstvo tekutého hnojiva. Muškáty zvyčajne veľmi dobre reagujú na jeden mililiter tekutého hnojiva na liter vody. Pomôžte si pri dávkovaní injekčnou striekačkou alebo poldecovým pohárikom. Desaťlitrová nádoba na polievanie môže poňať 10 mililitrov tekutého hnojiva (to je 1cl, resp. patina štamperlíka).


Tekuté hnojivo dodáva živiny vo forme, ktorú môžu korene absorbovať priamo. Svoj účel splní rýchlo a presne. Korene totiž prijímajú iba živiny rozpustené vo vode.


Zjednodušenie starostlivosti o muškáty ponúka aj tyčinkové hnojivo, ktoré funguje podobne ako hnojivo s pomalým uvoľňovaním živín. Jednotlivé tyčinky jednoducho zatlačíte do pôdy, pričom počet tyčiniek prispôsobte priemeru kvetináča.

 

Pelargonium for Europe vizual web

 

Tip 3: Odstraňujte pravidelne zvädnuté kvety a listy


Muškáty vyzerajú atraktívnejšie, vytvárajú viac kvetov a zostávajú v zdravšej kondícii, ak pravidelne odstraňujete odkvitnuté kvety, suché alebo žltnúce listy. Mnohí milovníci okrasných balkónových rastlín túto činnosť obľubujú pre jej meditačné účinky. Je to jednoduché. Uchopte zvädnutú stonku v kolienku listu a odlomte ju.


Muškátom so vzpriameným rastom čistenie obzvlášť prospieva a pri previsnutých muškátoch je dôležité hlavne čistenie plnokvetých odrôd.
Ak sa čisteniu muškátov chcete vyhnúť, pri najbližšej výsadbe uprednostnite samočistiace odrody. Tie sa totiž zvädnutých kvetov zbavujú automaticky, vďaka čomu bohatšie kvitnú.

 

muskaty cistenie


Pelargonium for Europe (Muškáty pre Európu) je marketingová iniciatíva európskych pestovateľov muškátov Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One a Syngenta Flowers. Iniciatíva bola založená v roku 2016 s cieľom podporovať a zabezpečovať predaj muškátov v Európe v dlhodobom horizonte. Kampaň v súčasnosti prebieha v 22 krajinách. V Bulharsku, Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku sú aktivity podporené Európskou úniou v rámci kampane „Stars Unite a Europe in Bloom“.

 

Zdroj a foto: Pelargonium for Europe

 

EU logos pelargonium

 

 

 

 

  

 

Pin It