Jún sa už tradične nesie aj v znamení rozkvitnutých ruží. Čo urobiť preto, aby kvetov bolo veľa a rastliny neboli ohrozované chorobami, či škodcami?

 

ruze2020


Ruže by vždy mali rásť na slnečnom a teplejšom mieste. V polotieni a tieni sa im nedarí najlepšie a množstvo kvetov je nižšie. Počas kvitnutia pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, podporíte tým tvorbu ďalších, zároveň budú ružové kríky vyzerať lepšie.


Ruže po odkvitnutí prihnojte hnojivom, ktoré je pre ne určené. U opakovane kvitnúcich druhov podporíte bohatú násadu nových pukov, zároveň poslníte zdravotný stav.


Nezabúdajte ani na zavlažovanie. Zemina by mala byť stále mierne vlhká, nie však premáčaná, ani dlhodobo preschnutá. Zalievajte ráno, najlepšie priamo ku koreňom. Voda by sa nemala dostať na listy alebo kvety, hrozí potom rozvoj hubových chorôb.


Z okolia ružových kríkov odstraňujte burinu, pôdu však precízne neokopávajte. Do záhonov s ružami si teraz môžete vysadiť niektoré trvalky, ktoré spolu s ružami tvoria príjemný celok (šalvia, stračia nôžka, pakosty a pod.).


Pravidelne tiež kontrolujte zdravotný stav vysadených ruží. Ak nájdete znaky chorôb alebo škodcov, zasiahnite vhodným riešením hneď na začiatku. Kým nie je rozsah poškodenia veľký, využite mechanické riešenie (odtrhnutie napadnutých častí), použiť môžete aj rôzne rastlinné výluhy, prípadne biologické prípravky, vošky zlikvidujete aj silnejším prúdom vody počas dňa. Pri väčšom rozsahu poškodenia rýchlo zaberajú vhodné chemické prípravky.


V júni si môžete vysadiť do záhrady ďalšie ruže, teraz však len s neporušeným koreňovým balom. Výhodou výsadby v tomto období je aj to, že pri kúpe si máte možnosť vybrať aj jedince s kvetmi alebo kvetnými pukmi. dk

Pin It