V tomto roku kvety magnólií, v mnohých oblastiach, poškodila nízka teplota. Výsledkom boli konáre plné nepekných zhnednutých lupienkov. Ako tomu čiastočne zabrániť?

 

magnolia2020

Magnólie patria k vysoko reprezentatívnym okrasným drevinám, kvitnú v jarných mesiacoch a počas jesene ich zdobia pekne vyfarbené listy. Hoci najčastejšie sa v našich záhradách pestujú odolnejšie, opadavé druhy magnólií, dostupné sú u nás aj vždyzelené druhy. Sú však chúlostivejšie, pôsobia viac exoticky a potrebujú viac chránené miesto.


Hlavným obdobím výsadby magnólií je apríl, kedy sú tieto dreviny v predaji. Ponuka v tomto období zahŕňa aj množstvo zaujímavých alebo menej známych kultivarov. Vysadiť si magnólie môžete s koreňovým balom aj tesne pred kvitnutím. Za predpokladu, že im vyberiete správne miesto a v nasledujúcich rokoch sa o ne dobre postaráte, budú vašim dlhoročným spoločníkom a každoročne vás potešia väčším množstvom kvetov. Vybrali sme pre vás najdôležitejšie tipy, na čo pri pestovaní týchto krásnych drevín nezabudnúť.


1. Magnóliám sa najlepšie darí na chránených stanovištiach, na slnečnom mieste, lepšie v svetlejšom polotieni, kde asi 4-5 hodín poobede svieti slnko. Osvedčilo sa pestovanie na miestach, ktoré sú zatienené budovami alebo vyššími drevinami. Magnólie neznášajú studený prievan. Práve časté ignorovanie týchto požiadaviek môže byť dôvodom, prečo kvety magnólií poškodzuje nízka teplota.


2. Vždy veľmi dôkladne vyberte stanovište, kde nebudú prekážať. Nemá zmysel sadiť ich do stiesnených priestorov, do predzáhradky alebo malého dvora, kde sa nemôžu prirodzene rozrastať aj do strán. Len tak totiž vynikne ich skutočná krása. Týka sa to najmä najčastejšie pestovanej a najviac obľúbenej magnólie Soulangeovej (Magnolia Soulangiana). V optimálnych podmienkach tento druh dorastá do šírky až 7 m a hodí sa preto len do väčších záhrad! Ak nemáte miesta nazvyš, vyberte si menej urastenejší druh, napríklad skoro kvitnúcu magnóliu hviezdokvetú (Magnolia stellata) – dorastá do šírky asi 2 m, alebo pôvabnú magnóliu ľaliokvetú (Magnolia liliiflora), ktorej šírka je po mnohých rokoch najviac 3 m. Myslite na to, že magnólie veľmi citlivo reagujú na presádzanie.


3. Ak predpokladáte, že rozrastené magnólie kedykoľvek skrotíte rezom, mýlite sa. Tieto dreviny je lepšie vôbec nerezať/nestrihať, pretože tým pokazíte ich charakteristický rastový tvar a navyše ani nebudú pôsobiť pekne. Neobmedzujte ich určite v raste do výšky, je to častý, ale zlý krok. Drevina síce následne vyženie nové, silné výhonky, avšak stratí svoju atraktivitu a typický tvar. Ak je to potrebné, môžete presvetľovacím rezom na konárový krúžok odstrániť staré, križujúce sa alebo poškodené konáre.


4. Magnólie sú náročnejšie aj na pôdu, nevysádzajte ich hocikde vám napadne. Dariť sa im bude len v kyprej, priepustnej, humóznej a mierne kyslej pôde. Už pri výsadbe pridajte do výsadbovej jamy čistú rašelinu, často sa na to zabúda. Každoročne na jar potom rozsypte okolo dreviny vrecko rašeliny. Nezaberie vám to veľa času, drevine však výrazne pomôžete. Dajte tiež pozor, aby ste magnóliu nevysádzali do blízkosti iných plytko koreniacich drevín. Odoberali by jej potrebnú vlahu a živiny.


5. Aj magnólia patrí medzi plytko koreniace dreviny a preto sa pod ňou iným rastlinám veľmi nedarí. Napriek tomu sa pod ňou pekne rozrastú drobné, na jar kvitnúce cibuľoviny alebo nižšia pôdopokryvná zeleň, avšak len druhy tolerujúce suchšiu a kyslejšiu pôdu (pakost, zimozeleň). Tie však vysaďte spolu s magnóliou. Nezabudnite, že miesta pod magnóliou sa nesmú okopávať (poškodili by ste husté korene pod povrchom). Ak tento priestor nevysadíte pôdopokryvnou zeleňou, namulčujte ho aspoň kôrou vo výške minimálne 5 cm.


6. Nepriateľom magnólií je vápnik. Pôda s vyšším obsahom vápnika alebo miesta so zakopaným stavebným odpadom môžu byť príčinou toho, že táto drevina trpí chlorózou (žlté listy a zelené listové žilky). Ak je drevina mladšia, pomôže opatrné presadenie, inak len zálievka slabým roztokom zelenej skalice a pridávanie rašeliny. Aj tu platí, že miesto výsadby treba skutočne veľmi dobre zvážiť.


7. Čerstvo vysadené magnólie je vhodné podoprieť pevným dreveným kolíkom a nezabudnite ani na nich zavlažovanie. Pravidelnejší prísun vlahy je nevyhnutný počas prvej sezóny, najmä počas suchších letných mesiacov po výsadbe. Kvalitne zakorenené magnólie si vystačia neskôr aj s bežnými zrážkami, nie je potrebná doplnková závlaha.


8. Počítajte s veľkým množstvom odpadu pri pestovaní. Urastenejšia a staršia magnólia po odkvitnutí a takisto na jeseň po opadaní listov vytvorí obrovské množstvo biologického odpadu – listy a kvetné lupienky. Preto je vhodné mať k dispozícii väčší kompostér, kde toto všetko môžete pohodlne umiestniť a zároveň zúžitkovať.

 


Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It