Ich sýto farebné, lievikovité kvety sa otvárajú s prvými slnečnými a teplejšími dňami. Neprekáža im chlad končiacej zimy, ani zvyšky snehu. Chýbať by nemali v žiadnej záhrade.

 

krokusy

 

Šafrany alebo aj krókusy patria k prvým zvestovateľom jari. Ich prekrásne kvety sa objavujú koncom februára a v marci. Prvý rozkvitá šafran Tommasiniho (Crocus tommasinianus), po ňom šafran jarný (Crocus vernus), ktorý má množstvo zaujímavých kultivarov s rôznofarebnými kvetmi. Obľúbený je u nás aj šafran úzkolistý (Crocus angustifolius), ktorý kvitne menšími žltými kvetmi.


Šafranov je veľa druhov, pôvodne rastú na rôznych miestach Európy, ale aj v Ázii a Afrike. V našich záhradách sa pestuje len zopár druhov ale viacero kultivarov, každý rok sa v ponuke objavujú ďalšie.


Kam s nimi?


Potešiť sa z kvitnúcich šafranov, ktoré sú vysoké sotva 10 cm, môžete nielen v záhrade ale aj na balkóne a terase. Rozkvitnuté šafrany totiž bežne dostanete koncom zimy kúpiť aj v kvetináčoch. Prednosťou pestovania týchto rastlín vo voľnej pôde je to, že v ideálnych podmienkach sa rýchlo samovýsevom rozširujú do okolia a za krátky čas môžu vytvoriť väčšie porasty. Je to ideálna rastlina pre majiteľov prírodných záhrad, ktoré sú ponechávané bez väčších zásahov. V období kvitnutia je pohľad na množstvo kvitnúcich šafranov veľmi pôsobivý. Zakrátko po odkvitnutí sa však strácajú, objavujú sa opäť o rok.

 

krokusy


Na jar kvitnúce šafrany sa uplatnia na okraji kvetinových záhonov, v štrkových plochách, v skalkách, v predzáhradkách, pri jazierkach, nádherne pôsobia aj v strešných výsadbách a takisto v trávnikoch. Rovnako aj vysadené v rôznych nádobách, či už samostatne alebo spolu s inými typicky jarnými rastlinami. V štýlových alebo aj retro nádobách si ich môžete umiestniť na balkóny, terasy, do átrií, k vstupným dverám do domu, do okenných hrantíkov alebo na okraje schodištia. Ideálne sú pre ne dobre viditeľné, slnečné a pred vetrom chránené miesta.


Pestovaním šafranov sa zavďačíte aj včelám, ktoré ich kvety počas slnečných dní rýchlo objavia.

 

krokusy 2


Pestovanie, výsadba a presádzanie


Šafrany obľubujú v záhradách slnečné a teplejšie miesta. Nedarí sa im v tieni, málo tu kvitnú a časom sa stratia. Pôda by mala byť humózna, priepustná a mierne vlhká, v lete skôr suchšia. Sú to inak nenáročné záhradné rastliny, ktoré nevyžadujú žiadne špecifické zásahy. Hodia sa preto aj pre pestovateľov začiatočníkov. Dôležité je neodstraňovať im po odkvitnutí ešte zelené listy, lepšie bude počkať kým zožltnú a zoschnú.

Hľuzy šafranov si môžete vysadiť skoro na jeseň, do hĺbky asi 5cm. Neodporúčam vysádzať ich jednotlivo, kde tu, ale do menších a väčších skupiniek. V rámci každej skupiny sústreďte len jeden kultivar. V období kvitnutia sú potom pôsobivejšie. Miesto výsadby si označte a snažte sa na tomto mieste nekypriť pôdu ani nič iné nevysádzať.


Inou možnosťou, ako získať šafrany, je ich kúpa v kvitnúcom stave počas jarných mesiacov. Vysadiť si ich môžete na vybrané miesta v záhrade. Aj tu ale platí, že ideálne je si zakúpiť viac kusov z jedného druhu a kultivaru, aby bol celkový efekt zaujímavejší. Jarné mesiace, konkrétne obdobie po odkvitnutie je tiež príležitosťou na presadenie rozrastených šafranov na ďalšie miesta.

 


Šafrany vyniknú vo voľnej pôde samostatne alebo spolu s inými jarnými cibuľovinami a hľuznatými rastlinami – so snežienkami, tavolínmi, narcismi alebo čemericami.


Napísal: Daniel Košťál
Foto: Kvetinovecibulky.info

 

Pin It