Počas predjarného obdobia je ešte väčšina opadavých drevín nezaujímavá. Výnimkou sú niektoré kvitnúce druhy a tie, ktoré krášli zaujímavá kôra.

 

farebnekry2020


Pre dreviny je kôra veľmi dôležitá, niekedy je dokonca aj viac nápadná. Môže byť ryhovaná, s mapovitou kresbou, efektne popraskaná, odlupujúca sa, hladká, žilkovaná, pruhovaná, škvrnitá, pokrytá tŕňmi alebo výrazne farebná, lesklá, či matná. Niektorú z drevín, ktorá sa pýši netradičnou alebo farebnou kôrou, je dobré mať v záhrade vysadenú. Oceníte to najmä v zimnom období a začiatkom jari, kedy aj tieto dreviny prispejú k celkovému príjemnému vnímaniu záhrady.


Nápadná farebnosť


Farebná kôra je v záhrade mimoriadne príťažlivá a neprehliadnuteľná. Pýši sa ňou niekoľko dostupných, aj v našich podmienkach dobre rastúcich drevín. V predaji sú často aj v skorom jarnom období. Pohľad priťahujú najmä druhy s krvavo červenou kôrou. Je typická pre svíby, najmä pre svíb biely (Cornus alba) a jeho kultivar „Sibirica“. Ker, ktorý je zaujímavý spleťou farebných konárikov, vynikne vo väčšej skupine, ideálne v spojení so vždyzelenými listnáčmi alebo pred akýmkoľvek tmavším pozadím. Pôsobivé je aj spojenie vyrastajúcich mladých výhonkov s výraznou farebnosťou kôry.

 

farebnakora 1

 

Táto pestovateľsky nenáročná drevina má aj množstvo iných kultivarov, nevšedná kôra je typická aj pre ne. V ponuke nájdete konkrétne zástupcov s oranžovou, oranžovo červenou, či takmer fialovou až čiernou (kultivar Kesselringii) kôrou.


K ďalším veľmi pekným drevinám s farebnou kôrou patrí javor pensylvánsky (Acer pensylvanicum „Erythrocladum“). Výhony tohto menšieho stromu sú červenkasté až ružové.


Nápadnou, červenkastou až mahagónovou farbou priťahuje pozornosť napríklad aj kmeň starších jedincov okrasnej čerešne (Prunus serrulata). Tento hodnotný a v dospelosti majestátny okrasný strom aj nádherne kvitne a v stredne veľkých alebo väčších záhradách môže byť v udržiavanom trávniku atraktívnym solitérom.

 

zltavrba

 

Príjemný je v záhrade aj pohľad na dreviny so žltou až zlatistou kôrou. Tá je typická pre vŕbu bielu (Salix alba „Vitelina“), svíb (Cornus stolonifera „Flaviramea“), štedrec alpínsky (Laburnum alpinum), zlatovku (Forsythia intermedia) a jarabinu vtáčiu (Sorbus aucuparia „Beissneri“).


Nevšedne pôsobia v zime aj kríky so zelenou kôrou. Konkrétne kéria (Keria japonica), zanoväť (Cytisus), kručinka (Genista) alebo jasmín nahokvetý (Jasminum nudiflorum), ktorý navyše v zimnom období aj kvitne.


Biela farba, ktorá v priestore záhrady upúta asi najviac, je typická pre kôry briez. Najvýraznejšie sfarbenú kôru má breza papierovitá (Betula papyrifera), zaujímavo pôsobí aj kôra brezy čiernej (Betula nigra), ktorá sa navyše efektne odlupuje. Striebristou farbou zaujme aj u nás málo pestovaný druh okrasnej ostružiny (Rubus cockburnianus), ktorá sa uplatní vo väčších záhradách prírodnejšieho charakteru.


Nápadná štruktúra


Niektoré druhy okrasných drevín vynikajú kôrou, ktorá je zaujímavo štruktúrovaná. Ryhovanú kôru majú napríklad staršie exempláre cypruštekov, typicky rozbrázdenú borovice. Mapovitá štruktúra a svetlo šedá farba charakterizuje kôru starších smrekov alebo platanov, ktoré sa v posledných rokoch viac v podobe rôznych kultivarov pestujú aj v bežných záhradách.


Efektne pôsobí aj kôra dekorovaná pásikmi. Takýmto netradičným dekorom sa môžu pochváliť niektoré javory (Acer rufinerve, Acer grosseri var. hersii), breza himalájska (Betula utilis „Doorenbos“) a okrasná čerešňa (Prunus serrulata).
Nápadné, až podivuhodne pôsobiace korkové lišty sú zasa súčasťou kôry bršlenov (Euonymus alata), liesky tureckej (Corylus colurna) a ambrovníka (Liquidambar styraciflura).

 

kora2020 uvod

 

U niektorých drevín sa napríklad kôra zaujímavo odlupuje a to buď v súvislých plátoch alebo aj v špirálach. Najkrajšie príklady by ste našli medzi javormi (Acer griseum). Odlupovanie kôry je typické aj pre niektoré druhy briez (Betula nigra), tisy (Taxus baccata), platany (Platanus orientalis), trojpuk (Deutzia) alebo kolkvíciu (Kolkwitzia).


Konáre niektorých okrasných krov zasa v zime dekorujú aj väčšie alebo menšie tŕne, ide napríklad o citrónovníkovec (Poncirus trifoliata) alebo mohutnejšiu gledíčiu (Gleditsia). Aj tieto dreviny môžu byť zaujímavým doplnkom, v tomto prípade skôr väčšej okrasnej záhrady.


Kde vyniknú?

 

Dreviny, ktoré sú atraktívne kôrou odporúčam vysádzať na dobre viditeľné miesta. Ideálne do blízkosti chodníkov vedúcich k domu. Dobrou voľbou je aj ich umiestnenie do kompozície, ktorá je viditeľná z okien domu, napríklad z obývacej izby. Nezabudnite, že kry s farebnou kôrou vyniknú skôr v skupinách, stromy najmä ako solitéry.


Dreviny so svetlou kôrou je vhodnejšie umiestniť do tmavších záhradných častí, napríklad do spoločnosti vždyzelených drevín. Nevyhnutné je vždy zohľadniť požiadavky jednotlivých druhov a tiež nezabudnúť na šírku a výšku rastu vybranej dreviny v dospelosti.

 


Príjemné pôsobí spojenie krov s farebnejšou kôrou a drobných kvitnúcich cibuľovín a skoro kvitnúcich jarných trvaliek. Oplatí sa vyskúšať aj zaujímavé kontrasty, napríklad vysadiť pod tieto dreviny vždyzelenú trvalku bergéniu, konkrétne niektorý z kultivarov, ktoré majú purpurovo sfarbené listy, alebo okrasné trávy ostrice.

 

Napísal: Daniel Koštál
foto: autor

 

Pin It