Posedieť si kedykoľvek pri ohni je lákavá predstava. Najlepšie ak sa pritom zíde partia fajn ľudí. Príjemné zážitky si môžete odniesť aj od ohniska vo svojej záhrade.

 

ohnisko


Klasické ohniská sa opäť stávajú súčasťou záhrad na vidieku aj v mestách. Pre niekoho sú praktickým prvkom, pre iného miestom na exteriérovú prípravu jedál. Čoraz viac ľudí si tiež uvedomuje, že posedenia pri ohni môžu byť zážitkovejšou formou stretávania sa s rodinou alebo priateľmi.


Zo skúseností tvorcov záhrad v poslednej dobe vyplýva, že aj v luxusnejších záhradách patrí klasické ohnisko k využívanejším a nadmieru obľúbeným prvkom. A to u všetkých členov rodiny! A hoci sú v poslednej dobe pre mnohých lákavejšie grily alebo väčšie záhradné kozuby, ohniská nestrácajú na obľúbenosti, intenzívnejšie sa objavujú najmä v záhradách mladých rodín. Posedenia pri plápolajúcom ohni, ktorých súčasťou je aj tradičná opekačka, stmeľujú, podporujú dobrú náladu a vytvárajú trvalé spomienky.


Využiť na stretnutia pri ohni pritom môžete akékoľvek ročné obdobie, aktuálne to môžu byť blížiace sa Vianoce alebo Silvester. Teraz v zime oheň zahreje a pobyt v mrazivej záhrade sa stáva prívetivejší.

 

ohniskolucnaa


Rôzne podoby ohniska


Závisí od konkrétnej záhrady a najmä štýlu, aký je v nej uplatnený. Niektoré typy ohnísk si nájdu miesto v modernej, iné vo vidieckej záhrade. Záleží od celkového prevedia, použitého materiálu a formy. Vždy je fajn ak sa to dodrží a všetko pekne do seba zapadá.


Vzdať sa myšlienky na ohnisko kvôli nedostatku miesta nie je celkom správne. Ohnisko sa vojde do každej záhrady, dokonca aj do tej najmenšej. Jeho vybudovanie navyše nie je až tak finančne ani časovo náročné a mnoho šikovných domácich majstrov túto prácu zvládne svojpomocne.


Veľa ľudí, najmä majiteľov precízne pôsobiacich záhrad, pokladá stále ohnisko za rušivý prvok. Nemusí to tak byť, stačí zvoliť vhodné riešenie, ideálne také, ktoré korešponduje s nastaveným štýlom danej záhrady. Z ohniska nemusí byť nápadný prvok, na prvý pohľad môže byť dokonca neviditeľné. Nie je ale na škodu, ak je aj dizajnovo výraznejším bodom.

 

ohniskodrevo


Už je to inak


Pod ohniskom si asi väčšina stále predstaví čierne miesto v tvare kruhu, so zvyškami zuhoľnateného dreva, ktoré je ohraničené kameňmi a obkľúčené drevenými lavičkami. Takúto podobu môže mať ohnisko pri chalupe alebo v záhrade prírodného charakteru. V modernej kompozícii sa žiada urobiť to inak. Ohnisko môže mať zaujímavejšiu a odvážnejšiu podobu. Hoci v poslednej dobe uzreli svetlo sveta aj dizajnovo atraktívnejšie riešenia ohnísk, pre mnohých naďalej zostáva naďalej najviac prijateľná klasická podoba ohniska.


Ak nad týmto prvkom do svojej záhrady uvažujete, vyberať už budete mať z čoho. Niektoré typy ohnísk si budete musieť dať vybudovať, iné stačí kúpiť. Môžete sa rozhodnúť pre ohniská zapustené, ale aj flexibilnejšie, prenosné a polozapustené. Zvoliť si dajú rôzne tvary, materiály a tiež pridružené prvky. Pri výbere materiálov dajte vždy prednosť tým, ktoré sa už vo vašej záhrade objavujú na iných miestach. Ak prevažujú kamenné prvky, mal by kameň dominovať aj pri riešení ohniska. Ak máte niekde gabióny, umiestnite ich aj k ohnisku. Nezabudnite dať prednosť lokálnym materiálom pred tými, ktoré do našich končín precestovali stovky alebo tisícky kilometrov.

 

ohniskooflera

 

Aký priestor je potrebný?


Nemá zmysel vpratávať ohniská ho do rôznych kútov alebo iných stiesnenejších priestorov. Odporúča sa vyhradiť im priestor s priemerom aspoň 4m. V takomto priestore sa bude dať dobre pohybovať a nebude tu hroziť nebezpečenstvo úrazu.


K obľúbeným patria prenosné ohniská, ktoré majú niekoľko výhod. Tou najdôležitejšou je, že ich môžete podľa potreby premiestňovať a obvykle sa aj jednoduchšie udržiavajú. Na výber sú rôzne riešenia a materiály – obľúbený do moderných záhrad je napríklad cortén.


V okolí ohnísk môžu byť vysadené rôzne aromatické a teplomilné rastliny či už letničky, trvalky, dreviny alebo byliny. Výsadby by mali byť umiestnené ďalej, inak by hrozilo ich poškodenie.

 

ohniskopriroda

 

Hroziace nebezpečenstvo


Ohnisko by malo byť aspoň z jednej strany chránené, napríklad vyšším živým plotom, či múrom a nikdy by nemalo byť situované pod vyšším stromom. Iskry vychádzajúce z ohňa by totiž mohli ohrozovať, najväčšou hrozbou sú preschnuté ihličnany.


Atraktívne sú ohniská v kameninových a ohňovzdorných nádobách ktoré sa dajú umiestniť aj na terasu. Zvoľte vždy chránené miesto a také, kde nebude hroziť nebezpečenstvo požiaru zo šíriaceho sa ohňa či sálajúcej horúčavy (drevená náradovňa v blízkosti, altán, pergola a pod.).


Ohnisko môže mať tvar kruhu (priemer do 80 – 100 cm), alebo aj štvorca. Od tohto by sa mal odvíjať aj tvar plochy na ktorom je vybudované. Keďže ohnisko slúži často aj na prípravu pokrmov, je dobré mať niekde v jeho blízkosti aj prívod (alebo zdroj) vody a tiež plochu, kde si budete môcť rozložiť jednotlivé ingrediencie.


Pokiaľ ide o možnosti sedenia pri ohnisku, osvedčené  je využitie dreva ale aj kameňov. Vytvoriť si z kameňa vyskytujúceho sa v okolí môžete sedenie v tvare kruhu alebo polkruhu. Ak sa rozhodnete uprednostniť kvalitnejšie záhradné sedenie, poobzerajte sa po stoličkách, ktoré budete môcť využiť nielen pri ohnisku, ale aj na terase, pod pergolou, v zimnej záhrade či na inom obľúbenom mieste v záhrade.

 

 

Napísal: Daniel Košťál


Foto: autor, Atelier Flera

 

Pin It